Islandia wygrywa w Austrii • Damir z szansą na nagrodę za „Divlji vjetre” • Eurowizja Junior: Dwa kraje nie planują powrotu

W sobotę telewizja ORF 🇦🇹 pokazała ostatnią część programu „der kleine Song Contest”, w którym 10 austriackich jurorów oceniało piosenki z anulowanej Eurowizji 2020. W III odcinku najwyższe noty uzyskał reprezentant…Austrii – Vincent Bueno. Piosenka „Alive” dostała 76 punktów. Drugie miejsce należało do duńskiej propozycji „Yes” 🇩🇰 duetu Ben & Tan (73 punkty), a trzecie do „Violent Things” Bena Dolica z Niemiec 🇩🇪 (66 punktów). Najsłabsze noty wystawiono piosenkom z Serbii 🇷🇸 i Australii 🇦🇺 (po 35 punktów). W wielkim finale spotkały się trzy utwory – Islandia 🇮🇸, Malta 🇲🇹 oraz Austri 🇦🇹, a zwycięzcę wybierali widzowie w ramach szybkiego głosowania. Chociaż spodziewano się triumfu Austrii, to jednak najlepszą piosenką zostało „Think about Things” reprezentanta Islandii – 48%. Austriackie „Alive” miało 33% głosów i drugie miejsce, a „All of my love” z Malty trzecie – 19%. Także na Islandii rozpoczęło się ocenianie eurowizyjnych piosenek. W pierwszym odcinku jurorzy zapoznali się z 10 piosenkami, a najwięcej punktów dali „Fai rumore” Diodato 🇮🇹 z Włoch (48 punktów). Drugie miejsce miał Ben Dolic z Niemiec 🇩🇪 (40 punktów), a trzecie Little Big z Rosji (34 punkty) 🇷🇺. Co ciekawe, na ostatnim, 10. miejscu umieszczono piosenkę „Move” grupy The Mamas ze Szwecji 🇸🇪 (11 punktów), którą oceniono niżej niż np. Białoruś 🇧🇾, Słowenię 🇸🇮 i Macedonię 🇲🇰. Polska piosenka nie była oceniana w pierwszym odcinku.

🇭🇷 Damir doceniony w Chorwacji

Chociaż piosenka „Divlji vjetre” nie dała Damirowi Kedzo statusu faworyta Eurowizji, a w notowaniach utwór był raczej dość nisko oceniany, to jednak w Chorwacji odniósł spory sukces. Nie dość, że od razu zadebiutował na liście przebojów HR Top 40 na pierwszym miejscu, był przez dwa tygodnie w liście „trendów” na YouTube i pokochały go rozgłośnie radiowe to teraz głosami słuchaczy „Divlji vjetre” dostało nominację do nagród „Cesarica” w kategorii „hit miesiąca”. Wkrótce Damira usłyszymy podczas kolejnego odcinka „Eurovision Home Concerts”, a niedawno widzowie „PrePartyES” mogli zobaczyć go jak wykonuje serbski przebój „Lane moje”. Jak podaje chorwacki portal Dnevnik.hr, wokaliście w trakcie izolacji nie jest nudno, bo czas spędza ze swoim psem, a także intensywnie trenuje i uczy się języka włoskiego. Co do ćwiczeń i zachowania formy…łatwo nie było. „Muszę przyznać, że przez pierwsze dnia ja i lodówka byliśmy najlepszymi przyjaciółmi. Jedyne ćwiczenia to spacer z kanapy do lodówki i z powrotem” – mówi wokalista. A jak teraz podchodzi do tematu anulowanej Eurowizji? „Byłem trochę smutny gdy się o tym dowiedziałem chociaż wiedziałem już wcześniej, bo już po preselekcjach Dora spodziewaliśmy się, że Eurowizja zostanie odwołana. Pytaniem było tylko kiedy to ogłoszą” – mówi, dodając, że jeszcze nie podjął decyzji czy wystartuje w preselekcjach 2021. Można się jednak spodziewać, że jego nowy singiel nagrany zostanie po włosku.

Eurowizja Junior 2020: Belgia i Dania nie wracają do konkursu

Czy Eurowizja Junior 2020 się odbędzie? Wątpliwości są coraz większe, a szanse na zorganizowanie tak dużej imprezy masowej pod koniec listopada spadają. Na ten moment jednak żadnych oficjalnych komunikatów nie ma, chociaż fani liczą, że tym razem Europejska Unia Nadawców decyzję podejmie wcześniej, by nie doszło do sytuacji, że telewizje zdążą dokonań swoich wyborów reprezentantów i piosenek. Aktualnie 8 państw wyraziło wstępne zainteresowanie udziałem w JESC 2020, a Gruzja 🇬🇪, Rosja 🇷🇺, Holandia 🇳🇱 i Polska 🇵🇱 mają już plany co do preselekcji narodowych. Wiemy, że nie dojdzie do powrotu dwóch państw, które startowały w pierwszej edycji Eurowizji Junior z 2003. Telewizja VRT z Belgii 🇧🇪 podkreśliła, że nie ma szans na powrót kraju do dziecięcej rywalizacji. Belgowie startowali w latach 2003-2012, przy czym za udziały kraju w latach 2004-2005 odpowiedzialna była stacja walońska RTBF. Nadawca francuskojęzyczny wycofał się z JESC już po 2005. Powrotu nie planują również Duńczycy 🇩🇰, organizatorzy pierwszej edycji Eurowizji Junior. Telewizja duńska wystartowała w konkursie tylko trzy razy. Już we wtorek od 20:00 Dziennik Eurowizyjny zaprasza na wspólne oglądanie pierwszej edycji Eurowizji Junior z 2003. Link do platformy watch2gether pojawi się na grupie Facebook po godzinie 19:00. Co ciekawe, w pierwszym konkursie wystartowało 16 państw, z czego 10 nie ma już w aktualnej stawce widowiska.

Głosuj w Rejected Song Contest 2006! Poznaj najlepsze piosenki preselekcyjne i zdecyduj o zwycięzcy! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: ORF, Eurovoix, Dnevnik.hr, fot.: @damirkedzo

%d blogerów lubi to: