Dziś Eurovision Song Celebration od 21:00! • Z kim Vasil miał wystąpić na scenie w Rotterdamie? • Eurowizja 2020: Kolejne wyniki plebiscytów!

Dziś o 21:00 odbyć się powinien pierwszy półfinał Eurowizji 2020. Tak się jednak nie stanie, a zamiast tego fani na całym świecie będą mogli śledzić pierwszą część specjalnego programu „Eurovision Song Celebration” poświęconą półfinalistom Eurowizji i nie tylko. Dziś usłyszymy piosenki, które miały walczyć o finał w pierwszej części Eurowizji oraz utwory z Niemiec 🇩🇪, Holandii 🇳🇱 i Włoch 🇮🇹. Zobaczymy też specjalne występy akustyczne (m.in. formacji Little Big 🇷🇺) oraz recap poświęcony fanom konkursu. Nie zabraknie też ciekawych reakcji YouTuberów na utwory oraz wielu innych niespodzianek. Dla fanów z pewnością ciekawe będzie to, że dziś w trakcie programu dowiemy się jaka była prawdziwa kolejność startowa półfinału ułożona przez producentów konkursu. Przypomnę, że w marcowych głosowaniach organizowanych przez Dziennik Eurowizyjny na Facebooku czytelnicy zdecydowali, że stawkę otworzyć powinna Irlandia 🇮🇪, a zamknąć Izrael 🇮🇱, z kolei w plebiscycie „Eurowizja 2020 w Internecie” konkurs rozpoczynała Szwecja 🇸🇪, a zamykała Norwegia 🇳🇴. Transmisja programu dziś od 21:00 na YouTube (link poniżej). Dodatkowo specjalna gratka dla polskich fanów 🇵🇱. Od 19:30 specjalna sesja Q&A oraz występ na żywo Magdaleny Tul (ESC 2011) z eurowizyjnym „Jestem” i nową piosenką „Empty Town”. Wydarzenie przygotowano razem z ESC Fan TV i dostępne będzie TUTAJ.

Europe Shine a Light: Nowe informacje i … zabytki

Poznaliśmy kolejne szczegóły sobotniego programu „Europe Shine a Light” zastępującego finał Eurowizji 2020. Telewizja białoruska 🇧🇾 zdradziła, że w trakcie show widzowie z ponad 45 krajów usłyszą 30-sekundowe fragmenty wszystkich startujących w anulowanym konkursie piosenek. Skrót potrwać ma ok. 20 minut. Ciekawe, czy telewizja albańska zdołała dosłać do EBU teledysk, który Arilena Ara 🇦🇱 w końcu nagrała do swojej eurowizyjnej propozycji „Fall from the sky”? Tymczasem kolejne zabytki w Europie podświetlone będą w ramach celebracji Eurowizji. W Paryżu 🇫🇷 będzie to Wieża Eiffela, która „wystąpiła” w oficjalnej prezentacji francuskiej piosenki, a w Belgii 🇧🇪będzie to słynne Atomium znajdujące się w Brukseli. Wzgórze Akropol rozbłyśnie 16 maja po 21:00 w stolicy Grecji 🇬🇷, Atenach, a na Cyprze 🇨🇾 specjalną iluminację otrzyma Pałac Prezydencki w Nikozji. W Polsce 🇵🇱 program pokaże TVP1 16 maja od 21:00. 30 minut wcześniej Jedynka emitować będzie reportaż „Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji”.

Eurowizja 2020: Plebiscyty, głosowania, typowania

12 utworów dostało się do finału norweskiego plebiscytu „Norge bestemmer” 🇳🇴, który pokazany będzie w piątek. Zestaw dwunastu piosenek przygotowano na podstawie m.in. zakładów bukmacherskich, ilości odtworzeń i streamów itp. Zakwalifikowano w ten sposób Niemcy 🇩🇪, Włochy 🇮🇹, Szwecję 🇸🇪, Bułgarię 🇧🇬, Rosję 🇷🇺, Azerbejdżan 🇦🇿, Szwajcarię 🇨🇭, Islandię 🇮🇸, Francję 🇫🇷, Maltę 🇲🇹, Rumunię 🇷🇴 oraz Litwę 🇱🇹. Polska 🇵🇱 nie dostała się do finału. Zwycięzca wybrany zostanie poprzez głosowanie internetowe, a gościem specjalnym będzie niedoszła reprezentantka Norwegii – Ulrikke. Tymczasem formacja The Roop 🇱🇹 wygrała głosowanie klubów INFE zdobywając 186 punktów. Drugie miejsce przypadło Szwajcarii 🇨🇭 (133 punkty), a trzecie Włochom 🇮🇹 (97 punktów). Polska 🇵🇱 w skumulowanym rankingu zajęła 22. miejsce z 5 punktami, pokonując 13 państw w tym Danię 🇩🇰, Austrię 🇦🇹 czy Holandię 🇳🇱. Wczoraj pokazano (z wielkimi problemami technicznymi) drugi półfinał plebiscytu „EuroScorer”, w którym Polska 🇵🇱 dostała się do finału wraz z m.in. Austrią 🇦🇹 czy Finlandią 🇫🇮, pozostawiając wśród wyeliminowanych np. Serbię 🇷🇸 i Łotwę 🇱🇻. Wielki finał konkursu obejrzymy 23 maja.

Eurowizja: Macedonia w 2020, a Szwajcaria już w 2021!

Vasil (na zdj.), niedoszły reprezentant Macedonii 🇲🇰, zdradził, że na scenie w Rotterdamie miał wykonać „You” w towarzystwie czterech chórzystek, a w skład ekipy weszły m.in. dwie byłe reprezentantki kraju na JESC – Martija Stanojković (2016) i Barbara Popović (2013). Vasila wspierać miała też Aleksandra Janeva, z którą wokalista występował jako chórek Tamary Todevskiej w Tel Awiwie. Za występ odpowiedzialne miały być Tine Matulessy i Mari Forsman Ryberger – duet Szwedek, które stworzyły prezentację sceniczną ballady „Proud”. Jedni płaczą za tym co miało być, a nie będzie, a inni patrzą już w przyszłość. Nasz zwycięzca Eurowizji 2020 – Gjon’s Tears 🇨🇭 zaczyna powoli pracę nad poszukiwaniem idealnej piosenki na Eurowizję 2021. Reto Peritz, szef delegacji Szwajcarii zdradził, że planowany jest szereg spotkań wielu kompozytorów i twórców piosenek, a Szwajcarzy chcą zaangażować nie tylko lokalnych, ale i zagranicznych twórców. Poza songwriter campami nadawca szuka też piosenek poprzez tradycyjny konkurs, a zgłoszenia utworów wysyłać można do 20 września. Wybór najlepszej kompozycji ma poprzedzić szczegółowa analiza.

Eurowizja Junior 2020: Francja chce startować

Chociaż nadal nie wiemy czy Eurowizja Junior 2020 się odbędzie, kolejny nadawca wyraża chęć udziału w konkursie. Szef delegacji francuskiej poinformował, że stacja France 2 🇫🇷 jest gotowa wystartować w JESC 2020 jednak oczywiście wszystko zależy od sytuacji jaką zastaniemy w drugiej połowie roku. Na ten moment 8 państw wyraziło chęć udziału, w tym Polska 🇵🇱 i Rosja 🇷🇺, które mają już plany preselekcyjne. Bułgaria 🇧🇬, Szkocja 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 i Szwecja 🇸🇪 nie planują uczestnictwa w show, a Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 (i zapewne pozostałe nacje) czekają na bardziej „pewne” czasy by podjąć ostateczną decyzję. Wikipedia sugeruje, że powrót Danii 🇩🇰 i Norwegii 🇳🇴 czy debiut Niemiec 🇩🇪 i Islandii 🇮🇸 nie jest wykluczony, ale raczej małe są szanse, by stawka konkursowa aż tak się rozrosła. Według nieoficjalnych źródeł Eurowizja Junior 2020 ma się odbyć 29 listopada w Krakowie 🇵🇱, jednak pandemia koronawirusa z pewnością może mocno zaszkodzić tym planom. Część wykonawców z Eurowizji Junior ma się pojawić 16 maja podczas programu „Europe Shine a Light” w roli chórzystów Gali Atari przy wykonaniu piosenki „Hallelujah”.

Źródlo: Eurovision.tv, TVP, YouTube, Eurovoix, Wikipedia, RTSH, NRK, ESCtoday.com, EuroScorer, Instagram, ESCxtra, France 2, inf. własne, fot.: @vasilg

%d blogerów lubi to: