Dziś Isolation Song Contest! Co to jest? • Zobacz „Eurobalcon” i sprawdź co nadawcy przygotowali zamiast odwołanej Eurowizji • Jak Alicja Szemplińska radzi sobie w plebiscytach?

Do połowy maja niemal codziennie pełno będzie różnego rodzaju programów i przedsięwzięć mających na celu zastąpienie nam Eurowizji . Oczywiście nikt i nic nam jej nie zastąpi, ale warto obserwować te najważniejsze czy najciekawsze i najbardziej oryginalne wydarzenia. Jednym z nich jest Isolation Song Contest 🇬🇧, czyli projekt komika Toma Taylora –  zaprosił 14 znajomych do udziału w konkursie, który będzie nie tylko świetną zabawą, ale też okazją do zebrania pieniędzy na cele charytatywne. Każdy z uczestników został losowo przypisany do jakiegoś kraju i dostał tydzień na skomponowanie piosenki w eurowizyjnym stylu, która oddawałaby ducha reprezentowanego kraju. Kto powalczy dziś o Grand Prix? Największą gwiazdą jest oczywiście Mans Zelmerlow 🇸🇪 (fot.) reprezentujący Wielką Brytanię. Prowadząca preselekcje narodowe Mel Giedroyc zaśpiewa dla Włoch 🇮🇹, a uczestniczka „RuPaul’s Drag Race UK” Divina de Campo dla Australii 🇦🇺. Będzie też brytyjski wokalista Joe Stilgoe w roli reprezentanta Belgii 🇧🇪, aktor Kevin Eldon jako przedstawiciel Francji 🇫🇷 czy północnoirlandzki muzyk Neil Hannon śpiewający dla Hiszpanii 🇪🇸. Polska nie ma w tym konkursie reprezentanta. Fakt, że w projekt zaangażowanych jest wielu komików zwiastuje świetną rozrywkę! Transmisja finału od 20:00 czasu brytyjskiego (21:00 czasu polskiego) na oficjalnej stronie crowdfundingu TUTAJ

Alternatywa dla Eurowizji: Co w Hiszpanii, UK i na Ukrainie?

Wczoraj telewizja hiszpańska 🇪🇸 pokazała 50-minutowe show „Eurobalcon”, podczas którego byli reprezentanci kraju śpiewali ze swoich balkonów. Wystąpili m.in. Blas Canto, Miki Nunez, Barei, Edurne, Ruth Lorenzo, Pastora Soler, Lucia Perez czy Soraya. Nie zabrakło również bohaterki Eurowizji Junior – Melani Garcii. Pokazano również retransmisję finału Eurowizji 2009 z Moskwy, co jest zgodne z majową ramówką eurowizyjną telewizji RTVE. Tymczasem swoimi planami zaskoczyła BBC 🇬🇧 . Nadawca brytyjski postanowił jednak transmitować w telewizji program „Eurovision: Europe Shine a Light” zaraz po własnej produkcji czyli „Eurovision: Come Together”. To nie koniec, bo 16 maja stacja ma pokazać także program „The A-Z of Eurovision” na BBC Two, a także „Top of The Pops 2 Goes Eurovision” czyli emisję popularnego przed laty programu łączącego koncert z listą przebojów. Wcześniej, bo 15 maja na BBC Four pokazany będzie film dokumentalny „Eurovision at 60”, z kolei na BBC One w Irlandii Północnej 11 maja i na BBC Four 15 maja pokazany będzie program „Dana – The Original Derry Girl” o pierwszej irlandzkiej zwyciężczyni Eurowizji. Audycje radiowe na temat Eurowizji dostępne mają być na BBC Radio 1 Newsbeat. Do celebracji Eurowizji szykują się też Ukraińcy 🇺🇦. Nadawca UA:PBC poinformował, że utwory przygotowane na odwołany konkurs emitowane będą w ramach programu „Pro shcho spivaye Yevropa” („To, co śpiewa Europa”) w dniach 4, 7 i 10 maja.

Plebiscyty Eurowizji 2020: Polska w finale lub pod kreską

Islandia 🇮🇸 zwyciężyła „EuroJury 2020” pokonując jednym punktem Szwajcarię 🇨🇭. Podczas specjalnej gali najpierw ogłoszono listę rankingową stworzoną przez jurorów, a później dodano punkty od internautów. Piosenka „Think about things” wygrała głosowanie komisji zdobywając 256 punktów. Na drugim miejscu znalazła się Szwecja 🇸🇪 z 252 punktami, a na trzecim Malta 🇲🇹 (194). W top5 są  też Rosja 🇷🇺 i Rumunia 🇷🇴, a Szwajcaria 🇨🇭 z Litwą 🇱🇹 zajęły miejsca 6-7. Niespodzianką było dopiero 9. miejsce dla Bułgarii 🇧🇬. Na ostatnim, 26. miejscu jury postawiło Grecję 🇬🇷. W typowaniu widzów ze znaczną przewagą wygrała Szwajcaria 🇨🇭 (276), drugie miejsce miała Bułgaria 🇧🇬 (217), a trzecie Litwa 🇱🇹 (202). Islandia 🇮🇸 i Malta 🇲🇹 weszły do top5, Rosja była szósta. Na dnie Wielka Brytania. Pełne wyniki finału dostępne są TUTAJ. Polska 🇵🇱 była bardzo blisko awansu do finału, jednak niestety nie udało się, co nie dziwi, bo „Empires” Alicji Szemplińskiej najczęściej zajmuje taką lokatę w różnych plebiscytach. Są natomiast miłe wyjątki. W głosowaniu portalu ESCunited, gdzie o wynikach decydowali czytelnicy/widzowie oraz redakcja strony, Polska zakwalifikowała się do finału, wraz m.in. z Gruzją 🇬🇪. Ostatnie miejsce w II półfinale zajęła Mołdawia 🇲🇩, a pierwsza „pod kreską” była Armenia 🇦🇲.

Dziś do godziny 17:00 trwa głosowanie w II półfinale plebiscytu „Nasz Zwycięzca” (Eurowizja 2020 w Internecie). Na ten moment zarejestrowano już ponad 55,5 tys. punktów, które stanowią 50% pełnych rezultatów. Druga połowa to głosowanie jurorów – w skład komisji weszło 105 osób z 21 krajów, w tym fani Eurowizji, youtuberzy, członkowie klubów OGAE, redaktorzy popularnych portali, dziennikarze, a także przedstawiciele świata muzyki. Wyniki poznacie już jutro o 21:00 podczas transmisji II półfinału show. Prowadzącym będzie Robert Bulczak z kanału Byle do maja. Głosowanie finałowe na 26 utworów ruszy 4 maja od godziny 17:00 i potrwa do 7 maja. Finał zapowiedziano na 9 maja. W głosowaniu finałowym internauci będą mieli do rozdania aż 10 not, czyli zastosują tradycyjną punktację eurowizyjną. W niezwykle wyrównanym II półfinale głosować można TUTAJ lub w formularzu poniżej:

Akcje dodatkowe:

Start głosowania w HOLFESTIVALEN! Wybierz razem z nami najlepszą polską premierę kwietnia i poznaj najnowsze rodzime utwory! Wejdź TUTAJ i zagłosuj!

4 maja od godziny 10:00 przyjmowane będą zgłoszenia do Eurovision Internet Song Contest 2020. Etap zgłoszeniowy potrwa do 5 maja do godziny 23:00. Szczegółowy regulamin TUTAJ.

Źródło: Isolation Song Contest, ESCbubble.com, RTVE, BBC, Eurovoix, EuroJury, ESCunited, YouTube, inf. własne, fot.: @manszelmerlow

%d blogerów lubi to: