Eurosong od doma: Kto wystąpi? • Eurowizja 2021: Ważą się losy Samanty Tiny • Poznaj opinie niemieckich jurorów o „Empires” • Ostatnie godziny na głosowanie w finale naszej Eurowizji!

Telewizja macedońska 🇲🇰 zapowiedziała, że wkrótce będzie emitować wszystkie odcinki „Eurovision Home Concerts”. To pierwszy nadawca publiczny, który zdecydował się pokazać całą serię w telewizji. W pierwszych odcinkach wystąpili m.in. Tamara Todevska (ESC 2019) i Vasil (ESC 2020). Tymczasem chorwacki portal Eurosong.hr 🇭🇷 przygotowuje się do premiery swojej wersji projektu – „Eurosong od doma” („Eurovision from Home”), w którym wystąpią m.in. Damir Kedžo (ESC 2020), Franka Batelić (ESC 2018), Neda Parmać (BiH 2005 i Chorwacja 2010), Kraljevi Ulice (ESC 2008), Lidija Horvat (ESC 1995) i gwiazdy selekcji takie jak Luka Nižetić (czterokrotny finalista Dory), Bojan Jambrošić, Lea Mijatović, Domenica czy Antonija Šola. Wykonawcy zaśpiewają nie tylko swoje eurowizyjne i preselekcyjne przeboje, ale też covery. Wiemy, że zaprezentowane będą m.in. „Heroes”, „Fuego”, rosyjskie „Uno”, serbska „Molitva” czy brytyjskie „Where are you?”. Transmisja koncertu odbędzie się 9 maja od godziny 20:00 i dostępna będzie na kanale YouTube, a dodatkowo organizatorzy zachęcają do komentowania na mediach społecznościowych (Instagram, Facebook i Twitter). W związku z tym, że w tym czasie emitowane będzie „Eurovision Top Hits Warm-Up Show„, a od 21:00 finał plebiscytu „Nasz Zwycięzca” warto podkreślić, że „Eurosong od doma” będzie także dostępny do obejrzenia po oficjalnej transmisji na żywo.

Eurowizja 2021: Jakie decyzje na Łotwie i w Chorwacji?

W przyszłym tygodniu telewizja łotewska LTV podejmie decyzję o tym, czy Samanta Tina 🇱🇻 (fot.) powinna zostać reprezentantką kraju na Eurowizji 2021. Portal LSM podaje, że wybór wewnętrzny byłby świetną okazją by zaoszczędzić na organizacji preselekcji narodowych. Gdyby do tego doszło, Samanta zostanie pierwszą w historii Łotwy reprezentantką wybraną wewnętrznie. Od momentu debiutu w 2000 roku telewizja LTV zawsze organizowała preselekcje narodowe, nawet w dobie kryzysu gospodarczego gdy start kraju w Eurowizji wisiał na włosku. Raczej nikłe szanse na automatyczną nominację ma natomiast Damir Kedzo 🇭🇷, zwycięzca preselekcji chorwackich Dora 2020. W niedawnym wywiadzie dla HRT i Eurosong.ht wokalista zdradził, że występ do „Divlji vjetre” miał mieć elementy orientu i stylu marokańskiego, zwłaszcza w strojach chórzystek. „Chcieliśmy zagrać światłem jak podczas Dory, ale wizualnie bardziej postawić na jasność i ciemność” – zdradził wokalista. Sam stwierdził, że nie będzie naciskał na HRT by nadawca wybrał go wewnętrznie w przyszłym toku. Jeśli zorganizowane będą nowe preselekcje, a on będzie mieć odpowiedni utwór, na pewno zgłosi się do konkursu.

Eurowizja 2020: Dziś Niemcy ocenią Alicję Szemplińską

Drugi odcinek niemieckiego „ESC-Songcheck” 🇩🇪 wygrał Azerbejdżan 🇦🇿. Piosenka „Cleopatra” zdobyła 8,15 punktów. Drugie miejsce miał Izrael (7,9) 🇮🇱, a trzecie Malta (7,7) 🇲🇹, która wygrała w głosowaniu internetowym. Najsłabiej oceniono Francję (2,45) 🇫🇷, Cypr (4) 🇨🇾 i Belgię (5,1) 🇧🇪. W podsumowaniu dwóch odcinków w top3 znajdują się wszystkie utwory ocenione w pierwszej części (Litwa 🇱🇹, Włochy 🇮🇹 i Rosja 🇷🇺), a Azerbejdżan jest dopiero czwarty. Dziś trzeci odcinek i tym razem Niemcy oceniać będą polską propozycję „Empires” Alicji Szemplińskiej 🇵🇱 (komentarze jurorów są już dostępne online – sprawdź poniżej!). Konkurencją Polski będą San Marino 🇸🇲, Estonia 🇪🇪, Grecja 🇬🇷, Austria 🇦🇹, Mołdawia 🇲🇩, Islandia 🇮🇸, Serbia 🇷🇸, Czechy 🇨🇿 i Hiszpania 🇪🇸. Kto wygra? O tym zdecydują jurorzy i internauci. Transmisja od 20:00 na Eurovision.de. Dziś o 21:00 chętni mogą śledzić drugi półfinał plebiscytu „Eurostream 2020„, którego transmisja rozpocznie się o 21:00 na Facebooku. Pierwszy półfinał raczej zawiódł oczekiwania fanów, gdyż organizatorzy nie pokazali całych piosenek i nie przygotowali dla widzów zbyt wielu atrakcji. Wyniki były praktycznie takie same jak wszędzie – w odróżnieniu od naszej Eurowizji („Nasz Zwycięzca”) zamiast Ukrainy 🇺🇦 do finału weszła Belgia 🇧🇪.

Głosuj w finale Eurowizji 2020! Final Call

Dziś do godziny 17:00 trwa głosowanie w finale plebiscytu „Nasz Zwycięzca” (Eurowizja 2020 w Internecie). Aby wesprzeć swoich faworytów należy wybrać 10 piosenek i przyznać im punkty od 1 do 12 zgodnie ze skalą eurowizyjną (ranking). Wyniki internautów stanowić będą 50% pełnych rezultatów. Druga połowa to głosy 205 jurorów z 41 krajów! O tym kto wygra dowiemy się w trakcie finału transmitowanego na kanale YouTube Byle do Maja 9 maja o 21:00. Zwycięski kraj będzie tematem głównym cyklu historycznego planowanego na Dzienniku Eurowizyjnym. Do tej pory w finale plebiscytu głosy oddało już ponad 2,3 tys. internautów (dla porównania w półfinałach średnio głosowało ok. 1,5 tys. osób). Głosować można TUTAJ lub poniżej:

Źródło: Eurosong.hr, MRT, Eurovoix, LSM, Eurovision.de, ESCbubble, inf. wlasne, fot.: @Samantatina

%d blogerów lubi to: