Eurowizja 2020 w Internecie! Sprawdź wyniki I półfinału • Eurowizyjne alternatywy: Co, gdzie, kiedy i jakie wyniki? • Eurowizja Junior: Dziś oglądamy edycję z 2008!

Wielkim sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym zakończył się finał Eurowizji 2020 w Internecie zorganizowanej przez kanał YouTube „Byle do Maja” przy współpracy z Dziennikiem Eurowizyjnym 🇵🇱. Ponad 3,5-godzinne show było oglądane na żywo przez ok. 2 tys. użytkowników YouTube, ale wiadomo, że widzów z pewnością było więcej, bo wielu fanów organizowało wspólne oglądanie z rodzinami czy znajomymi. Do tej pory zapis finału odtworzono ponad 22 tys. razy, a na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego wieczorem napisano aż 6 tys. komentarzy podczas śledzenia show. Gratulacji i pochwał dla Roberta Bulczaka i całej ekipy nie było końca – za wszystkie miłe słowa serdecznie dziękujemy! Finał dostępny jest do odtworzenia zarówno w całości, jak i we fragmentach przygotowanych specjalnie na potrzeby show. Obejrzeć możecie m.in. prawie 10-minutową paradę flag wszystkich 41 państw, eurowizyjny alfabet pełen niespodzianek, kolejny odcinek przygód Jana Marii Wiśni Wiśniowieckiego oraz specjalny występ 27. kraju finałowego – ESClandii i jej reprezentantki Lolity Burst. Oczywiście można też wracać do tych największych emocji czyli 30-minutowej prezentacji głosów jurorskich z udziałem 41 świetnych podawaczy punktów oraz 16-minutową ekscytującą sekwencję przekazania głosów od widzów, które utwierdziły Szwajcarię w zwycięstwie. Wszystko znajdziecie na kanale „Byle do Maja„!

Eurowizja 2020: Wyniki I półfinału!

Pora odkryć szczegóły głosowania, którym zajmował się w tym projekcie Dziennik Eurowizyjny. Zaczniemy od pierwszego półfinału, który transmitowany był 30 kwietnia. O wynikach decydowali jurorzy z 20 krajów (17 półfinalistów + 3 kraje finałowe) czyli łącznie 100 osób oraz internauci głosujący poprzez formularz (zebrano ponad 1,5 tys. wypełnionych formularzy). W półfinale internauci mogli przyznawać 5 not punktowych, a ich głosy zliczane były procentowo bez podziału na kraje, z których głosowali. W głosowaniu jury wygrał Azerbejdżan 🇦🇿, zdobywając 147 punktów i pokonując Litwę 🇱🇹 3 punktami. Na trzecim miejscu znalazła się Malta 🇲🇹 (120 punktów). Najsłabiej w głosowaniu komisji wypadła Białoruś 🇧🇾, która jako jedyna nie dostała żadnych punktów. Słowenię 🇸🇮 od zera uratowała sąsiednia Chorwacja 🇭🇷, która przekazała 1 punkt. W typowaniu internautów triumfowała Litwa 🇱🇹 ze 195 punktami.  Aż 57 punktów mniej miała Malta 🇲🇹, która zajęła drugie miejsce. Trzecia była Norwegia 🇳🇴 (106). Azerbejdżan 🇦🇿, jako faworyt jury, zajął w online votingu tylko siódme miejsce (95 punktów). Ostatnia była Białoruś 🇧🇾 z 12 punktami. Po zsumowaniu wyników wygrała Litwa 🇱🇹 z 339 punktami i ogromną przewagą nad Maltą 🇲🇹 (aż 81 punktów więcej). Z trzeciego miejsca do finału wszedł Azerbejdżan 🇦🇿, a z ostatniego (dziesiątego) Australia 🇦🇺, która jednak miała sporą przewagę nad jedenastą Belgią 🇧🇪 (59 punktów więcej). Co ciekawe Rosja 🇷🇺, która uznawana była za jednego faworyta, awansowała z ósmego miejsca zajmując 9. pozycję u jury i 5. u widzów. W klasyfikacji generalnej ostatnie miejsce przypadło Białorusi 🇧🇾. Pełne rankingi jurorów, internautów i klasyfikację generalną znajdziecie poniżej:

1. Podpisanie_0001

W głosowaniu jury Litwa 🇱🇹 dostała aż 7 dwunastek (z Australii, Rosji, Białorusi, Słowenii, Szwecji, Holandii i Chorwacji), a tylko Izrael nie dał jej żadnych punktów. Azerbejdżan 🇦🇿 dostał pięć dwunastek (Irlandia, Litwa, Macedonia, Ukraina i Rumunia), Malta 🇲🇹 trzy (Azerbejdżan, Włochy i Norwegia). Norwegii 🇳🇴 najwyższą notę dał tylko Izrael, Rumunia 🇷🇴 dostała 12 punktów z Malty i Niemiec, a Belgia najmocniej wsparła Szwecję 🇸🇪. Cypr przyznał 12 punktów Australii 🇦🇺. Najlepiej finalistów przewidziało jury Irlandii 🇮🇪, które całą dziesiątkę umieściło w swoim top10. Podobnie celnie typowało jury Azerbejdżanu 🇦🇿, Malty 🇲🇹 i Holandii 🇳🇱. W głosowaniu jury Rosji Belgowie 🇧🇪 zajęli 2. miejsce, z kolei w typowaniu komisji z Cypru 🇨🇾 Rosja była trzecia od końca. U Szwedów na 4. miejscu znalazła się Irlandia 🇮🇪. Pełne wyniki głosowania jurorów oraz tablice punktacyjne i rankingowe znajdziecie pobierając TEN plik. Tablica punktacyjna jurorów znajduje się poniżej. Kolejne szczegółowe wyniki naszego plebiscytu przedstawione zostaną w następnych dniach!

1. Podpisanie_0002

Eurowizja 2020: Co nowego wśród alternatyw?

W Niemczech 🇩🇪 oceniono 40 piosenek w ramach projektu „ESC-Songcheck”. Program wygrała Islandia 🇮🇸 z wynikiem 10,5 punktu. Drugie miejsce przypadło Litwie 🇱🇹 (9,55), a trzecie Szwajcarii 🇨🇭 (9,5). W top5 znalazły się też Włochy 🇮🇹 i Rosja 🇷🇺. Polska 🇵🇱 znalazła się na 32. miejscu z wynikiem 4,05, pomiędzy Wielką Brytanią 🇬🇧 a Cyprem 🇨🇾, a na dnie (2,15) była Estonia 🇪🇪. Pełne wyniki dostępne TUTAJ. Znamy też wyniki głosowania internautów organizowanego w ramach programu „World Wide Wohnzimmer”. Do finału przeszły Islandia 🇮🇸, Litwa 🇱🇹, Szwajcaria 🇨🇭, Włochy 🇮🇹, Rosja 🇷🇺, Azerbejdżan 🇦🇿, Bułgaria 🇧🇬, Szwecja 🇸🇪, Malta 🇲🇹 i Dania 🇩🇰. Na Niemcy nie można było głosować. Polska propozycja nie zakwalifikowała się do finału, który pokazany będzie 16 maja. Piosenka islandzka 🇮🇸 wygrała finał plebiscytu Eurostream 2020 organizowanego przez szereg zagranicznych portali eurowizyjnych. W głosowaniu Dadi zdobył łącznie 434 punkty. Druga była Litwa 🇱🇹 (303), a trzecia Rosja 🇷🇺 (287). Szwajcaria 🇨🇭, która wygrała w naszej Eurowizji, tutaj zajęła dopiero 8. miejsce (267). Ostatnia była Albania 🇦🇱 z 64 punktami. Polska nie zakwalifikowała się do finału. Pełną tabelę wyników znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja 2020: Zaczynamy tydzień eurowizyjny!

Wchodzimy w tydzień eurowizyjny i coraz więcej europejskich telewizji przedstawia swoje plany. Telewizja austriacka ORF 🇦🇹 pokaże 16 maja 45-minutowy reportaż o historii kraju na Eurowizji. Wcześniej Austriacy oglądać mogli trzyczęściowe show „Der kleine Song Contest”. Na Islandii 🇮🇸 przede wszystkim retransmisje starszych konkursów. Dziś pokazana będzie Eurowizja 2015, jutro z 2009 roku, a np. 16 maja z 1986! Będą też specjalne programy eurowizyjne takie jak np. „Euro-Dadi” i „Eurovision-Ball” z udziałem formacji Euroband (ESC 2008). Telewizja SMRTV 🇸🇲 15 maja pokaże specjalny program „Eurovision 2020: Una serata in musica”, w którym zaprezentuje najlepsze piosenki według rankingu stworzonego przez internautów. Głosować można raz dziennie do 14 maja do godziny 20:00 poprzez TEN link. Podczas show pojawią się też goście specjalni. Włoski nadawca RAI 🇮🇹 planuje retransmisje konkursów z 2016-2019. Dzisiaj pokazana będzie Eurowizja ze Sztokholmu. Dodatkowo 16 maja od 20:35 krótki program rozgrzewkowy przed „Europe Shine a Light” z udziałem m.in. Diodato.

DE ogląda: Dziś Eurowizja Junior 2008 od 20:00!

Dziś o 20:00 kolejna odsłona wspólnego oglądania Eurowizji Junior, a przyszła już pora na rok 2008! Konkurs zorganizowano 22 listopada w słonecznym Limassol na Cyprze 🇨🇾. Telewizja CyBC wygrała prawo do organizacji pokonując oferty telewizji szwedzkiej TV4 🇸🇪 oraz nadawcy ukraińskiego NTU 🇺🇦. Po raz pierwszy jakikolwiek event EBU odbywał się na Cyprze. JESC przygotowano w Spyros Kyprianou Athletic Center (znanym też jako „Pałac Sportu”), a prowadzącymi byli Alex Michael i Sophia Paraskeva. Z udziału w imprezie zrezygnowała Portugalia 🇵🇹, której nadawca nie był zainteresowany konkursem po dwóch słabych wynikach. Wycofała się też szwedzka TV4 🇸🇪 ze względu na inne plany ramówkowe telewizji. Tradycyjnie Izrael 🇮🇱 i Bośnia 🇧🇦 wykazywały chęć debiutu do którego jak zwykle nie doszło. Już w 2008 zadebiutować chciała Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, ale wtedy taki pomysł odrzucono, gdyż nie jest to niepodległy kraj. Na Cypr swojego reprezentanta wybrać chciał też Azerbejdżan 🇦🇿, jednak telewizja Ictimai nie zdołała znaleźć żadnego odpowiedniego kandydata, a nie otrzymała w tym projekcie pomocy rządowej. Ponoć planowano wtedy powrót Polski 🇵🇱, ale nic z tego pomysłu nie wyszło. Łącznie w konkursie startowało 15 krajów, a po raz pierwszy (i testowy) zastosowano wtedy głosowanie 50/50 (jury+widzowie). Ukraina 🇺🇦 nie mogła oglądać JESC na żywo, gdyż telewizja NTU uznała, że transmisja w dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu nie jest odpowiednia. Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2008 na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego od 20:00! Link do watch2gether pojawi się tam po godzinie 19:00.

Źródło: Byle do Maja, YouTube, Facebook, Eurovision.de, EuroStream, Eurovoix, ORF, SMRTV, Wikipedia, inf. własne: @theroopband

 

%d blogerów lubi to: