Alternatywa dla Eurowizji 2020: Co, gdzie, kiedy? • Free European Song Contest z głosowaniem widzów • Od niedzieli polscy fani będą mogli głosować w I półfinale plebiscytu!

Niemiecka telewizja ProSieben 🇩🇪 poinformowała o sposobie, w jaki wyłoniony zostanie zwycięzca pierwszej edycji „Free European Song Contest”. Zorganizowany zostanie televoting, który swoim zasięgiem obejmie trzy państwa: Niemcy 🇩🇪, Austrię 🇦🇹 oraz Szwajcarię 🇨🇭 i to właśnie widzowie z tych krajów będą mogli 16 maja wysyłać sms-y na swoich faworytów. Ich głosy stanowić będą 50% pełnego wyniku, a druga połowa to głosowanie jurorów międzynarodowych reprezentujących wszystkie uczestniczące w konkursie państwa. Każdy kraj głosować będzie systemem eurowizyjnym, a łączenia z rzecznikami poszczególnych komisji odbywać się będą dokładnie tak samo jak w trakcie Eurowizji – punkty zbierać będą prowadzący show czyli Conchita (na zdj.) i Steven Gatjen. Nadal nie wiemy kto weźmie udział we Free European Song Contest, w jaki sposób wyselekcjonowani będą reprezentanci i które kraje zostaną zaproszone do udziału oraz jaki jest regulamin dotyczący konkursowych piosenek. Finał ma się odbyć 16 maja i będzie stanowił konkurencję dla programu „Eurovision: Europe Shine a Light” przygotowywanego przez EBU i nadawcę holenderskiego.

Alternatywa dla Eurowizji: Co oglądać i kiedy?

Koniec kwietnia i początek maja to prawdziwy wysyp wszelkiego rodzaju programów poświęconych Eurowizji, niestety nie są one dostępne w polskiej telewizji 🇵🇱, gdyż TVP postanowiła jedynie transmitować program „Eurovision: Europe shine a light”. Zagorzali fani ESC mogą w większości śledzić te programy drogą internetową poprzez mniej lub bardziej oficjalne streamy. W każdy piątek oficjalny kanał Eurovision na YouTube zaprasza na nowy odcinek „Eurovision Home Concerts” nadawany od godziny 17:00. W piątki telewizja fińska 🇫🇮 emituje swój program oceniający utwory z Eurowizji „De Eurovisa” (co tydzień o 21:00 czasu polskiego na Yle2). W soboty Norwegowie 🇳🇴 oglądają „Adresse Europa” na NRK1 od 21:20. Od 8 maja na Eurovision.de 🇩🇪 startuje program „ESC-Songcheck” (emisja o 20:00), a od 10 maja specjalne reportaże poświęcone konkursowi pokazywać będzie SBS Viceland w Australii 🇦🇺. Niektórzy nadawcy, m.in. w Finlandii 🇫🇮, Hiszpanii 🇪🇸, Australii 🇦🇺 czy Holandii 🇳🇱 planują również retransmisje różnych konkursów Eurowizji. Polscy fani sami organizują wspólne oglądania różnych edycji, np. w sobotę komentować będziemy na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego Eurowizję Junior 2005, a już wkrótce swoje nowe plany co do emisji zaprezentuje kanał na YouTube Archiwum Eurowizji.

Eurowizja 2020: W niedzielę rusza polskie głosowanie!

O ile tegoroczne OGAE Poll zostało przekształcone w ogólnofanowski plebiscyt, w którym udział mogą brać nawet osoby nienależące do stowarzyszenia, tak INFE organizuje głosowanie w podobnym formacie co rok temu, a wyniki poszczególnych klubów publikowane są m.in. na portalu ESCtoday.com. Po głosowaniu paru klubów (m.in. ze Słowacji 🇸🇰, Gruzji 🇬🇪 i Macedonii 🇲🇰) na prowadzeniu jest aktualnie Litwa 🇱🇹 (38 punktów), drugie miejsce ma Bułgaria 🇧🇬 (22), a trzecie Włochy 🇮🇹 (21). Polska 🇵🇱 zdobyła 5 punktów od fanów z Gruzji. Już w niedzielę 26 kwietnia rusza wielkie głosowanie polskich fanów Eurowizji – czytelników Dziennika Eurowizyjnego i widzów kanału YouTube „Byle do maja”. Głosowanie internautów w I półfinale wystartuje w niedzielę po godzinie 17:00, a internauci będą mieli okazję nie tylko przyznać noty ulubionym utworom, ale też zobaczyć specjalnie przygotowany na tę okazję recap. Głosowanie potrwa do 29 kwietnia do godziny 17:00 i będzie dostępne po zalogowaniu się do konta Google. Oczywiście, podobnie jak w przypadku prawdziwej Eurowizji, nie można głosować na swój własny kraj. Wyniki internautów stanowić będą 50% rezultatu – druga połowa to głosy międzynarodowego jury stworzonego (po 5 osób z każdego państwa). Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ– na tej stronie pojawi się tez formularz do głosowania.

Źródło: Presse, Wiwibloggs, Facebook, YouTube, ESCtoday.com, INFE, fot.: @conchitawurst

 

%d blogerów lubi to: