Eurowizja: Światło dla Europy – zjednoczona Europa pokaże show! • Belgijska rotacja na Eurowizji – na czym polega? • Debiut Kazachstanu i Kosowa, powrót Bośni i Czarnogóry – czy to możliwe?

43 aktywnych członków Europejskiej Unii Nadawców, dwóch stowarzyszonych i jeden kandydujący, co łącznie daje 46 telewizji z 45 państw – dziś portal Eurovision.tv ogłosił listę nadawców publicznych, którzy wyemitują „Eurovision: Europe Shine a Light” 16 maja o 21:00. Alternatywny program, który ma zastąpić anulowaną Eurowizję 2020 pokażą wszystkie telewizje planujące start w odwołanym konkursie (w tym TVP z Polski 🇵🇱), a dodatkowo także RTBF w Belgii 🇧🇪, BHRT z Bośni i Hercegowiny 🇧🇦, Khabar TV z Kazachstanu 🇰🇿, RTK z Kosowa 🇽🇰 oraz RTCG z Czarnogóry 🇲🇪. To wspaniały pokaz jedności i praktycznie cała Europa (i nie tylko) 16 maja wieczorem zasiądzie przed telewizorami, by obejrzeć widowisko przygotowane przez Holendrów. Spośród krajów, których nadawcy telewizyjni posiadają aktywny status członka EBU na transmisję nie zdecydowały się Algieria 🇩🇿, Andora 🇦🇩, Egipt 🇪🇬, Jordania 🇯🇴, Liban 🇱🇧, Libia 🇱🇾, Luksemburg 🇱🇺, Maroko 🇲🇦, Monako 🇲🇨, Słowacja 🇸🇰, Tunezja 🇹🇳, Turcja 🇹🇷 i Węgry 🇭🇺. Program, który poprowadzą Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit ma potrwać ok. dwie godziny i pozbawiony będzie elementu rywalizacji.

kraje
Mapa krajów, w których telewizje pokażą program (za: Wikipedia)

🇧🇪 Eurowizja: Geneza belgijskiej rotacji

Wielu „młodszych” stażem fanów Eurowizji mogło zdziwić to, że w Belgii program „Światło dla Europy” pokażą dwie telewizje. Jeśli ktoś nie wie z czego to wynika, to śpieszę wytłumaczyć, że Belgia jest państwem federacyjnym złożonym z trzech regionów – flamandzkiego, walońskiego i stołecznego. Kraj podzielony jest też na trzy strefy językowe – francuską, niderlandzką i niemiecką. W Europejskiej Unii Nadawców członkami są dwie instytucje. Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie (VRT) oraz Radio-Télévision belge de la Communauté française (RTBF). Ta pierwsza nadaje programy w języku holenderskim, a druga po francusku. Wśród fanów Eurowizji utarł się więc podział (nie do końca słuszny), że VRT to Flandria, a RTBF to Walonia. Chociaż teraz może tego aż tak nie widać, na Eurowizji te telewizje zawsze startowały rotacyjnie. Do 1993 roku BRT/BRTN w latach nieparzystych, a RTB/RTBF w latach parzystych. W latach 90′ w związku z częstszym niż zazwyczaj pauzowaniem kraju, ta rotacja się zachwiała, ale od 2002 VRT jest odpowiedzialne za reprezentanta w latach parzystych, a RTBF w nieparzystych. Jeśli prześledzicie historię Belgii na ESC to zobaczycie, że kraj na przemian wysyłał utwory po francusku lub holendersku. Pierwszą porażkę zaliczyło VRT w 1961 roku (15. miejsce), ale rok później także RTBF po raz pierwszy dało Belgii ostatnie miejsce. RTBF w 1978 zanotowało najwyższy wynik – 2. miejsce dla Jean Vallee, a później w 1986 to francuskojęzyczny nadawca był odpowiedzialny za jedyne (do tej pory) zwycięstwo Belgii w konkursie (Sandra Kim). Ostatni raz telewizja walońska wysłała utwór po francusku w 2005 roku, a język holenderski z Belgii usłyszeliśmy ostatni raz w 1996.

🇧🇪 Eurowizja 2021: Która telewizja wystartuje za rok?

Patrząc na najnowsze lata to znów RTBF ma lepsze wyniki. Formacja Urban Trad zajęła w 2003 roku 2. miejsce, a rok później VRT wysyłając Xandee doprowadziła do spadku Belgii do półfinałów z których obie telewizje nie mogły się wydostać przez pięć lat. Udało się to dopiero w 2010 dzięki VRT i wskazanemu wewnętrznie Tomowi Dice (6. miejsce w finale). Kolejny awans Belgii to rok 2013, tym razem dzięki Roberto Bellarosie wybranemu przez RTBF. Dwa najwyższe miejsca z ostatnich edycji – 4. lokaty dla Loica Notteta i Blanche to również zasługa dobrego „nosa” francuskojęzycznej stacji. W latach 2018 i 2019 zarówno VRT jak i RTBF zaliczyły porażki. Formacja Hooverphonic (fot.) wybrana została na Eurowizję 2020 przez komisję holenderskojęzyczną, a o tym, że zespół otrzyma w 2021 drugą szansę zdecydowali przedstawiciele RTBF. Ze względu na nietypową sytuację nie dojdzie do zmiany zasad rotacji, a za start kraju w Eurowizji 2021 odpowiedzialne będzie RTBF, jednak w porozumieniu z VRT i Hooverphonic zdecydowano, że to ten zespół będzie znów reprezentantem kraju. „Jesteśmy wdzięczni naszym kolegom z RTBF, że zgodzili się zgłosić wykonawcę wybranego przez VRT do rywalizacji w przyszłym roku” – powiedział Olivier Goris z VRT.

🇰🇿🇽🇰 Eurowizja: Transmisja nie oznacza debiutu

Na liście nadawców, którzy pokażą „Eurovision: Europe Shine a Light” mamy dwóch nadawców stowarzyszonych z EBU – australijskie SBS 🇦🇺 i Khabar TV z Kazachstanu. O ile udział Australii w Eurowizji stał się dla nas już czymś normalnym, to jednak Kazachowie nadal nie mają wstępu na dorosły konkurs, chociaż z powodzeniem od dwóch lat uczestniczą w Eurowizji Junior. Europejska Unia Nadawców podtrzymuje jednak stanowisko, że Khabar TV nie może brać udziału w Eurowizji dla dorosłych gdyż kraj należy do azjatyckiej unii telewizyjnej i nie jest członkiem Rady Europy. Dlaczego Australia może, a Kazachstan nie? EBU tłumaczy to ścisłymi związkami Australijczyków z Eurowizją i wieloletnią transmisją konkursu przez SBS, a także silnym identyfikowaniem się z Europejczykami i ich kulturą. Nadawca RTK z Kosowa również transmitować będzie show, ale na debiut nie ma szans. Kosowo wciąż nie jest krajem powszechnie uznawanym, niektóre kraje Europy nie uznają tej prowincji za niepodległy względem Serbii 🇷🇸 byt. Dodatkowo Kosowo nie należy do ONZ, tym samym nie należy do Unii Telekomunikacyjnej i w związku z tym nigdy nie zostanie aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Nie znaczy to jednak, że EBU nie wspiera tego małego nadawcy z Prisztiny w rozwoju i dosięgnięciu do poziomu europejskiego lub regionalnego. RTK zaangażowane jest w wiele projektów organizowanych i finansowanych przez Europejską Unię Nadawców.

🇲🇪🇧🇦 Eurowizja 2021: Które kraje wrócą?

Bośnia i Hercegowina i Czarnogóra to kraje, które nie planowały startu w Eurowizji 2020, ale pokażą „Światło dla Europy”. Czarnogórska stacja RTCG może mówić o sporym „szczęściu w nieszczęściu” bo zrezygnowała z udziału w ESC 2020 tylko na rok, by fundusze w ten sposób zaoszczędzone przeznaczyć na zakup niezbędnego pracownikom telewizji sprzętu w tym rozwój floty samochodowej. Jak się okazało, zakupu pewnie udało się dokonać przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości udziałów w Eurowizji, bo tegorocznej edycji konkursu nie ma. Czarnogórcy wielokrotnie podkreślali, że chcą startować w show, jednak sytuacja finansowa RTCG nie zawsze im na to pozwala. Jeszcze gorsza kondycja finansowa panuje od lat w Bośni i Hercegowinie. Telewizja BHRT balansuje na skraju bankructwa, praktycznie nie produkuje własnych programów i nie stać jej na zakup praw do transmisji wielu istotnych wydarzeń sportowych. Ostatni raz wystartowała na Eurowizji w 2012 roku i później niemal co roku pojawiały się pełne nadziei doniesienia o powrocie, jednak doszło do niego tylko w 2016 dzięki prywatnym sponsorom. Niestety nie był to udany powrót, a Deen z ekipą zanotowali pierwszą w historii BiH eliminację na poziomie półfinałów. Nie wiadomo jakie są prognozy finansowe BHRT na kolejne lata i czy nadawca kiedykolwiek zdoła się z problemów wygrzebać. Bośnia często jest wymieniana jako kraj, którego fanom na Eurowizji brakuje. Nie ma co ukrywać, że ostatnie starty (chociażby lata 2006-2012) charakteryzowały się profesjonalnym przygotowaniem, oryginalnymi i często nietypowymi wyborami oraz stosunkowo dobrymi wynikami, choć nie obyło się oczywiście bez silnego wsparcia regionu.

Akcje dodatkowe:

  • Do 17.04. możesz głosować w finale plebiscytu „Rejected Song Contest 2005” i decydować o tym, która piosenka z sezonu preselekcyjnego 2005 wygra! Link do głosowania TUTAJ.
  • Do 17.04. trwa głosowanie w ósmej edycji polskiego konkursu piosenki „Holfestivalen„! Poznaj najnowsze polskie utwory i wybierz ten najlepszy! Głosowanie TUTAJ.
  • Dziś o 20:00 wspólne oglądanie finału 50. Konkursu Piosenki Eurowizji „Kijów 2005”. Link do transmisji dostępny poniżej, a za nadawanie odpowiedzialne jest Archiwum Eurowizji. Zapraszam do komentowania przebiegu widowiska na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego.

Źródło: Eurovision.tv, Wikipedia, inf. własne, fot.: @hooverphonicoff

%d blogerów lubi to: