Sarah Dawn Finer poprowadzi „Sveriges 12:a” • EuroJury, WiwiJam, Eurosong od doma – inicjatywy fanów • Dziś wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2006

Szwedzka wokalistka 🇸🇪, wielokrotna uczestniczka Melodifestivalen, a także prowadząca preselekcji i wykonawczyni „The winner takes it all” w trakcie finału Eurowizji 2013 – Sarah Dawn Finer (fot.) – poprowadzi szwedzki program eurowizyjny „Sveriges 12:a”, w ramach którego widzowie wybiorą najlepsza piosenkę odwołanej Eurowizji 2020. „Oczywiście to smutne, że Eurowizja została w tym roku odwołana, ale łatwo jest zrozumieć dlaczego do tego doszło. Dlatego czuję dodatkową radość z możliwości dzielenia się radością i muzyką poprzez ten program, wspaniała gratka dla wszystkich miłośników Eurowizji. To coś, czego wszyscy teraz potrzebujemy” – powiedziała Sarah, którą fani kojarzą też ze świetnej roli słynnej Lindy Woodruff, w którą wcieliła się podczas Melodifestivalen czy Eurowizji organizowanej przez Szwedów. „Sveriges 12:a” okazane będzie 9 maja, a widzowie obejrzą wtedy wszystkie klipy 41 piosenek ESC 2020. Głosowanie odbędzie się poprzez aplikację Melodifestivalen, a w pierwszej jego części spośród 41 piosenek wybrana zostanie stawka 25 utworów. Finał odbędzie się 14 maja, a w jego trakcie wystąpić ma grupa The Mamas, niedoszła reprezentacja Szwecji na ESC 2020. Program transmitować będzie SVT.

Eurowizja 2020: Fani przejmują inicjatywę

Rosja 🇷🇺, Litwa 🇱🇹, Rumunia 🇷🇴, Azerbejdżan 🇦🇿, Norwegia 🇳🇴, Ukraina 🇺🇦, Szwecja 🇸🇪, Malta 🇲🇹, Australia 🇦🇺 i Izrael 🇮🇱 to zwycięzcy pierwszego półfinału plebiscytu EuroJury 2020 organizowanego przez portal Eurovoix.com. Finalistów wskazali jurorzy (180 osób z 42 krajów) oraz internauci. Drugi półfinał pokazany będzie w środę o 21:00. To jedna z wielu inicjatyw fanowskich, mających na celu wybór najlepszej piosenki Eurowizji 2020. Wiele portali i grup fanów w całej Europie organizuje różnego rodzaju głosowania, starając się jak najlepiej odwzorować prawdziwe wyniki, chociaż wiadomo, że nigdy fani nie będą w stanie przewidzieć faktycznych rezultatów, w których ogromny udział mają osoby na co dzień nieśledzące konkursu (część jurorów, a także widzowie przed telewizorami). Gdy niektóre strony internetowe przygotowują plebiscyty, inne skupiają się na organizacji domowych koncertów. Portal Wiwibloggs zaprezentował plan na  „WiwiJam at Home”, czyli projekt podobny do „PrePartyES” portalu Eurovision-Spain.com. Wprost ze swoich domów zaśpiewają dla fanów reprezentanci m.in. Austrii 🇦🇹, Armenii 🇦🇲, Danii 🇩🇰, Francji 🇫🇷, Izraela 🇮🇱, Litwy 🇱🇹, Malty 🇲🇹, San Marino 🇸🇲 czy Szwecji 🇸🇪. Transmisja internetowa koncertu zaplanowana jest na 13 maja. Chorwacki portal Eurosong.hr 🇭🇷 dziś przedstawił projekt „Eurosong od doma”, w ramach którego 14 wykonawców z Eurowizji i preselekcji „Dora” zaśpiewa dla fanów wprost ze swoich domów. Emisja występów zacznie się 9 maja od 20:00 na kanale YouTube Eurosong.hr.

🇷🇴 DE ogląda: Eurowizja Junior 2006

Dziś kolejna część wspólnego oglądania archiwalnych edycji Eurowizji Junior. Pora na rocznik z 2006. Konkurs zorganizowano 2 grudnia w stolicy Rumunii, Bukareszcie. Ponownie zorganizowano przetarg na gospodarza, a propozycja telewizji TVR wygrała z ofertami Holendrów 🇳🇱 (Amsterdam) i Chorwatów 🇭🇷 (Zagrzeb). Zdecydowano, że impreza odbędzie się w Sala Polivalenta na terenie Tineretului Park. Prowadzenie oddano w ręce prezenterki Andreei Marin Banicy, którą wspierała małoletnia Ioana Ivan. Znacznie zmieniła się stawka konkursowa. Wycofały się kraje skandynawskie – Dania 🇩🇰 i Norwegia 🇳🇴 (niezadowolenie z formatu, zbyt duża presja na dzieciach), a także Łotwa 🇱🇻 (powody finansowe) i Wielka Brytania 🇬🇧. Z powodu rozpadu państwa w maju 2006 udział konfederacji Serbii i Czarnogóry nie był już możliwy, aczkolwiek EBU przyznało telewizji czarnogórskiej RTCG 🇲🇪 dodatkowy czas na decyzję co do udziału. Nadawca nie zdecydował się jednak na debiut. W ślad za Danią i Norwegią z imprezy wycofała się też Szwecja 🇸🇪 – taką decyzję podjęła telewizja SVT. Okazało się jednak, że udział Szwedów w JESC będzie możliwy, bo prawo do startu przejęła prywatna telewizja TV4, która była wtedy członkiem EBU. Z rywalizacji zrezygnowała telewizja walońska RTBF co oznacza, że kolejne starty Belgii 🇧🇪 będą już tylko holenderskojęzyczne (telewizja VRT). W planach był debiut Monako 🇲🇨 i Armenii 🇦🇲, ale nie doszło to do skutku.

🇭🇷 Eurowizja Junior 2006: Chorwacja rezygnuje w atmosferze skandalu

Do konkursu wrócił Cypr 🇨🇾, a zadebiutowała niepodległa Serbia 🇷🇸, a również Portugalia 🇵🇹 z Ukrainą 🇺🇦. Łącznie o Grand Prix walczyło więc 15 państw. Dodatkowo konkurs transmitowano w Andorze 🇦🇩, Australii 🇦🇺, Bośni 🇧🇦 oraz w Izraelu 🇮🇱. Udział w Eurowizji Junior 2006 zakończył się dla telewizji chorwackiej karą finansową. Nadawca nie transmitował konkursu na ogólnodostępnym kanale, a pokazał go na HRT Plus. Ówcześnie telewizje miały obowiązek pokazywania konkursu na kanałach dostępnych dla każdego bez dodatkowych opłat. W związku z sytuacją Chorwacja 🇭🇷 zrezygnowała z udziału w kolejnych edycjach Eurowizji Junior i nigdy już nie starała się o jej organizację. Wspólne oglądanie JESC 2006 rozpocznie się dziś o 20:00 poprzez Watch2gether, a link do transmisji opublikowany będzie na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego po godzinie 19:00. Serdecznie zapraszamy!

Do środy do godziny 17:00 trwa głosowanie w plebiscycie „Nasz Zwycięzca” (Eurowizja 2020 w Internecie). Wyniki podane zostaną podczas specjalnego show w czwartek 30 kwietnia o 21:00. Głosować można TUTAJ lub w poniższym formularzu!

Źródło: SVT, Eurovoix, Wiwibloggs, Eurosong.hr, Wikipedia, fot.: @adfinerofficial

%d blogerów lubi to: