SEZON PRESELEKCYJNY 2006: Ciekawostki, skandale, statystyki • REJECTED SONG CONTEST 2006 – WYBIERZ NAJLEPSZY UTWÓR SELEKCJI

Drugą archiwalną edycję plebiscytu Rejected Song Contest wygrała szwedzka formacja Alcazar 🇸🇪 z utworem „Alcastar”, który w Melodifestivalen 2005 zajął 3. miejsce z dorobkiem 135 punktów. W RSC 2005 Szwecja uzyskała najlepszy wynik w głosowaniu jurorów (152 punkty) oraz ósme miejsce w głosowaniu internautów (84 punkty). Łącznie miała ich 236 i pokonała Liban 🇱🇧 (2. miejsce w głosowaniu jury i 9. miejsce u internautów). Na pozycji trzeciej znalazła się Rosja 🇷🇺 z wynikiem 199 punktów (4. miejsce u jury i 5. u internautów). Faworytem internautów była piosenka ze Słowenii 🇸🇮 (108 punktów), która w typowaniu komisji była siódma i ostatecznie zajęła 4. miejsce w klasyfikacji. Pełne wyniki znajdziecie TUTAJ, a listę piosenek TUTAJ. Przed nami jeszcze jedna taka archiwalna edycja, tym razem poświęcona rocznikowi 2006!

POZNAJ NAJLEPSZE PIOSENKI SEZONU 2006.

Głosuj w Rejected Song Contest TUTAJ

Eurowizja 2006: Które kraje wybierały wewnętrznie?

Do Eurowizji 2006 przystąpiło 37 państw, z czego Armenia 🇦🇲, Andora 🇦🇩, Monako 🇲🇨, Rosja 🇷🇺 Turcja 🇹🇷, Bośnia 🇧🇦, Szwajcaria 🇨🇭 i Hiszpania 🇪🇸 miały reprezentantów i piosenki wybrane wewnętrznie. Do organizacji selekcji narodowych wróciły Polska 🇵🇱, Islandia 🇮🇸 czy Portugalia 🇵🇹. W czołowej piątce finału Eurowizji 2006 znalazły się trzy kraje organizujące finały narodowe i dwa w których zastosowano wybory wewnętrzne, więc sposób selekcji artysty i piosenki nie miał specjalnego wpływu na wynik. Tylko dwie telewizje zdecydowały się na wewnętrzny wybór reprezentanta i publiczne wskazanie piosenki – były to Grecja 🇬🇷 oraz Irlandia 🇮🇪. Pozostałe formaty były mniej lub bardziej tradycyjne i składające się tylko z jednego finału (np. Polska 🇵🇱 czy Izrael 🇮🇱) lub rozbudowane o półfinały (np. Bułgaria 🇧🇬, Norwegia 🇳🇴 czy Islandia 🇮🇸), a nawet o ćwierćfinały (Belgia 🇧🇪 czy Litwa 🇱🇹). Ukraina 🇺🇦 i Francja 🇫🇷 połączyły preselekcje z organizowanym ówcześnie talent-show. Te wybory nie były jednak udane, bo Francja zmieniła później piosenkę, a Ukraina swoją mocno przerobiła.

🇲🇩 O melodie pentru Europa: Dwa finały w Mołdawii

Najwięcej zamieszania wywołały Mołdawia oraz Serbia i Czarnogóra. W tym pierwszym kraju odbyły się aż dwa finały. Pierwszy przygotowano 25 lutego i wystąpiło w nim 13 wykonawców, którzy pomyślnie przeszli półfinał w formie castingu. O reprezentancie Mołdawii decydowali widzowie i jurorzy (50/50) jednak doszło do potrójnego remisu – wygrali Alexa & MoldStar, Serj Cuzencoff (wcześniej wygrał półfinał) i Geta Burlacu. Zamiast ten remis rozstrzygnąć telewizja TRM zdecydowała się…powtórzyć finał narodowy. Takie rozwiązanie nie wszystkim się spodobało – Geta Burlacu i Alexa zrezygnowały, co teoretycznie powinno dać Serjowi zwycięstwo, jednak w drugim finale nagle pojawili się zupełnie nowi uczestnicy, w tym Arsenium z Natalią Gordienko, który wygrali preselekcje i to oni ostatecznie pojechali do Aten. Serj zakończył rywalizację na drugiej pozycji.

🇷🇸🇲🇪 Evropesma/Europjesma: Narody się pokłóciły, zwycięzcy nie było

W Serbii i Czarnogórze najpierw odbyły się lokalne półfinały (Beovizija i Montevizija), które dały łącznie 24 finalistów, po 12 z każdego kraju. Finał odbył się 11 marca w Belgradzie przy głównie serbskiej widowni. O wynikach decydować mieli jurorzy (po 4 osoby z Czarnogóry i Serbii a także widzowie jako dziewiąty juror). Zgodnie z przewidywaniami doszło do manipulacji wynikami – czarnogórskie jury głosowało jedynie na swoje piosenki, serbskie z kolei faworyzowało swoje, ale dawało też punkty czarnogórskim. W efekcie wygrała czarnogórska formacja No Name czterema punktami pokonując serbskich faworytów Flamingosi. Nie spodobało się to widowni, która zaczęła ostro reagować na taki wynik. Formacja No Name wyszła na scenę jednak została wybuczana i szybko zmyła się z oczu Serbom. Pojawienie się formacji Flamingosi zostało zaś owacyjnie przyjęte i to oni zaśpiewali swój utwór na bis jakby wygrali. Po zakończeniu transmisji rozpoczęły się trudne negocjacje Czarnogórców z Serbami jednak nie udało się dojść do porozumienia i 20 marca podjęto decyzję o braku aktywnego uczestnictwa w finale Eurowizji 2006. Zaraz po ESC w Czarnogórze prowadzono referendum niepodległościowe które minimalnie zwyciężyli zwolennicy wyjścia z konfederacji.

Eurowizja 2006: Jurorzy faworyzują, talent-show nie daje odpowiedniej piosenki

Niezadowoleniem zakończył się też finał słoweński EMA 2006 🇸🇮, w którym reprezentantem został Anzej Dezan, faworyt jurorów, chociaż ulubienicą widzów (głosujących w systemie audiotele/sms) była Sasa Lendero (fot.) z hitem „Mandolina”. Gdy widzowie łącznie dali Lendero ponad 10 tys. głosów wsparcia jurorzy przyznali jej…zero punktów. Podobnie było zresztą z Atomik Harmonik – widzowie dali im 2. miejsce, jurorzy nie przyznali żadnego punktu. Konsternację przeżyli też widzowie z Francji 🇫🇷. Telewizja francuska postanowiła połączyć preselekcje z talent-show typu „Idol” i w finale dziesięciu wykonawców śpiewało covery i walczyło o względy widzów oraz jurorów. Wygrała Virginie Pouchain, która na bis zaśpiewała piosenkę „Nous, c’est vous” stworzoną specjalnie na Eurowizję 2006 przez słynnego kompozytora Cornelie. Po finale uznano ją jednak za niepasującą do wokalistki i zmieniono na balladę „Il etait temps”, której Virginie nie umiała jednak czysto zaśpiewać w Atenach i poniosła porażkę.

Sezon 2006: Polak głosował w Belgii

Rozbudowane preselekcje przygotowano po raz kolejny przez flamandzką stację VRT 🇧🇪 w Belgii, chociaż faworyt był jeden – Kate Ryan. Swoją walkę o Eurowizję popularna wokalistka rozpoczęła 22 stycznia wygrywając trzeci ćwierćfinał selekcji. Wygrała też pierwszy półfinał 5 lutego, a w finale zgarnęła 76 punktów w głosowaniu widzów jak i jurorów belgijskich czy międzynarodowych. Co ciekawe, do jury international zaproszono jedynie przedstawicieli Niemiec 🇩🇪, Izraela 🇮🇱 i Polski 🇵🇱. Tylko nasz delegat nie dał najwyższej noty piosence „Je t’adore” faworyzując „El mundo bailando” formacji Belle Perez. Ciekawy format zastosowano w Finlandii 🇫🇮. W każdym z czterech półfinałów startowało trzech różnych wykonawców śpiewając po dwie piosenki. Widzowie wybierali dla każdego kandydata ten lepszy utwór. Lordi pojawili się już w pierwszej rundzie – „Hard Rock Hallelujah” pokonało ich drugą propozycję „Bringing back the balls to rock” stosunkiem głosów 58%-42%. Podobnie było w Holandii 🇳🇱 – o Ateny walczyło troje kandydatów, każdy miał po trzy piosenki. Najlepszą piosenkę dla każdego z nich wybierało jury, a w finale zwycięzcę wskazywali widzowie.

Sezon 2006: Jak wybierano w Europie?

Stosowano różnego rodzaju metody: głosowanie jury ekspertów, regionalnego czy międzynarodowego, televoting w formie audiotele i/lub sms oraz różnego rodzaju kombinacje. W Estonii 🇪🇪 w skład komisji wchodzili byli reprezentanci eurowizyjni różnych państw, w Wielkiej Brytanii 🇬🇧 skorzystano dodatkowo z głosowania internetowego, w Grecji 🇬🇷 Anna Vissi zaśpiewała cztery piosenki przed widownią usadzoną w klimacie restauracyjnym, w Holandii 🇳🇱 zbijano talerze na scenie by zaprezentować wyniki televotingu, a na Litwie 🇱🇹 padł ówczesny rekord poparcia w głosowaniu widzów – LT United dostali 32,6 tys. głosów. W Polsce 🇵🇱 i Portugalii 🇵🇹 finały selekcji zakończyły się remisami. W przypadku TVP o wyniku decydowała wtedy wyższa nota od widzów (Ich Troje pokonało więc Kasię Cerekwicką), z kolei w Portugalii było odwrotnie (formacja NonStop miała wyższe wsparcie od jury więc pokonała Vanię de Oliveirę).

Gwiazdy Eurowizji: Oni startowali w 2006

Jak zwykle nie brakowało wykonawców znanych z Eurowizji, którzy próbowali swoich sił. Rebeka Dremelj (ESC 2008) zajęła w Słowenii 🇸🇮 4. miejsce w finale. Na Białorusi 🇧🇾 10. miejsce zajęła grupa Dali, która w 2009 pojawi się w finale polskiej „Piosenki dla Europy”. Na miejscu czternastym znalazła się natomiast polska wokalistka Gosia Andrzejewicz, a Dima Koldun (ESC 2007) był ósmy. Popularna formacja Litesound (ESC 2012) zajęła 6. miejsce. W Albanii 🇦🇱 powróciła Anjeza Shahini (ESC 2004) jednak tym razem nie wyszła do czołowej trójki. W Belgii 🇧🇪 7. miejsce w ćwierćfinale (i brak awansu) zanotowała Vanessa Chinitor (ESC 1999) z kolei Barbara Dex (ESC 1993) w wielkim finale wywalczyła piąte miejsce za utwór „Crazy”. Na Cyprze 🇨🇾 faworytem był Marios Tofi (reprezentant kraju na JESC 2004) – zajął jednak 2. miejsce w finale. Szóste miejsce w finale selekcji macedońskich 🇲🇰 zajęła Kaliopi (ESC 2012, 2016), a drugie Adrian Gaxha (ESC 2008) w duecie z Esmą (ESC 2013). W finale polskich 🇵🇱 preselekcji Kasia Moś (ESC 2017) zajęła 10. miejsce, Ich Troje (ESC 2003) wygrało, a The Jet Set (ESC 2007) zajęło 3. miejsce.

Gwiazdy Eurowizji: Oni byli lub będą reprezentować swoje kraje

Na Litwie 🇱🇹 drugie miejsce zgarnęła formacja InCulto (ESC 2010), a grupa 4Fun w pierwszym półfinale zajęła ostatnie miejsce. Rok później ta grupa wygra preselekcje. W finale szwedzkiego Melodifestivalen 🇸🇪 wygrała Carola, która wcześniej reprezentowała swój kraj w 1983 i 1991. Piąte miejsce miał Magnus Backlund z duetu Fame (ESC 2003), a Kikki Danielsson była ostatnia (wcześniej reprezentowała Szwecję w 1982 i 1985). Piąte miejsce w pierwszym półfinale przypadło Annie Sahlene (Estonia 2002), z kolei w trzeciej rundzie taką lokatę zajęła Jessica Andersson (ESC 2003). W Estonii 🇪🇪 Ines (ESC 2000) przegrała z Sandrą Oxenryd, na Islandii 🇮🇸 Fridrik Omar (ESC 2008) był trzeci, a Regina Osk (ESC 2008) druga. Czwarte miejsce zajęła Birgitta (ESC 2003). W Mołdawii  🇲🇩 w pierwszym finale ósma była Olia Tira (ESC 2010), z kolei w Norwegii 🇳🇴 Geir Ronning (Finlandia 🇫🇮 2005) zajął 4. miejsce w duecie z Jorun Erdal, a w finale selekcji startował też Tor Endresen (ESC 1997). Na Malcie 🇲🇹 również nie brakowało „znajomych” – Claudia Faniello (ESC 2017) zajęła 12. miejsce, a Olivia Lewis (ESC 2007) drugie.

Gwiazdy Eurowizji: Wielkie i małe nazwiska

Sporą sensacją była stawka preselekcji niemieckich 🇩🇪. Wystąpiła Vicky Leandros, reprezentantka Luksemburga 🇱🇺 z lat 1967 i 1972, a także połowa popularnego duetu Modern TalkingThomas Anders. Vicky i Thomas nie dali rady pokonać kowbojów z Texas Lightning. Laureat 2. miejsca Eurowizji 2001 🇩🇰 – Soren Poppe – stanął do walki w Dansk Melodi Grand Prix u boku Lene Matthiesen, jednak ich piosenka zajęła 3. miejsce. W Rumunii 🇷🇴 Nico (ESC 2008) połączyła siły z dyskotekową formacją znaną również w Polsce – Akcent. Ich przebój „Jokero” zajął w finale selekcji 2. miejsce. W Wielkiej Brytanii 🇬🇧 o wyjazd do Aten walczył m.in. Antony Costa z formacji Blue (ESC 2011) – zajął drugie miejsce. W Chorwacji 🇭🇷 swoją kolejną próbę podjął Jacques Houdek (ESC 2017), byli też grupa Magazin (ESC 1995), Danijela Martinović (ESC 1995 i 1998) oraz Kraljevi Ulice (ESC 2008). Claudia Beni (ESC 2003) zajęła w półfinale niskie 14. miejsce. W Serbii i Czarnogórze na trzecim miejscu zremisowali Stevan Faddy (ESC 2007) i Stefan Filipović (ESC 2008) 🇲🇪, No Name (ESC 2005) niby wygrali, a Tijana Dapcevic (Macedonia 2014 🇲🇰) była ósma. W półfinale czarnogórskim siedemnasta była Nina Zizic (ESC 2013), a w serbskim półfinale 21. miejsce zajął Vanja Radovanović, który w 2018 roku reprezentował Czarnogórę.

Dziennik Eurowizyjny zaprasza do poznania 28 najciekawszych i/lub najwyżej ocenionych w selekcjach piosenek i wzięcia udziału w głosowaniu „Rejected Song Contest 2006”. Głosowanie internautów potrwa do 24 kwietnia, a wszystkie informacje, listę piosenek oraz formularz znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Wikipedia, National Finals Database, inf. własne, fot.: @sasa_lendero

%d blogerów lubi to: