Eurowizja: Światło dla Europy – TVP będzie transmitować alternatywę dla ESC 2020 • Free European Song Contest – znamy prowadzących • Jak Alicja Szemplińska jest oceniana przez zagraniczne jury?

Telewizja Polska 🇵🇱 potwierdziła wcześniejsze informacje Dziennika Eurowizyjnego – transmisja koncertu „Eurovision: Europe Shine a Light” będzie dostępna w Polsce 16 maja o 21:00 pod nazwą „Światło dla Europy”. Komentatorem programu będzie zapewne Artur Orzech. Alternatywa dla odwołanej Eurowizji 2020 ma potrwać ok. 2 godzin i składać się będzie m.in. z prezentacji fragmentów piosenek z odwołanego konkursu, a także występów specjalnych nagranych zdalnie np. wspólnego wykonania utworu „Love Shine a Light” przez tegorocznych reprezentantów czy „What’s another year” Johnny’ego Logana przez fanów Eurowizji. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami program nie będzie miał elementu rywalizacji, co było krytykowane przez część nadawców europejskich. Na ten moment 19 nadawców europejskich potwierdziło chęć transmisji, a wkrótce do tego grona dołączą też stacje z Grecji 🇬🇷, San Marino 🇸🇲 czy Serbii 🇷🇸. Do tej pory zainteresowania „Europe Shine a Light” nie wyraziły m.in. telewizje z Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Rosji 🇷🇺 czy Norwegii 🇳🇴. W Polsce program pokaże TVP1, najpewniej nie jest przewidziana transmisja na innych kanałach (TVP Polonia czy TVP Rozrywka). W pozostałe dni polski nadawca planuje oferować widzom typowe dla swojej ramówki programy. W porze pierwszego półfinału (12 maja) widzowie zobaczą kolejny odcinek serialu „Zniewolona” oraz „Magazyn Ekspresu Reporterów”. W porze II półfinału TVP1 nadawać będzie odcinek „Ojca Mateusza” oraz programy „Sprawa dla reportera” i „Magazyn śledczy Anity Gargas”. Nie należy się spodziewać żadnych dodatkowych programów o tematyce eurowizyjnej wyprodukowanych przez TVP w tym okresie. Prawie 80% czytelników Dziennika Eurowizyjnego głosujących przez Facebooka planuje oglądać „Światło dla Europy”.

🇩🇪 Free European Song Contest: Znamy prowadzących

Znamy kolejne szczegóły związane z „Free European Song Contest” czyli alternatywą dla odwołanej Eurowizji 2020 przygotowywaną przez ProSieben. Prowadzącymi show wymyślonego przez Stefana Raaba będą Steven Gatjen i Conchita 🇦🇹 (zwyciężczyni ESC 2014). Nadawca obiecuje pełne glamuru show z jednoczesnym zachowaniem wszelkich środków ostrożności zgodnie z obowiązującymi w Niemczech restrykcjami. Zgodnie z projektem obiecujący muzycy i wokaliści mają wystąpić w Kolonii na scenie zbudowanej w studiu telewizyjnym. Wykonawcy będą reprezentować kraje swojego pochodzenia. Po prezentacji wszystkich wykonań widzowie przyznawać będą punkty w celu wybrania zwycięzcy. „Free European Song Contest” ma być kontynuowane w kolejnych latach, a za produkcję odpowiada Raab TV. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że transmisja konkursu pokryje się w Niemczech z emisją „Eurovision: Europe Shine a Light” organizowanym przez EBU i transmitowanym przez ARD. O tym kto wystąpi w „Free European Song Contest”, jakie kraje się tam pojawią i jak dokładnie wyglądać będzie realizacja konkursu przekonamy się niebawem.

🇦🇹 Der kleine Song Contest: Islandia w finale

Wczoraj telewizja austriacka ORF pokazała pierwszy odcinek programu „Der kleine Song Contest”, w którym byli reprezentanci Austrii oceniają piosenki z Eurowizji 2020. W pierwszej części najwięcej punktów zebrała propozycja z Islandii 🇮🇸 (75 na 120 możliwych). Na drugim miejscu znalazły się piosenki z Holandii 🇳🇱 i Bułgarii 🇧🇬 (po 71 punktów). Polska 🇵🇱 zajęła 6. miejsce na 14 utworów – jurorzy przyznali „Empires” Alicji Szemplińskiej 61 punktów co według fanów jest dość dobrym wynikiem zważywszy na to, że Austriacy oceniali występ Alicji z finału „Szansy na Sukces”, który jest wokalnie i wizualnie słabszy niż teledysk i wersja studyjna. Najgorzej w „Der kleine Song Contest” wypadła Białoruś 🇧🇾 – jedynie 17 punktów, ale słabo oceniono też San Marino 🇸🇲 (35) i Armenię 🇦🇲 (42). Zgodnie z koncepcją tylko utwór, który wygrał odcinek awansuje do wielkiego finału, gdzie zwycięzcę wskażą widzowie. Drugi odcinek już w czwartek – komisja posłucha piosenek m.in. z Azerbejdżanu 🇦🇿, Francji 🇫🇷, Litwy 🇱🇹, Malty 🇲🇹, Rosji 🇷🇺 czy Szwajcarii 🇨🇭.

EuroJury 2020: Znamy pierwsze wyniki

Portal Eurovoix rozpoczął prezentację cząstkowych wyników swojego plebiscytu „EuroJury” w którym piosenki z Eurowizji 2020 ocenia 180 międzynarodowych jurorów (głównie wykonawców tj. reprezentantów eurowizyjnych lub uczestników preselekcji) oraz internauci. Na łamach portalu prezentowane są kraje, które znalazły się w top10 poszczególnych grup jurorskich. Polska 🇵🇱 trafiła do czołowej dziesiątki w głosowaniu jury z Albanii 🇦🇱 (w komisji m.in. Ledina Celo – ESC 2005 czy Mishela Rapo – JESC 2015), Słowacji 🇸🇰 (oceniał jedynie Dalibor Karvay, reprezentant kraju na Eurowizji dla Młodych Muzyków 2002) i Węgier 🇭🇺 (oceniała jedynie Kati Wolf – ESC 2011). Pozostałe sześć głosowań jurorskich (m.in. z Włoch 🇮🇹, Islandii 🇮🇸 czy Macedonii 🇲🇰) nie uwzględnia „Empires” w top10, co oznacza, że Polska ma na razie niewielkie szanse na sukces w plebiscycie. Kolejne wyniki prezentowane będą na dniach. W polskim jury znalazły się Ifi Ude, Saszan oraz Aleksandra Nykiel.

Akcje dodatkowe:

  • Do 17.04. możesz głosować w finale plebiscytu „Rejected Song Contest 2005” i decydować o tym, która piosenka z sezonu preselekcyjnego 2005 wygra! Link do głosowania TUTAJ.
  • Do 17.04. trwa głosowanie w ósmej edycji polskiego konkursu piosenki „Holfestivalen„! Poznaj najnowsze polskie utwory i wybierz ten najlepszy! Głosowanie TUTAJ.
  • W dniach 4-5 maja 2020 odbędzie się etap zgłoszeniowy do czwartej edycji konkursu internetowego „Eurovision Internet Song Contest 2020”. Sprawdź zasady, poszukaj idealnych dla siebie utworów i zgłoś się do gry! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: TVP, Dwdl.de, ORF, Eurovoix, inf. własne, fot.: M.Błażewicz 2020

 

 

 

%d blogerów lubi to: