Eurowizja 2021: Rotterdam daje zielone światło. Co na to EBU? • Little Big z Rosji w 2021? Co stoi na przeszkodzie? • Dziś oglądanie Eurowizji Junior 2004

Zgodnie z oczekiwaniami zdecydowana większość Rady Miejskiej Rotterdamu 🇳🇱 zdecydowała, że miasto powinno starać się o organizację Eurowizji 2021 – informuje portal Ad.nl, dodając, że jednak nie wszystko w tej kwestii zależy od władz miasta. W przyszłym miesiącu decyzję w sprawie organizacji ESC 2021 mają podjąć przedstawiciele nadawców telewizyjnych Holandii i przedstawić swoją strategię Europejskiej Unii Nadawców. Ponoć EBU naciskało na Rotterdam, by władze podjęły decyzję jeszcze w tym miesiącu. Miasto borykało się bowiem z wątpliwościami natury finansowej oraz logistycznej. Udało się jednak zabezpieczeń na cel organizacji ESC 2021 dodatkowe 6,7 miliona euro, a zarząd Ahoy Arena jest gotowy, by zmienić terminarz przyszłorocznych eventów. Oczywiście nikt na ten moment nie wie, czy Eurowizja 2021 w ogóle się odbędzie, gdyż zależy to od .. koronawirusa. Pewności nie ma, ale nadzieje są duże, a dodatkowo pojawił się pomysł, by pracownicy służby zdrowia otrzymali na Eurowizję bezpłatne bilety. Taka idea ma doczekać się realizacji. Oczywiście włodarze miasta zdają sobie sprawę z wciąż dużego ryzyka i podkreślają, że decyzję o zaangażowaniu Rotterdamu w organizację konkursu podjęto nieco w „ciemno”, bez wiedzy o tym, jak świat wyglądać będzie w 2021 roku. Zaznaczają jednak, że szybkie podjęcie decyzji daje im dodatkowy czas by pomyśleć w jaki sposób przygotować Eurowizję nawet, jeśli obowiązywać będzie część zaleceń, w tym konieczność utrzymywania półtorametrowego dystansu od drugiej osoby. Dieke van Groningen, jeden z radców w rozmowie z Ad.nl przypomina, że Eurowizja 2021 dopiero za rok i ma nadzieję, że do tego czasu uda się odkryć szczepionkę na koronawirusa. „Nie mam szklanej kuli, ale czuję, że jesteśmy w stanie pozbyć się tego zagrożenia. Aby dać ludziom nadzieję nie można ich karmić pesymistycznymi scenariuszami” – twierdzi. O tym, czy Eurowizja 2021 odbędzie się w Rotterdamie i w Holandii dowiemy się w maju 2020 roku.

Alternatywa dla Eurowizji: Bułgarzy i Brytyjczycy szykują się na maj

Kolejny kraj dołącza do alternatywnych wyborów zwycięzcy anulowanej Eurowizji 2020. Telewizja bułgarska 🇧🇬 poinformowała, że od 11 maja lokalni widzowie będą mieli możliwość głosowania na swoich faworytów za pośrednictwem aplikacji mobilnej BNT1. Głosowanie zakończy się po transmisji programu „Eurovision: Europe Shine a Light” 16 maja. Wiadomo, że korzystanie z aplikacji będzie całkowicie darmowe, jednak na razie nie podano w jaki sposób zaprezentowane będą wyniki głosowania. Brytyjczycy 🇬🇧 pracują nad swoim programem „Eurovision: Come together”, który pokażą widzom zamiast pan-europejskiej produkcji „Europe Shine a Light”. Nadawca BBC chce, by fani Eurowizji wzięli udział w programie poprzez nagranie filmu, w którym imitują występy do wybranych piosenek, m.in. „Party for everybody” z Rosji, „Run away” z Mołdawii, „Alcohol is Free” z Grecji czy „Flying the flag” z Wielkiej Brytanii. Nagrania należy wysyłać do 1 maja poprzez TEN formularz.

Eurowizja 2021: Co nowego na Ukrainie i w Rosji?

Jak podaje portal Eurowizja.org za kanałem 1+1 reprezentanci Ukrainy 2021 🇺🇦, zespół Go_A, ma przygotować pięć kompozycji, które poddane zostaną głosowaniu widzów w specjalnie przygotowanych preselekcjach. Warto przypomnieć, że nadawcy UA:Pershyi i STB mieli podpisaną trzyletnią umowę na organizację „Vydbiru”, która zakończyła się w tym roku, w związku z tym wybór grupy Go_A w sposób wewnętrzny był dla telewizji publicznej dość dobrym rozwiązaniem, bo wyłoniono reprezentanta bez konieczności przedłużania kontraktu z prywatnym nadawcą. Tymczasem lider formacji Little Big, Iliya Prusikin 🇷🇺, przyznał w wywiadzie dla „Forbes”, że ich udział w Eurowizji 2021 nie jest pewny z wielu względów. Nie wiadomo czy konkurs w ogóle się odbędzie i czy nadawca Rossiya (który wraz z Channel One rotacyjnie odpowiada za rosyjskie starty w ESC) będzie zainteresowany wysłaniem Little Big. Zapewnił jednak, że jeśli nadawca rosyjski zaoferuje im reprezentowanie Rosji, grupa się zgodzi. Podkreśla, że jeśli dokonany zostanie jakikolwiek inny wybór, rozczarowania w zespole nie będzie. „Spróbowaliśmy i zrobiliśmy wszystko co mogliśmy, zdaje się, że wyszło dobrze. Mieliśmy pecha, ale życie toczy się dalej. Dostaliśmy to co chcieliśmy od tego konkursu i chcielibyśmy, żeby inni artyści też do otrzymali. Trzeba dać szansę innym” – twierdzi Iliya zaznaczając, że zainteresowanie mediów to wielka nagroda za próbę udziału w Eurowizji 2020.

DE ogląda: Dziś Eurowizja Junior 2004 od 20:00

Dziś o 20:00 wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2004, która odbyła się 20 listopada 2004 roku w Hakons Hall w norweskim mieście Lillehammer 🇳🇴. Warto podkreślić, że pierwotnie organizacją drugiej edycji JESC miała zająć się brytyjska stacja ITV 🇬🇧, a na gospodarza wskazano Manchester. W maju 2004 roku ITV wycofała się jednak z tych planów tłumacząc to problemami finansowymi i ramówkowymi. Spekuluje się też, że Brytyjczyków zniechęciły niższe niż oczekiwano wyniki oglądalności Eurowizji Junior 2003. Po rezygnacji Wielkiej Brytanii konkurs przeniesiono do Chorwacji 🇭🇷, kraju, który wygrał JESC 2003. Szybko jednak nadawca HRT przyznał, że nie ma szans, by konkurs odbył się w Zagrzebiu. Okazało się, że Chorwaci zapomnieli o tym, że jedyna arena jaką wtedy mieli jest już zajęta. Na pięć miesięcy przed finałem, organizacji podjęli się Norwegowie z NRK. 2 września zaprezentowano oficjalne logo konkursu, a 23 września dowiedzieliśmy się, że show poprowadzą Nadia Hasnaoui (później współprowadziła Eurowizję 2010) oraz Stian Barsnes Simonsen. 14 października odbyła się ceremonia losowania kolejności, a pierwszą pozycję startową drugi raz z rzędu wylosowała Grecja 🇬🇷. Oryginalnie aż 20 państw miało wystartować w JESC 2004. Żaden kraj startujący w 2003 nie wycofał się z rywalizacji, a zadebiutowały Francja 🇫🇷 oraz Szwajcaria 🇨🇭. Debiut planowano także w Niemczech 🇩🇪 i Izraelu 🇮🇱, jednak zrezygnowano z pomysłu. Mówi się, że konkursem już wtedy zainteresowana była Irlandia 🇮🇪. Ostatecznie o Grand Prix powalczyło 18 państw.

Link do re-transmisji Eurowizji Junior 2004 pojawi się na grupie Facebook przed godziną 20:00.


Weź udział w REJECTED SONG CONTEST 2006 i wybierz najlepsze piosenki z sezonu preselekcyjnego 2006! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Ad.nl, Eurovoix, BBC, Eurowizja.org, Wiwibloggs, Wikipedia, inf. własne, fot.: tancerz występujący w teledysku do „Uno” grupy Little Big (@littlebigband)

%d blogerów lubi to: