Rui Andrade poda portugalskie punkty w naszej Eurowizji 2020 • Zobacz zwiastun „Europe Shine a Light” z Alicją Szemplińską •Alternatywa dla Eurowizji – co przygotowali nadawcy?

Znamy kolejne szczegóły „Eurovision: Europe Shine a Light” czyli programu, który ma zastąpić odwołany finał Eurowizji 2020 🇳🇱. W trakcie widowiska zobaczymy skrót wszystkich 41 piosenek konkursowych (w tym polską propozycję Alicji Szemplińskiej 🇵🇱), a także wspólny występ uczestników do utworu „Love Shine a Light” z Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Polska reprezentantka również wzięła udział w nagraniu, co możemy zobaczyć na zwiastunie poniżej. Dodatkowo Michael Schulte (Niemcy 2018 🇩🇪) zaśpiewa „Ein Bisschen Frieden” (zwycięski utwór Niemiec z 1982 🇩🇪) wraz z Ilse DeLange (Holandia 2014 🇳🇱). Gali Atari (zwyciężczyni z Izraela 1979 🇮🇱) wykona swój utwór „Hallelujah” z chórem złożonym z byłych uczestników Eurowizji Junior. Będą też specjalne występy Mansa Zelmerlowa do „Heroes” (Szwecja 2015 🇸🇪), Mariji Serifovic 🇷🇸 do „Molitvy” (Serbia 2007) na pustych ulicach Belgradu oraz Netty do „Toy” (Izrael 2018 🇮🇱). Odbędzie się też premiera nowego utworu Duncana Laurenca, zwycięzcy Eurowizji 2019 🇳🇱. Za klasyczną oprawę muzyczną show odpowiedzialna będzie Orkiestra Filharmonii Rotterdamu, a fani Eurowizji wspólnie wykonają „What’s Another Year” Johnny’ego Logana 🇮🇪. Program poprowadzą Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit, a pojawią się też Graham Norton z BBC 🇬🇧 i NikkieTutorials. Całość ma potrwać ok. 2 godzin, a widowisko będzie transmitowane w 47 krajach Europy i świata. W Polsce 🇵🇱 widzowie obejrzą program na TVP1 16 maja od 21:00. Wcześniej, bo od 20:30 Telewizja Polska pokaże specjalny program „Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji”.

🇱🇹 Alternatywa dla Eurowizji: Co wymyślili Litwini?

Piosenka litewska „On Fire” wygrała pierwszy odcinek niemieckiego show internetowego „ESC Songchecks” 🇩🇪. Piosenki oceniali jurorzy, w tym m.in. Jane Comerford (Niemcy 2006), komentator Peter Urban czy Dr. Eurovision Irving Wolther. Litwini zdobyli 9,55 punktów, drugie miejsce miały Włochy (9,3) 🇮🇹, a trzecie Rosja (8,25) 🇷🇺. Najniżej oceniono Słowenię (3,8) 🇸🇮, Macedonię (4,6) 🇲🇰 i Białoruś (5,9) 🇧🇾. Telewizja litewska ogłosiła już swoje plany względem eurowizyjnej ramówki. W dniach 12 i 14 maja LRT pokaże specjalny program „Eurovizija. Istorijos, kuriu negirdejote” („Eurowizja. Historia, o której nie słyszeliście”) w którym widzowie poznają ciekawostki z historii konkursu, poznają jego zwycięzców i kulisy organizacji show. Pojawią się też wywiady z byłymi reprezentantami Litwy. Dodatkowo, 16 maja od 20:00 odbędzie się specjalne show „EuROOPvision” czyli koncert formacji The Roop nagrany w pustej hali koncertowej. Grupa ma też odpowiedzieć na pytania fanów. To nie koniec! W LRT Radijas emitowane będą wywiady z byłymi uczestnikami Eurowizji oraz piosenki z tego roku. Teledyski pokazywane będą też codziennie w programie porannym LRT1 „Labas rytas, Lietuva”. Na ten moment nie wiemy, czy The Roop zdecydują się wysłać swój utwór do preselekcji narodowych w 2021 roku.

Alternatywa dla Eurowizji: Nowości z pięciu krajów Europy

Do celebracji Eurowizji dołączają także Cypr, Albania, Estonia i Łotwa. Telewizja CyBC 🇨🇾 pokaże wszystkie teledyski z ESC 2020 podczas dwuczęściowego programu 9 i 10 maja. 16 maja, na pół godziny przed „Eurovision: Europe Shine a Light” Cypryjczycy obejrzą specjalny reportaż o konkursie oraz przypomnienie wszystkich cypryjskich startów. 12 i 14 maja telewizja albańska RTSH 🇦🇱 pokaże wszystkie utwory z Eurowizji 2020, a widzowie będą mogli głosować na piosenki półfinałowe i decydować o tym, które według nich powinny dostać się do finału. Z kolei w Estonii 🇪🇪 15 maja pokazany będzie program „12 punkti! Eurovisiooni hitid” w którym byli reprezentanci kraju opowiedzą o ulubionych piosenkach z konkursu i podzielą się z widzami swoimi wspomnieniami. Na Łotwie 🇱🇻 16 maja pokazany będzie 35-minutowy talk-show „Eirovizija 2020. Studija Samanta Tina„, w którym wystąpić ma niedoszła reprezentantka tego kraju. Prywatna telewizja niemiecka ProSieben 🇩🇪 podała, że w alternatywnym konkursie „Free European Song Contest” weźmie udział 15 państw, w tym Polska 🇵🇱, Kazachstan 🇰🇿 czy Tucja 🇹🇷. Na razie nie wiemy kto i z czym będzie tam występował. O zwycięzcy zadecydują jurorzy z 15 państw oraz widzowie z Niemiec 🇩🇪, Austrii 🇦🇹 i Szwajcarii 🇨🇭. Konkurs ma być transmitowany 16 maja w godzinie trwania emisji „Eurovision: Europe Shine a Light” więc stanowić będzie konkurencję dla planów EBU i nadawcy holenderskiego.

Nasz Zwycięzca: Kto poda punkty w finale?

Już 9 maja o 21:00 wielki finał plebiscytu „Nasz Zwycięzca” (Eurowizja 2020 w Internecie) podczas którego pokazane będą wszystkie utwory zakwalifikowane do finału. Odbędzie się też głosowanie, którego celem jest być jak najbardziej zbliżonym do faktycznej Eurowizji. Najpierw zaprezentowane będą punkty jurorów, stworzone na podstawie głosowań międzynarodowych członków komisji – po 5 osób z każdego startującego kraju. Punkty od każdej komisji prezentować będą specjalni podawacze, członkowie Grupy Kreatywnej, która pomagała Robertowi Bulczakowi w przygotowaniu całego show. Dla wielu z nich będzie to debiut przed kamerą, ale na pewno świetnie sobie poradzą i dostarczą widzom wielu pozytywnych emocji! Punkty z Portugalii 🇵🇹 przekaże natomiast popularny wokalista i prywatnie wielki fan Eurowizji – Rui Andrade (na zdj.). 36-latek zadebiutował w preselekcjach Festival da Cancao w 2013 roku z piosenką „En nome do amor” zajmując wysokie, 3. miejsce. Rok później powtórzył ten wyczyn z „Amor a preto e branco„. W 2013 roku Portugalia nie uczestniczyła w konkursie, ale wróciła w 2014, więc wrócił także Rui. Za piosenkę „Ao teu encontro” ponownie zajął 3. miejsce. Swój debiut na eurowizyjnej scenie zaliczył w 2014 roku jako chórzysta sióstr Tolmachevy z Rosji 🇷🇺. W 2018 ponownie wystąpił jako chórzysta, tym razem w ekipie Azerbejdżanu 🇦🇿 wspierając Aisel. Niedawno wydał swój nowy utwór „Ao teu lado”, który możecie  poznać poniżej:

NASZ ZWYCIĘZCA – GŁOSOWANIE TRWA

Do jutra do godziny 17:00 trwa wielkie głosowanie w finale plebiscytu „Nasz Zwycięzca” (Eurowizja 2020 w Internecie). Internauci mogą oddawać głosy na swoje ulubione piosenki i przyznawać im punkty jak na Eurowizji (od 1 do 12). Wyniki zaprezentowane będą w finale 9 maja o 21:00 na kanale Byle do Maja. O tym, kto wygra decydować będą internauci oraz jurorzy z 41 państw. Do tej pory głosy oddało już ponad 2 tysiące osób! Formularz do głosowania znajduje się TUTAJ lub poniżej:

Akcje dodatkowe:

  • Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierz najlepszą polską premierę kwietnia! Szczegóły dostępne są TUTAJ.
  • Poznaj pierwsze utwory zakwalifikowane do Eurovision Internet Song Contest 2020 i śledź preselekcje wewnętrzne! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, Eurovoix.com, ProSieben, LRT, LTV, CyBC, Wikipedia, inf. własne, fot.: @ruiandradeoficial

%d blogerów lubi to: