10 najpopularniejszych na Instagramie uczestników Eurowizji 2016-2020! • Muzyka na kwarantannie

Pandemia koronawirusa uderza w cały świat i wszyscy, zarówno jednostkowo jak i masowo na tym cierpimy, a wiele obszarów naszego życia przeniosło się do Internetu, zarówno pod kątem pracy, nauki czy kultury. Na tej trudnej sytuacji tracą również przedstawiciele świata muzyki, którzy pozbawieni są możliwości grania koncertów, występowania na imprezach, a nawet nagrywania nowego materiału czy teledysków. Dodatkowo nasi ulubieńcy, uczestnicy ESC, pozbawieni zostali możliwości zyskania nowych fanów swojej muzyki, gdyż tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji został odwołany. Wykonawcy jeszcze bardziej przenieśli swoją aktywność do mediów społecznościowych, gdzie m.in. organizują live w których grają akustyczne koncerty, prezentują swoją muzykę i starają się utrzymać popularność pomimo braku typowej dla siebie aktywności, np. koncertowania. Niestety restrykcje jakie wprowadza wiele państw na świecie mocno uderzają w ten sektor kultury, chociażby dlatego, że imprezy masowe stawiane są na samym końcu listy „luzowania” obostrzeń i mówi się, że nie wrócą aż do 2021 roku. Trzymamy mocno kciuki, by nasi ulubieni artyści, w tym uczestnicy Eurowizji przetrwali ten trudny czas i wyszli z niego jeszcze silniejsi!

Dziś Dziennik Eurowizyjny przygotował statystyki dotyczące popularności uczestników Eurowizji na Instagramie, który jest teraz jedną z głównych platform do promocji wykonawców. Na podstawie obserwujących dane profile stworzone zostały statystyki, które pokazują którzy reprezentanci cieszą się aktualnie największą popularnością w sieci. Pod uwagę brane były lata 2016-2020. Eurowizja 2016 okazała się być konkursem w której mieliśmy najwięcej popularnych uczestników – średnio 269 tys. followersów na uczestnika. Najsłabiej wypada Eurowizja 2017 – średnio 79,4 tys. Tegoroczny konkurs, chociaż się nie odbył, ma średnio 116 tys. obserwujących na uczestnika, a gdyby do Eurowizji jednak doszło te dane na pewno byłyby wyższe. Sprawdźmy, jaka jest czołówka tych największych na Instagramie bohaterów Eurowizji z ostatnich lat!

🇧🇦 10. Jala Brat, Deen, Dalal i Ana • Bośnia i Hercegowina 2016

@jalabrat @fuad_backovic_deen_ @dalalmidhat @anarucner

Kwartet, który reprezentował Bośnię i Hercegowinę na Eurowizji 2016 z utworem „Ljubav je” ma łącznie 768 tys. obserwujących, z czego raper Jala Brat dał aż 92% followersów tej ekipie. Chociaż na Eurowizji 2016 był aktorem drugoplanowym i jego wstawka pojawia się w drugiej części piosenki, jest wciąż jednym z najbardziej popularnych muzyków na Bałkanach, a jego muzyki słuchają miliony. Zdobywa też mnóstwo wyróżnień muzycznych, aktywnie koncertował i współpracował z wieloma uznanymi wykonawcami krajów b. Jugosławii, głównie Bośni i Serbii. Bośniacy są jedynymi muzykami, którzy znaleźli się w top10 zestawienia a na Eurowizji nie weszli do finału. „Ljubav je” zajęło 11. miejsce w półfinale, ale gdyby o wynikach decydowali tylko widzowie, kwartet znalazłby się na 8. miejscu i wszedł do finału.

🇨🇿 09. Benny Cristo • Czechy 2020

@bennycristo

Ben da Silva Cristóvão zdobył w Czechach ogromną popularność zarówno dzięki swojej muzyce, występom na wielu muzycznych galach, a także swojej aktywności społecznej (m.in. na rzecz praw zwierząt) i sportowej. Ma aktualnie ponad 791 tys. obserwujących co mogłoby oznaczać, że świetnie poradziłby sobie w televotingu Eurowizji 2020, chociaż nie jest to regułą. Do Rotterdamu miał jechać z utworem „Kemama”, z którym wygrał głosowanie widzów preselekcji narodowych. Piosenka nie spotkała się jednak z ciepłym przyjęciem fanów Eurowizji, a na bazie opinii w Internecie Benny stworzył dwa revampy swojej piosenki, by sprostać oczekiwaniom i poprawić swoje notowania. Znacznie popularniejszy międzynarodowo (także w Polsce) Mikolas Josef, który na Eurowizji odniósł pierwszy, historyczny sukces dla Czechów, ma aktualnie 283 tys. obserwujących.

🇺🇦 08. Jamala • Ukraina 2016

@jamalajaaa

Reprezentująca Ukrainę Jamala jest jedyną zwyciężczynią z lat 2016-2019, która znalazła się w top10 zestawienia. Autorka słynnego „Crimea is Ukraine” ma 863 tys. followersów. Netta z Izraela 🇮🇱 zajęła w zestawieniu 16. miejsce (484 tys.), Duncan Laurence 🇳🇱 z Holandii 24. miejsce (359 tys.), a Salvador Sobral 🇵🇹 47. (141 tys.). Jamala jest też w sieci znacznie popularniejsza niż Melovin (272 tys.), który przecież cieszy się posiadaniem wielkiej armii fanek. Jamala to uznana na Ukrainie artystka, która nadal tworzy bardzo dobre jakościowo utwory, a także udziela się w wielu programach telewizyjnych (była m.in. wielokrotną jurorką preselekcji narodowych). Ostatnio wystąpiła w „Eurovision Home Concert”, a fani bardzo docenili jej interpretację piosenki „Arcade”.

🇷🇺 07. Little Big • Rosja 2020

@littlebigband

Najwyżej notowany zespół, który popularny był już znacznie wcześniej niż trafił na Eurowizję i pewnie udział w konkursie (a może nawet i wygrana, w co rosyjscy fani mocno wierzyli) przyczyniłby się do znacznego wzrostu wyniku na Instagramie. Teraz mają 909 tys. obserwatorów. Swoim nietuzinkowym stylem, chwytliwymi utworami i przyciągającymi oko teledyskami Little Big zostali uznani za fenomen, także w sieci, gdyż wielu fanów ich twórczości bierze udział w różnych challenge’ach tworzonych przez zespół, a także imituje ich ruchy taneczne, chociażby z klipu do eurowizyjnego „Uno”. Teledysk do konkursowej piosenki ma już 75 milionów wyświetleń na YouTube. Czy formacja zdecyduje się na drugie podejście i będzie reprezentować Rosję w 2021? Nie wiadomo, bo śmiało uznać można, że Eurowizja nie jest im teraz aż tak bardzo potrzebna.

🇮🇹 04. Mahmood • Włochy 2019

@mahmood

Laureat 2. miejsca z Tel Awiwu na Instagramie radzi sobie znacznie lepiej niż Duncan, z którym przegrał w finale. Ma teraz 1,1 mln followersów, co udało mu się dzięki wielu niedawnym sukcesom, m.in. zwycięstwu w Sanremo, świetnemu wynikowi na ESC czy intensywnej promocji zarówno „Soldi” jak i nowych singli. Pozwoliło mu to też zyskać spory rozgłos w naszym kraju. . Gdyby nie kwarantanna, Mahmooda zobaczylibyśmy w Warszawie, bo na koniec maja miał u nas zaplanowany koncert. Został on przełożony, więc liczymy na to, że dojdzie do skutku prędzej czy później.

🇨🇾 04. Eleni Foureira • Cypr 2018

@foureira

Kolejna laureatka 2. miejsca, która przebiła popularnością w sieci zwyciężczynię. Eleni ma 1,1 mln obserwatorów, a sukces na Eurowizji z pewnością jej w tym mocno pomógł, chociaż już wcześniej była bardzo popularną wokalistką. Po Eurowizji stała się ulubienicą fanów, zyskała sławę m.in. w Hiszpanii 🇪🇸, gdzie często koncertowała. Pojawiła się też na Eurowizji 2019 gdzie brawurowo wykonała „Dancing Lasha Thumbai” i pewnie jeszcze nie raz będziemy ją wspominać w trakcie Eurowizji. Nadal tworzy nowe przeboje i jej popularność nie słabnie. Eleni i Mahmood są najwyżej notowanymi zdobywcami 2. miejsc na Eurowizji w liście instagramowej. Kristian Kostov (Bułgaria 2017 🇧🇬) ma 26. miejsce (348 tys. followersów), a Dami Im (Australia 2016 🇦🇺) 46. (156 tys.).

🇦🇱 04. Arilena Ara • Albania 2020

@arilenaaraa

Najwyżej notowana uczestniczka Eurowizji 2020 swoją popularność zawdzięcza zapewne temu, że Albańczycy kochają Instagrama i chętnie śledzą swoich wykonawców. Arilena ma 1,1 mln obserwujących, a bardzo wysoko w zestawieniu są też inne piękne panie z tego kraju – Jonida Maliqi ma 15. miejsce (533 tys.), Lindita 18. (444 tys.), a Eneda Tarifa 22. (368 tys.). Eugent Bushpepa, chociaż na Eurowizji osiągnął najwyższy wynik spośród tego grona, ma jedynie 38 tys. followersów co dało mu 102. miejsce. Arilena startowała w Festivali i Kenges już jako jedna z faworytek bazując na jej popularności nie tylko w Albanii i wśród diaspory, ale też w Rumunii 🇷🇴 i Rosji 🇷🇺, gdzie często słuchano jej piosenki „Nentori”. Wygrała preselekcje, chociaż uważano, że niesprawiedliwie.

🇮🇹 03. Ermal Meta & Fabrizio Moro • Włochy 2018

@ermalmetamusic @fabriziomoropage

Panowie, którzy w Lizbonie wywalczyli 5. miejsce, mają łącznie ponad 1,14 mln. followersów, na co wpływ ma wiele czynników, przede wszystkim ich ogromna popularność we Włoszech, zwycięstwo w Sanremo czy sukces na Eurowizji oraz aktualna aktywność muzyczna. Włosi, podobnie jak Albańczycy są na Instagramie bardzo aktywni i chętnie śledzą swoich ulubieńców. Francesca Michielin ma 12. miejsce na naszej liście (645 tys.), Francesco Gabbani 13. (621 tys.), a Diodato 41. (209 tys.). Nie można zapominać, że Ermal jest z pochodzenia Albańczykiem 🇦🇱, więc pewnie swoją popularność w social mediach zawdzięcza również diasporze tego kraju. Panowie z duetu po równo podzielili się jednak popularnością – obserwujący Ermala stanowią ok. 51% łącznego wyniku, więc fani Fabrizio to 49%.

🇪🇸 02. Amaia Romero & Alfred Garcia • Hiszpania 2018

@amaia @alfredgarcia

Zakochana para z Operacion Triunfo zyskała sławę już w trakcie trwania tego programu, więc nikogo nie dziwił fakt, że ich „Tu cancion” wygrało preselekcje Hiszpanii. Flop na samej Eurowizji też był raczej spodziewany, a i należało oczekiwać, że ich związek, po części wykreowany przez media nie przetrwa. Para dawno się rozstała, jednak nadal Amaia i Alfred są aktywni muzycznie, tyle że osobno. Amaia ma ponad 848 tys. obserwujących, Alfred 534 tys., co łącznie daje im ponad 1,38 mln. Są jedynymi uczestnikami, którzy na Eurowizji zajęli tak niskie miejsce, a mimo to znaleźli się w top10 instagramowego zestawienia. Chociaż Hiszpanie bardziej kochają Twittera, to jednak na Instagramie fani też są aktywni. Miki Nunez ma 17. miejsce (449 tys.), a Blas Canto 25. (357 tys.).

🇷🇺 01. Sergey Lazarev • Rosja 2016/2019

@lazarevsergey

Niekwestionowanym liderem zestawienia jest Sergey Lazarev, dwukrotny zdobywca 3. miejsca dla Rosji na Eurowizji i jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych artystów w kraju i byłym ZSRR, mający także wielu fanów wśród miłośników samej Eurowizji. Lazarev ma aż 4,4 mln obserwujących i pewnie jeszcze długo nikt z Eurowizji nie przebije jego wyniku. Na liście muzycznych gwiazd Rosji i nie tylko, których followersi są najbardziej „prawdziwi” (tj. popularność jest w najmniejszym stopniu nabijana sztucznie przez fake konta) Sergey zajmuje 14. miejsce, a w top20 zestawienia są też Ani Lorak (Ukraina 2008 🇺🇦) czy Loboda (Ukraina 2009 🇺🇦). Sergey znany jest z długich i bardzo rozbudowanych tras koncertowych, praktycznie co roku 2-3 miesiące spędza występując zarówno po Rosji jak i innych krajach, jednak teraz musiał anulować wszystkie zaplanowane koncerty. Prywatnie ojciec dwójki dzieci spędza teraz czas na odpoczynku, ale z wpisów na Instagramie wnioskować można że bardzo tęskni za dawnym życiem, koncertami i podróżami.

Spośród polskich 🇵🇱 wykonawców eurowizyjnych ostatnich lat największą popularnością w sieci cieszy się Michał Szpak (2016), który w zestawieniu zajął 40. miejsce z 209 tys. followersów. Alicja Szemplińska (2020) jest na 59. miejscu z ponad 89 tys. obserwujących. Gromee znalazł się na 90. pozycji – 42,9 tys. followersow. Czołówkę najpopularniejszych z 2016 stanowią Sergey Lazarev 🇷🇺, Jamala 🇺🇦, Jala Brat 🇧🇦, Francesca Michielin 🇮🇹 i Amir 🇫🇷 (łącznie mają ponad 7 milionów followersów). Z 2017 roku nikt nie dostał się do top10, ale liderami są Francesco Gabbani 🇮🇹, Lindita 🇦🇱, Kristian Kostov 🇧🇬, Demy 🇬🇷 oraz Joci Papai 🇭🇺 (łącznie 1,9 mln fanów na Instagramie). Rok 2018 to Amaia i Alfted 🇪🇸, Ermal i Fabrizio 🇮🇹, Eleni Foureira 🇨🇾, Alekseev 🇧🇾 oraz Netta 🇮🇱 (łącznie 4,8 mln). Najpopularniejsi z 2019 to Sergey Lazarev 🇷🇺, Mahmood 🇮🇹, Bilal Hassani 🇫🇷, Jonida Maliqi 🇦🇱 i Miki Nunez 🇪🇸 (łącznie 7 mln). Z 2020 na ten moment najwięcej obserwatorów mają Arilena Ara 🇦🇱, Little Big 🇷🇺, Benny Cristo 🇨🇿, Blas Canto 🇪🇸 i Stefania 🇬🇷 (łącznie ponad 3,4 mln). 200 wykonawców, którzy wzięci zostali pod uwagę przy budowaniu zestawienia ma razem 31,2 mln followersów. Dla porównania profil Ariany Grande ma ich 182 miliony.

Zestawienie przygotowane przez Dziennik Eurowizyjny na podstawie Instagrama, fot.: @lazarevsergey

%d blogerów lubi to: