Projekt #EurovisionAgain hitem w Wielkiej Brytanii • AI Song Contest dla piosenek niestworzonych przez człowieka! • Dziś od 20:00 wspólnie oglądamy Eurowizję Junior 2005

Portal telewizji brytyjskiej BBC 🇬🇧 podaje, że cotygodniowe retransmisje różnych edycji Eurowizji na YouTube (kanał Eurovision) w ramach akcji #EurovisionAgain cieszą się w Wielkiej Brytanii ogromną popularnością i za każdym razem trafiają do listy „trendów” na Twitterze. Wspólne oglądanie Eurowizji w każdą sobotę wieczorem przebija popularnością w social media brytyjską wersję „Mam Talent”, która emitowana jest o tej samej porze. Hitem okazała się zwłaszcza retransmisja Eurowizji 1997 w której wygrała Wielka Brytania. Sama zwyciężczyni – Katrina Leskanich (fot.) – oglądała konkurs z fanami i oczywiście tweetowała. „Czy naprawdę pokażą całe głosowanie? O Panie, moje serce tego nie wytrzyma” – napisała w sobotę. Wśród opinii na temat Eurovision Again w Wielkiej Brytanii pojawiają się m.in. komentarze, że wspólne oglądanie starych konkursów nie tylko pozwala czuć jedność wśród fanów, ale też uczy historii, bawi i zaskakuje. Pomysł na wspólne oglądanie Eurowizji zrodził się w głowie fana z Wielkiej Brytanii – Roba Holley’a, który cieszy się, że w tak szybkim tempie akcja stała się niezwykle popularna i dla wielu fanów jest ważnym elementem sobotniego wieczoru. W ramach wspólnego oglądania organizowane jest też specjalne głosowanie na Twitterze, w którym fani mogą oddać głosy na swoje ulubione piosenki. Często wyniki są inne niż te oryginalne. Jedynym minusem Eurovision Again jest to, że dopiero na 15 minut przed planowaną transmisją fani dowiadują się który konkurs będzie tym razem pokazywany.

AI Song Contest: Czy to już czas na sztuczną inteligencję?

Takiej alternatywy dla anulowanej Eurowizji jeszcze nie było! Jak podaje portal ScienceMag.org telewizja holenderska VPRO sponsoruje specjalny projekt pod nazwą „AI Song Contest”, w którym biorą udział ekipy z Europy i Australii. Każdy team wystawił utwór przygotowany przez sztuczną inteligencję, a nie żywe osoby. AI Song Contest ma pokazać jak ważny jest rozwój tego typu technologii w obecnych czasach, a także uświadomić opinię publiczną o możliwościach i limitach sztucznej inteligencji. Piosenki konkursowe stworzone są przez firmy pracujące nad technologiami sztucznej inteligencji korzystając z nowych lub obecnie używanych programów. Utwory muszą mieć oryginalną melodię, tekst oraz nie mogą trwać dłużej niż 3 minuty. Poza samym utworem ekipy muszą przygotować też dokładny opis tego w jaki sposób i przy użyciu jakich algorytmów, modeli i kodów powstały kompozycje. O tym, który utwór wygra zadecydują jurorzy i widzowie. W skład komisji jurorskiej wejdą trzy osoby – dwie zajmujące się sztuczną inteligencją i jeden kompozytor muzyczny. Głosowanie internetowe dostępne jest TUTAJ. Potrwa do 10 maja, a wyniki poznamy 12 maja. O wygraną walczą reprezentacje z Francji 🇫🇷, Niemiec 🇩🇪, Szwecji 🇸🇪, Belgii 🇧🇪, Australii 🇦🇺, Holandii 🇳🇱, Szwajcarii 🇨🇭 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Warto posłuchać!

🇧🇪 Eurowizja Junior 2005: Dziś wspólne oglądanie

Dziś o 20:00 wspólne oglądanie Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2005 poprzez Watch2gether. To już trzecie takie spotkanie polskich fanów, którzy mają okazję razem śledzić i komentować najstarsze konkursy JESC. Trzecia edycja Eurowizji Junior odbyła się 26 listopada 2005 w Ethias Arena na terenie miasta Hasselt w Belgii, a organizatorami byli nadawcy VRT i RTBF. W związku ze sporymi problemami logistycznymi przed Eurowizją Junior 2004 Europejska Unia Nadawców pierwszy raz uruchomiła otwarty konkurs na gospodarza konkursu. Już w listopadzie 2003 mówiło się, że przejęciem imprezy zainteresowana jest Holandia 🇳🇱, a konkurs miał się odbyć w Amsterdamie. Chętni do organizacji byli też Chorwaci 🇭🇷, którzy chcieli JESC w Zagrzebiu. Łącznie pięciu nadawców starało się o tytuł gospodarza, ale ostatecznie ten zaszczyt przypadł Belgom. 13 października 2005 ogłoszono, że prowadzącymi będą Maureen Louys z RTBF oraz Marcel Vanthilt z VRT. Warto podkreślić, że już od 2004 roku stosowano na JESC specjalny system losowania kolejności i był on też wykorzystany w 2005. Najpierw losowo wybierano kraje które otworzą (trzeci raz z rzędu padło na Grecję 🇬🇷) i zamkną stawkę oraz z którego miejsca zaśpiewa gospodarz. Pozostałe kraje zostały losowo przydzielone do trzech grup (pierwsza część stawki, druga i trzecia). W tych grupach kolejność ustalali przedstawiciele Grupy Referencyjnej tak, by obok siebie nie prezentowano np. dwóch ballad lub by rozdzielić reprezentantów z tych samych regionów. W 2005 roku po raz pierwszy przyznawano automatyczne dwunastki dla wszystkich uczestników.

🇨🇾 Eurowizja Junior 2005: Dlaczego Cypr się wycofał?

Oryginalnie w konkursie miało uczestniczyć 17 państw. Względem stawki z 2004 wycofały się Francja 🇫🇷 (m.in. z powodu problemów ramówkowych, a także bardzo niskich wyników oglądalności konkursu z 2004), Polska 🇵🇱 (z powodu braku zainteresowania widzów konkursem i niskich wyników) i Szwajcaria 🇨🇭 (problemy finansowe i niewielkie zainteresowanie), natomiast zadebiutowały Rosja 🇷🇺 oraz konfederacja Serbii i Czarnogóry (reprezentant był Czarnogórcem 🇲🇪) . Tradycyjnie debiut planowała Irlandia 🇮🇪, która się z tego pomysłu wycofała (jak co roku). Zainteresowanie udziałem wyrażono też na Litwie 🇱🇹 (wycofano się jednak bez powodu), w Monako 🇲🇨 (problemy regulaminowe i ramówkowe) oraz w Gruzji 🇬🇪 (telewizja gruzińska nie była wtedy jeszcze członkiem EBU). 13 października z konkursu wycofała się telewizja cypryjska CyBC w efekcie skarg na wybraną podczas preselekcji narodowych piosenkę „Tsirko”. Rodzice dzieci, które przegrały z Reną Kiriakidi oskarżyli ją o plagiat. Aby załagodzić atmosferę CyBC wycofało piosenkę z konkursu, nie było już jednak czasu na zmianę utworu, w związku z tym Cypr nie startował w JESC 2005. Zachowano jednak prawo głosu, podobnie jak w przypadku Serbii i Czarnogóry na Eurowizji 2006. O ile jednak dopuszczenie Serbów 🇷🇸 do głosowania w Atenach pozbawiło Polskę finału, tak tutaj Cypr nie miał zbyt dużego wpływu na ranking. Gdyby nie głosował, Grecja 🇬🇷 zajęłaby o dwie pozycje niższe miejsce i jest to jedyna różnica. Warto wspomnieć, że konkurs z 2005 po raz pierwszy transmitowały telewizje z Portugalii 🇵🇹 i Ukrainy 🇺🇦 (zadebiutują w 2006), a także w Albanii 🇦🇱. Również widzowie z Izraela 🇮🇱 i Australii 🇦🇺 mogli oglądać JESC 2005.

Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2005 dziś od 20:00. Link do transmisji pojawi się na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego po godzinie 19:00. Zapraszamy!

Źródło: BBC, ScienceMag, AI Song Contest, Wikipedia, inf. własne, fot.: @katrina_katrina_and_the_waves

%d blogerów lubi to: