Eurowizja 2020 odwołana? Fani zrobili swoją! Sprawdź najnowsze wyniki! • Dziś ESC Songcheck w Niemczech • Koronawirus kontra Eurowizja – co nowego?

Pora na przegląd wyników kolejnych fanowskich wersji Eurowizji 2020! Wczoraj pokazano pierwszy półfinał plebiscytu „EuroScorer 2020: The Online Contest„, w którym o wynikach decydowali jurorzy oraz internauci. Do finału awansowały następujące kraje: Australia 🇦🇺, Belgia 🇧🇪, Litwa 🇱🇹, Rosja 🇷🇺, Izrael 🇮🇱, Malta 🇲🇹, Szwecja 🇸🇪, Rumunia 🇷🇴, Azerbejdżan 🇦🇿, Norwegia 🇳🇴, co oznacza, że doszło do sporej niespodzianki i wyeliminowana została Ukraina 🇺🇦. Drugi półfinał pokazany będzie 8 maja o 21:00. Co ciekawe, w I półfinale uczestniczyły też Węgry 🇭🇺 z piosenką „Mostantól” w wykonaniu Gergo Racza i Reni Orsovai – ta piosenka wygrała festiwal „A Dal 2020”. Zgodnie z oczekiwaniami, nie zakwalifikowała się jednak do finału plebiscytu „EuroScorer”. Portal Eurovoix.com opublikował już pełne wyniki półfinałów „EuroJury 2020”. Alicja Szemplińska z utworem „Empire” 🇵🇱 zajęła 6. miejsce w głosowaniu jurorów i dopiero 13. w głosowaniu internautów co łącznie dało 11. pozycję i brak awansu do finału. Pierwszy półfinał wygrała Malta 🇲🇹, chociaż u internautów triumfowała Litwa 🇱🇹, a u jurorów Szwecja 🇸🇪. W drugim wygrała Islandia 🇮🇸 (która wygrała też w finale). Dadi Fyer zdobył też 1. miejsce w głosowaniu jurorów, ale w głosowaniu online triumfowała Szwajcaria 🇨🇭. Pełne wyniki dostępne są TUTAJ.

W plebiscycie „JuriVision 2020” do finału w pierwszym półfinale awansowały: Rumunia 🇷🇴, Norwegia 🇳🇴, Azerbejdżan 🇦🇿, Litwa 🇱🇹, Ukraina 🇺🇦, Szwecja 🇸🇪, Rosja 🇷🇺, Australia 🇦🇺, Malta 🇲🇹 i Izrael 🇮🇱. O wynikach także tutaj decydowali jurorzy oraz internauci głosujący poprzez Menti.com. Drugi półfinał pokazany będzie 8 maja, a nadal można w nim głosować. Szczegóły dostępne są na fanpage plebiscytu TUTAJ. Dzisiaj transmisja I półfinału plebiscytu „Eurostream 2020”, w którym 10 finalistów spośród 17 piosenek wybiorą jurorzy (profesjonaliści muzyczni z większości krajów Europy i Australii) oraz internauci. Głosowanie online ruszyć ma już dziś o 12:00. Szczegóły znajdziecie TUTAJ. Niebawem ruszy głosowanie internautów w OGAE 2020 Eurovision Fan Contest, gdzie spośród 41 piosenek zwycięzcę wybiorą członkowie lokalnych klubów oraz użytkownicy niezrzeszeni, którzy do 3 maja zarejestrowali się w specjalnej aplikacji.

Alternatywa dla Eurowizji: Co w Niemczech i w Bułgarii?

Dziś na Eurovision.de 🇩🇪 emisja pierwszego odcinka „ESC-Songchecks” w którym niemieckie jury oceniać i komentować będzie piosenki z odwołanej Eurowizji 2020. Dzisiaj usłyszymy utwory z Irlandii 🇮🇪, Macedonii 🇲🇰, Szwecji 🇸🇪, Litwy 🇱🇹, Australii 🇦🇺, Słowenii 🇸🇮, Rosji 🇷🇺, Białorusi 🇧🇾, Holandii 🇳🇱 i Włoch 🇮🇹. Polska 🇵🇱 piosenka pokazana będzie w trzecim odcinku, który wyemitowany będzie 7 maja. Transmisja dziś o 20:00 na Eurovision.de. Swoje plany na alternatywną ramówkę eurowizyjną opublikowała też telewizja bułgarska 🇧🇬. 12 maja BNT1 retransmitować będzie Eurowizję 2007, w której reprezentanci Bułgarii (Elitsa i Stoyan) zajęli 5. miejsce w finale. Dzień później pokazana będzie Eurowizja 2016 zakończona 4. miejsce Poli Genovej, a 14 maja telewizja ma ponownie pokazać Eurowizję Junior 2015 organizowaną w Sofii. 15 maja widzowie zobaczą Eurowizję 2017 z 2. miejscem Kristiana Kostova. Przypominam, że w Polsce 16 maja TVP1 🇵🇱 pokaże program „Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji” od 20:30, a od 21:00 transmitować będzie show „Eurovision: Europe Shine a Light”. Co ciekawe, do transmisji tego programu dołącza także TV Azteca z Meksyku 🇲🇽 oraz Univision ze Stanów Zjednoczonych 🇺🇸. Łącznie show obejrzą widzowie z 47 państw.

Koronawirus krzyżuje plany Netflixa i EBU?

Z powodu pandemii koronawirusa prace nad filmem Netflixa o Eurowizji są utrudnione, w związku z tym przesunięta będzie jego premiera. Pierwotnie film miał być pokazany już w tym miesiącu, jednak wiadomo, że do tego nie dojdzie. Nowej daty premiery nie podano. W filmie wystąpić mają m.in. Rachel McAdams, Dan Stevens, Pierce Brosnan czy Will Farrell, a nagrywano go na Islandii 🇮🇸 i w Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Nadal nie wiadomo jak aktualna sytuacja związana z koronawirusem wpłynie na dalsze losy konkursów Europejskiej Unii Nadawców. Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie 🇳🇱 został całkowicie odwołany, a Eurowizja dla Młodych Muzyków 2020 w Zagrzebiu 🇭🇷 przesunięta, bez podania nowego terminu. Zapewne ważą się losy organizacji przez Telewizję Polską Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2020 w Krakowie 🇵🇱. Należy się niestety spodziewać, że impreza także zostanie odwołana. Chociaż Walijczycy 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 zapowiedzieli, że nie podejmą żadnej decyzji ws. Eurowizji Junior 2020 do momentu zakończenia pandemii, to jednak telewizja S4C zdaje się być optymistycznie nastawiona i potwierdziła udział w Eurowizji Chórów 2021 rozpoczynając jednocześnie preselekcje do konkursu. Zgłoszenia chórów przyjmowane będą do 12 października, a castingi odbędą się w pierwszej połowie grudnia w sześciu miastach Walii. Finał zapowiedziano na 2 maja 2021. Na ten moment Walia to jedyny potwierdzony uczestnik Eurowizji Chórów. Nie wiemy gdzie odbędzie się konkurs.

NASZ ZWYCIĘZCA – GŁOSOWANIE TRWA

Do 7 maja 2020 do godziny 17:00 trwa wielkie głosowanie w finale plebiscytu „Nasz Zwycięzca” (Eurowizja 2020 w Internecie). Internauci mogą oddawać głosy na swoje ulubione piosenki i przyznawać im punkty jak na Eurowizji (od 1 do 12). Wyniki zaprezentowane będą w finale 9 maja o 21:00 na kanale Byle do Maja. O tym, kto wygra decydować będą internauci oraz jurorzy z 41 państw. Formularz do głosowania znajduje się TUTAJ lub poniżej:

Akcje dodatkowe:

  • Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierz najlepszą polską premierę kwietnia! Szczegóły dostępne są TUTAJ.
  • Do dzisiaj do 23:00 możesz zgłosić się do konkursu Eurovision Internet Song Contest 2020. Regulamin, formularz i najnowsze informacje dostępne TUTAJ.

Źródło: EuroScorer, Eurovoix, JuriVision, EuroStream, OGAE International, Eurovision.de, BNT, TVP, ESCxtra, Byle do maja, inf. własne, fot.: @dadimakesmusic

%d blogerów lubi to: