Eurowizja 2020: telewizje europejskie tworzą własne programy! • Ocenianie piosenek w Austrii, Finlandii, Norwegii, Australii i na Islandii • Nowa data premiery eurowizyjnej składanki

Coraz więcej programów eurowizyjnych w europejskich (i nie tylko) telewizjach! Wczoraj nadawca ORF pokazał drugi odcinek „Der kleine Song Contest” 🇦🇹, który pełen był dość dziwacznych ocen 10 jurorów. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się Petra Frey, która z powodu wystawianych niezmiernie niskich ocen stała się już obiektem żartów w Internecie. Wokalistka reprezentowała Austrię w 1994 roku – zajęła 17. miejsce na 25 uczestników. Zwyciężczynią II odcinka programu została przedstawicielka Malty 🇲🇹 – Destiny, której łącznie przyznano 97 punktów (na 120 możliwych). Szwecja 🇸🇪 była druga (86), a Francja 🇫🇷 trzecia (69) co jest sporym zaskoczeniem. W czołowej piątce także Rosja 🇷🇺 i Szwajcaria 🇨🇭. Najniżej oceniono Mołdawię 🇲🇩 (28) oraz Portugalię 🇵🇹 (30). W trzecim odcinku, który wyemitowany będzie w sobotę, jury wyłoni ostatniego finalistę, a widzowie zwycięzcę całego programu. W Finlandii 🇫🇮 także organizowany jest podobny program – „De Eurovisa”. W trzecim odcinku najwyżej oceniono Islandię 🇮🇸, której całe trzyosobowe jury przyznało maksymalne noty (łącznie 30 punktów). Drugie miejsce miała Ukraina 🇺🇦 (26 punktów), a trzecie Polska 🇵🇱 (22 punkty). W odcinku przedstawiono siedem propozycji. Islandia jest aktualnie liderem klasyfikacji generalnej – jako jedyna ma maksymalne 30 punktów. Drugie miejsce zajmują Litwa 🇱🇹 z Ukrainą (po 26 punktów).

Telewizja NRK 🇳🇴 wkrótce dołączy do Austriaków i Finów by również wybrać najlepszą piosenkę anulowanej Eurowizji 2020. 15 maja stacja pokaże specjalny program na żywo w którym widzowie wspólnie wybiorą zwycięzcę. Głosowanie rozpocznie się w maju na stronie nrk.no/mgp, a piosenki, które zyskają największą sympatię internautów trafią do programu na żywo. Dodatkowo Norwegowie będą mogli też oglądać specjalny program „Adresse Europa” w którym zaprezentowane będą eurowizyjne utwory, a także ciekawostki o konkursie. Utwory komentować będą zaproszeni goście. Program będzie emitowany co tydzień w sobotę. Australia 🇦🇺 również ma swoją alternatywę. Nadawca SBS właśnie ogłosił program projektu Eurovision 2020: Big Night In, który potrwa od 10 do 17 maja. Już teraz uruchomiono specjalne głosowanie na oficjalnej stronie nadawcy, a wyniki zaprezentowane będą w specjalnym programie, którego emisję zaplanowano na sobotę 16 maja od 19:30 czasu lokalnego. Program potrwa około trzy godziny, jego gospodarzami będą Myf Warhurst i Joel Creasey, a w studiu lub zdalnie mają się pojawić zaproszeni goście. Dodatkowo 10 maja na SBS Viceland pokazany będzie program „Road to Eurovision” jaki Australijczycy zrealizowali w grudniu w Rotterdamie. Będą też retransmisje konkursów Eurowizji z lat 2015-2019 czyli wtedy, gdy Australia brała już udział w konkursie. Oczywiście SBS planuje również transmitować „Europe Shine a Light”, a także film dokumentalny „Secrects of Eurovision” oraz notowanie „Eurovision Top40 Controversies”. Cóż…trzeba pozazdrościć Australijczykom takiego nadawcy publicznego!

Telewizja islandzka RUV 🇮🇸 ogłosiła, że program oceniający eurowizyjne piosenki pt. „Alla leid” emitowany będzie od 25 kwietnia, tym razem z udziałem publiczności, która będzie miała wpływ na głosowanie by wybrać, któremu państwu Islandia dałaby 12 punktów. „Wiemy, że Eurowizję wygrałby Dadi, ale razem z publicznością dowiemy się, kto zająłby drugie miejsce” – mówi Felix Bergsson, szef islandzkiej delegacji. Tymczasem telewizja brytyjska BBC 🇬🇧 podała, że „Eurovision: Europe Shine a Light” będzie transmitowany na terenie kraju jedynie w Internecie poprzez platformę iPlayer. Powód jest prosty. BBC już wcześniej zapowiedziało realizację własnego programu pt. „Eurovision: Come Together”, który ma być pokazany na BBC One 16 maja o 21:00. Brytyjczycy zresztą już nie po raz pierwszy unikają tego typu eventów mających jednoczyć eurowizyjny kontynent. W 2005 BBC nie podjęło się transmisji show „Congratulations”, z kolei często w trakcie konkursów Eurowizji zastępuje oryginalne rozmowy w Green Roomie czy Interval Acts własnymi wywiadami czy materiałami.

Premiera eurowizyjnej składanki 🇳🇱 opóźniona. Z najnowszych informacji wynika, że płyta trafi do sprzedaży dopiero 15 maja, na dzień przed programem „Eurovision: Europe Shine a Light”. Niestety marne szanse na to, że w tym roku wydana zostanie też składanka z wersjami karaoke wszystkich 41 piosenek. Tymczasem nadal nie wiadomo co z Eurowizją 2021. Pomijając już fakt, że istnieją realne obawy, że zakaz organizacji imprez masowych będzie przedłużony także na przyszły rok, to telewizja holenderska potrzebuje dodatkowego zastrzyku finansowego, by zdołać zorganizować imprezę. Okazało się bowiem, że koszty anulacji ESC 2020 były tak ogromne, że nie zostały w całości pokryte przez ubezpieczenie. 23 kwietnia Rada Miasta Rotterdamu ma głosować w sprawie podjęcia się przez miasto organizacji ESC 2021. Większość radnych popiera ten pomysł, ale pojawiają się pytania m.in. co do lokalizacji Eurovision Village i oczywiście w sprawie finansowania organizacji. Dopiero gdy władze miasta podejmą decyzję po swojej stronie, Europejska Unia Nadawców może z przedstawicielami telewizji holenderskiej rozpocząć negocjacje. Na ten moment ciężko jednak stwierdzić, że pandemia ustąpi do maja 2021 roku, a np. Włosi 🇮🇹 już zastanawiają się, czy nie przesunąć przyszłorocznego Sanremo na późniejszy termin…

Dziś od 21:00 wspólne oglądanie preselekcji „Piosenka dla Europy 2009”! Link pojawi się Po 20:00 na grupie Facebook!

Źródło: Eurovoix, ORF, SBS, ESCkaz, ESCxtra, fot.: @destinyofficial_x

%d blogerów lubi to: