Eurowizja Junior 2020 zagrożona? Które kraje zastanawiają się na udziałem? • Blas Canto szczerze o depresji po odwołaniu Eurowizji • Dziś wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2003

55% osób głosujących w ankiecie Dziennika Eurowizyjnego na Instagramie sądzi, że Eurowizja Junior 2020 🇵🇱 się nie odbędzie, co ma związek z trwającą pandemią koronawirusa. Na całym świecie nadal odwoływane są imprezy masowe i koncerty, w tym te planowane na drugą połowę roku. Przed Europejską Unią Nadawców teraz kolejna trudna decyzja, jednak tym razem należałoby informację o anulowaniu JESC przekazać wcześniej, aby telewizje europejskie nie poniosły kosztów np. organizacji preselekcji narodowych. Kolejni nadawcy dmuchają już na zimne i nie zamierzają podejmować żadnych kroków dopóki sytuacja się nie unormuje. Dyrektor ds. Rozrywki telewizji RTVE z Hiszpanii 🇪🇸, Tony Prieto poinformował, że zarząd stacji na razie nie podejmie żadnej decyzji w tej sprawie i gdy przyjdzie odpowiednia pora ten temat zostanie przedyskutowany. Z kolei telewizja włoska RAI 🇮🇹 ma nadzieję, że Włochy wystąpią w JESC 2020, jednak na ten moment żadne wiążące decyzje nie zapadły, a rozmowy na ten temat zostały przesunięte na później. Nadawca walijski S4C 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 czeka natomiast z podjęciem decyzji do wygaszenia pandemii covid-19. Nie potwierdziły się pogłoski o planowanym debiucie Szkocji 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿. Dział prasowy BBC Alba poinformował, że nadawca nie planuje brać udziału w Eurowizji Junior 2020. W tegorocznej edycji konkursu nie pojawią się też reprezentanci Belgii 🇧🇪, Danii 🇩🇰, Bułgarii 🇧🇬 i Szwecji 🇸🇪.

🇵🇱 Eurowizja Junior 2020: Konkurs trzeba będzie odwołać?

Wciąż nie ma też żadnych nowych wiadomości co do organizacji Eurowizji Junior 2020. Z ostatnich doniesień wynika, że władze miasta Krakowa w porozumieniu z dyrekcją Tauron Areny wstrzymały podjęcie decyzji w sprawie organizacji konkursu w listopadzie z powodów finansowych i niepewności wywołanych pandemią koronawirusa. W Tauron Arena odwołano szereg imprez masowych planowanych na ten kwartał, m.in. Word of Games in Concert, majowy koncert Harry’ego Styles, Siatkarską Ligę Narodów 2020 oraz Festiwal Muzyki Filmowej. Nie dojdzie do skutku również zapowiedziany na 13 lipca koncert zespołu Pearl Jam. Organizacja Eurowizji Junior 2020 przez TVP zależeć będzie przede wszystkim od restrykcji obowiązujących z Polsce, a także od ruchu lotniczego i kondycji finansowej nadawcy, miasta itp. Jeśli sytuacja diametralnie się nie zmieni, należy spodziewać się anulowania konkursu.  Do pierwotnego terminu JESC 2020 pozostało nieco ponad 7 miesięcy.

🇪🇸 Eurowizja 2020: Jak z anulowaniem radzą sobie w Hiszpanii?

Telewizja hiszpańska RTVE 🇪🇸 opublikowała swoje plany eurowizyjne na maj 2020. Przygotowany będzie m.in. specjalny dwugodzinny koncert byłych reprezentantów kraju w którym przypomniana będzie także historia Hiszpanii na Eurowizji. Nadawca chce również retransmitować konkursy z lat 2009-2019 za pośrednictwem swojej strony internetowej rtve.es, opublikować nagrania wszystkich hiszpańskich występów, pokazać film dokumentalny o Massiel (pierwsza hiszpańska zwyciężczyni Eurowizji), a także transmitować „Eurovision: Europe Shine a Light” 16 maja. Tymczasem niedoszły reprezentant kraju na Eurowizji 2020 – Blas Canto (fot.) – zdradził, że z powodu anulowania konkursu cierpiał na bezsenność, przygnębienie, depresję, miał problemy z oddychaniem i podupadł na zdrowiu. „Serce rozpadło mi się na kawałeczki, wróciłem na sam początek. Muszę zacząć od zera. Im bardziej przekonuję sam siebie, że konkurs odbędzie się w 2021 roku, tym większy czuję niepokój, co nie pozwala mi trzeźwo myśleć” – tłumaczy. Postępująca depresja spowodowała, że w ostatnim poście na Instagramie odniósł się nawet do konfliktu ze swoim byłym zespołem Auryn, chociaż sprawa miała miejsce w 2015 roku. Wytłumaczył też, że z powodu przygnębienia i przytłoczenia problemami nie był w stanie aktywniej uczestniczyć w „PrePartyES” Eurovision-Spain.com. Przeprosił również za to, że swoim stanem psychicznym powoduje smutek w rodzinie, wśród przyjaciół, fanów i współpracowników. Hiszpańskie media informują o aktualnym stanie wokalisty i starają się podnieść go na duchu. „Nie mamy kryształowej kuli, ale jesteśmy pewni, że będziesz nas reprezentował na naszym ukochanym konkursiei będzie to niezapomniane” – podaje portal CadenaDial.com.

DE ogląda: Dziś Eurowizja Junior 2003

Wracając do tematu Eurowizji Junior. Dziś o 20:00 Dziennik Eurowizyjny zaprasza na wspólne oglądanie pierwszej edycji konkursu, która odbyła się 15 listopada 2003 w stolicy Danii 🇩🇰, Kopenhadze. Telewizja duńska została poproszona przez Europejską Unię Nadawców o organizację imprezy ze względu na wcześniejsze doświadczenie w tego typu programach, m.in. konkursie MGP Nordic. W listopadzie 2002 Duńczycy zdecydowali, że JESC trafi do Kopenhagi, a w styczniu poinformowano, że miejscem zmagań reprezentantów będzie Forum Copenhagen, które może pomieścić ok. 8 tys. widzów. W lutym pojawiły się pierwsze doniesienia o prowadzących, a ze strony EBU pojawiła się sugestia, by zaangażować w to Ronana Keatinga, współgospodarza Eurowizji 1997. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, a w październiku podano, że widzów z Forum powitają Camilla Ottesen oraz raper Remee. Pierwotnie do stawki konkursowej dopuszczono 15 państw i były to Grecja 🇬🇷, Chorwacja 🇭🇷, Łotwa 🇱🇻, Macedonia 🇲🇰, Norwegia 🇳🇴, Hiszpania 🇪🇸, Rumunia 🇷🇴, Belgia 🇧🇪, Wielka Brytania 🇬🇧, Dania 🇩🇰, Szwecja 🇸🇪, Malta 🇲🇹, Holandia 🇳🇱, Niemcy 🇩🇪 i Słowacja 🇸🇰. Z biegiem czasu doszło jednak do zmian – Niemcy i Słowacja się wycofały, a na ich miejsce weszły Polska 🇵🇱 oraz Białoruś 🇧🇾 chociaż EBU najpierw wystosowała specjalne zaproszenia do Irlandii 🇮🇪 i Izraela 🇮🇱 – nadawcy z tych krajów odrzucili jednak ofertę co pozwoliło Polakom zadebiutować. Dodano też 16. państwo – Cypr 🇨🇾. Zainteresowana debiutem była też Finlandia 🇫🇮, jednak zrezygnowała z tego pomysłu i jedynie transmitowała imprezę. Konkurs pokazano także w Australii 🇦🇺, Estonii 🇪🇪 oraz Niemczech. W 2003 roku wszystkie kraje startujące w konkursie miały obowiązek przeprowadzenia finałów narodowych. Dopiero w 2005 tę regułę złamała debiutująca wtedy Rosja 🇷🇺.

Eurowizja Junior 2003 pokazana będzie dziś o 20:00 poprzez watch2gether. Link do re-transmisji pojawi się na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku po godzinie 19:00.

Źródło: Eurofestivales, Tauron Arena, Cadena Dial, el Periodico, Wikipedia, YouTube, inf. własne, fot.: Wegow

%d blogerów lubi to: