Eurowizja 2021 także zagrożona? Jakie są możliwe rozwiązania? • Eurowizja 2020: Głosowania, plebiscyty, programy – co nowego? • Dziś wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2007

Holenderski minister zdrowia Hugo de Jonge 🇳🇱 poinformował, że masowe eventy nie będą się odbywać na terenie kraju dopóki nie pojawi się szczepionka przeciwko covid-19. W mediach eurowizyjnych od razu pojawił się temat konkursu. Zdaje się, że powrót tradycyjnej Eurowizji w 2021 nie będzie możliwy, patrząc na to jak powoli idzie światu walka z wirusem oraz jak długo zazwyczaj trwa wprowadzenie szczepionek do powszechnego użytku. „Oczywiście, mamy nadzieję, że to się stanie wkrótce, ale najpewniej jest to to okres roku lub nawet dłużej” – mówi minister. Telewizja holenderska NPO ma dokładnie zapoznać się z zaleceniami rządu i zbadać możliwość organizacji Eurowizji 2021 w takich warunkach. „Rozumiemy, że publiczność chciałaby wiedzieć jak te restrykcje wpłyną na organizację Eurowizji w 2021. Oczywiście zdrowie uczestników, pracowników i gości zawsze stawiamy na pierwszym miejscu” – mówi rzecznik prasowy stacji dodając, że jest zbyt wcześnie na jakiekolwiek deklaracje, a z nowymi informacjami powróci pod koniec miesiąca. Także Europejska Unia Nadawców nie chce na razie wypowiadać się na ten temat. „Jest zbyt wcześnie by podejmować ostateczną decyzję na temat organizacji i kształtu Eurowizji 2021” – podaje przedstawiciel Unii.

Eurowizja 2021: Fani chcą przeniesienia konkursu

A co na to polscy fani Eurowizji? Wczoraj na Facebooku pojawiła się ankieta na ten temat i oczywiście wywołała dyskusję, w której pojawiały się skrajne głosy – od tych, którzy wierzą, że niedługo wszystko będzie dobrze po tych, co zwiastują koniec Eurowizji. Żadne z alternatywnych rozwiązań nie jest niestety idealne i zawsze ktoś będzie poszkodowany, ale jeśli okaże się, że Holandia 🇳🇱 nie może zorganizować Eurowizji 2021, to EBU powinno przenieść konkurs do innego kraju, w którym obowiązywać będą słabsze restrykcje – tak uważa 63% głosujących w ankiecie. 29% chce Eurowizji 2021 bez udziału publiczności, chociaż EBU twierdzi, że to przeczy idei konkursu. Tylko 5% uważa, że powinno się zorganizować Eurowizję 2021 „zdalnie” (zlepek występów nagrywanych w lokalnych telewizjach). 2% twierdzi, że Eurowizja 2021 powinna być całkowicie anulowana, a 1% uważa, że Unia powinna czekać z podjęciem decyzji do ostatniej chwili, tak jak to zrobiono w 2020 roku.

🇩🇪 Eurowizja 2020: Niemcy oceniają i czekają na Wasze głosy

Piosenka „Empires” Alicji Szemplińskiej 🇵🇱 nie do końca spodobała się jurorom w programie „ESC-Songcheck”. Polska zdobyła 5,1 punktów w głosowaniu internautów i po 3 punkty w głosowaniu komisji (Alina i Stefan) co łącznie daje średnią 4,05 i 7. miejsce na 10 ocenianych wczoraj piosenek. Odcinek (obejrzeć można go poniżej) wygrała Islandia 🇮🇸, zdobywając aż 10,5 punkta. Na dnie Estonia 🇪🇪 z 2,15. Islandia jest teraz faworytem całego programu i zepchnęła z pozycji lidera Litwę 🇱🇹. Na 29 utworów Polska zajęła 23. miejsce, co jest wynikiem dość słabym. Na ostatnim miejscu znajduje się Estonia. Na portalu Eurovision.de ruszyło dziś głosowanie internetowe w ramach programu „World Wide Wohnzimmer”. Głosować można na jeden spośród półfinałowych utworów, a formularz dostępny jest TUTAJ. Wyniki poznamy już 9 maja o 20:15 na kanale ONE oraz na stronie Eurovision.de. Finał projektu zapowiedziano na 16 maja na kanale Erste.

Alternatywa dla Eurowizji: Co nowego?

Reprezentant Islandii 🇮🇸 – Dadi – jest też zwycięzcą fińskiego 🇫🇮 show oceniającego utwory Eurowizji 2020 – „De Eurovisa”. Piosenka tego kraju jako jedyna zdobyła maksymalne 30 punktów (po 10 od każdego jurora). Drugie miejsce zajęły piosenki z Holandii 🇳🇱 i Bułgarii 🇧🇬 (28), trzecie Finlandia 🇫🇮 (27), na czwartym były Litwa 🇱🇹 i Ukraina (26) 🇺🇦. Polska 🇵🇱 zebrała 22 punkty i zajęła 12 pozycję na 32 miejsca rankingowe, co jest sporym wyczynem. Najgorzej wypadła Portugalia 🇵🇹, której przyznano tylko 4 punkty. Warto przypomnieć, że Islandia wcześniej wygrała ocenianie piosenek w Austrii, a być może wygra też i w Niemczech. Wczoraj poznaliśmy też wyniki II półfinału Eurostream2020. Polska nie weszła do finału, a nie udało się też Łotwie 🇱🇻. Zamiast tych państw (które awansowały do finału w naszym plebiscycie) do finału przeszły Gruzja 🇬🇪 i Austria 🇦🇹. Dzisiaj o 21:00 II półfinał EuroScorer o 21:00, a wcześniej, bo o 17:00 przedostatni odcinek „Eurovision Home Concerts” na YouTube.

DE Ogląda: Eurowizja Junior 2007

Dziennik Eurowizyjny wraca do wspólnego oglądania archiwalnych wydań Eurowizji Junior, a dziś przed nami rok 2007. Gospodarzem konkursu została Holandia 🇳🇱 (AVRO), która wygrała walkę o organizację z ofertami Chorwacji-Zagrzebia 🇭🇷 (HRT) i Cypru-Limassol 🇨🇾 (CyBC). Na przygotowanie konkursu Holendrzy przeznaczyli ponad 2 miliony euro, a impreza odbyła się w Ahoy Rotterdam Arenie (fot.). Prowadzącymi zostali Sipke Jan Bousema oraz Kim-Lian van der Meij, a wśród gości specjalnych pojawili się Katie Melua i Ch!pz. Pierwotnie ogłaszano, że do Rotterdamu pojedzie 19 delegacji, jednak Hiszpania 🇪🇸 szybko wycofała się z udziału, a później dołączyła też Chorwacja. Cztery nowe kraje miały dołączyć do imprezy: Armenia 🇦🇲, Bośnia i Hercegowina 🇧🇦, Bułgaria 🇧🇬 oraz Litwa 🇱🇹. BiH wycofała się z tego pomysłu, dając miejsce w stawce Gruzji 🇬🇪. Podniesiono minimalny wiek uczestnika z 8 do 10 lat, a z powodu braku zainteresowania zrezygnowano z wydawania DVD z zapisem konkursu. W 2007 mieliśmy jeden istotny skandal – oskarżono piosenkę rosyjską 🇷🇺 o plagiat, później okazało się, że „Otlichnitsa” było wykonane już w sierpniu 2006 . EBU nic z tym nie zrobiło, a utwór dopuszczono do startu. JESC 2007 transmitowano nie tylko w krajach startujących, ale też w Australii 🇦🇺, Azerbejdżanie 🇦🇿, Bośni 🇧🇦 i Izraelu 🇮🇱. Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2007 dziś od 20:00 na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego (za pośrednictwem platformy Watch2gether – link pojawi się na grupie po godzinie 19:00).

Akcje dodatkowe:

  • Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierz najlepszą polską premierę kwietnia! Szczegóły dostępne są TUTAJ.
  • Poznaj nowe utwory zakwalifikowane do Eurovision Internet Song Contest 2020 i śledź preselekcje wewnętrzne! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Wiwibloggs, ESCxtra, Eurovisionary, Eurovoix, Facebook, Eurovision.de, EuroStream, EuroScorer, Wikipedia, inf. własne, fot.: CMW 

%d blogerów lubi to: