Eurowizja 2020: Coraz więcej pomysłów na alternatywne show! • Fani wybierają swoich zwycięzców – gdzie głosować? • Eurowizja 2001: Retransmisja na YouTube

Pomimo wielu słów krytyki, a także negatywnych opinii publikowanych na ten temat przez przedstawicieli różnych telewizji, kompozytorów czy nawet wykonawców Europejska Unia Nadawców nie zmienia decyzji i nie dopuści piosenek wybranych na ESC 2020 🇳🇱 do startu w edycji planowanej na maj 2021 – potwierdzili to dziś reprezentanci Grupy Referencyjnej. Argumentowano to tym, że dopuszczenie tegorocznych piosenek do przyszłorocznej rywalizacji jest nie w zgodzie z duchem konkursu, a dodatkowo wiele miesięcy emocji związanych z sezonem preselekcyjnym przepadłoby bezpowrotnie. Zburzyłoby to też zainteresowanie i „hype” na Eurowizję w mediach społecznościowych i w Internecie oraz wśród nadawców telewizyjnych uczestniczących w konkursie. Stwierdzono też, że dopuszczenie piosenek z 2020 doprowadziłoby do nierównych szans, gdy część uczestników postawiłaby na tegoroczne utwory, a część wybrałaby zupełnie nowe. 41 utworów wskazanych na Eurowizję 2020 trafi na oficjalną składankę, która wydana zostanie w maju.

Eurowizja 2020 anulowana: Nowe pomysły nadawców

Zamiast jednej dużej Eurowizji będziemy mieć wiele programów, w których promowane będą tegoroczne piosenki. Poza oficjalną alternatywą czyli programem „Eurovision: Europe Shine a Light” zaproponowanym przez EBU, wielu nadawców planuje swoje emisje. Telewizja bułgarska 🇧🇬 będzie publikować klipy 41 piosenek codziennie w porannym programie „Kultura.BG”, z kolei już za tydzień nadawca austriacki ORF 🇦🇹 pokaże trzyczęściowe show „Der Kleine Song Contest”, w którym jurorzy (w tym m.in. Manuel Ortega, Conchita, Cesar Sampson czy Zoe) i widzowie będą decydować o najlepszej piosence z ESC 2020. Programy pokazane będą 14, 16 i 18 kwietnia, a w każdym z nich widzowie poznają 13-14 utworów. W każdej z części jury wybierze swojego faworyta, a trzy najlepsze propozycje trafią do finałowego głosowania widzów, którzy zdecydują o zwycięzcy. Dodatkowo telewizja austriacka potwierdziła transmisję „Eurovision: Europe Shine a Light”. Z nieoficjalnych informacji do których dotarł Dziennik Eurowizyjny wynika, że także Telewizja Polska 🇵🇱 zdecydowała się pokazać 2-godzinne show widzom. Transmisja zapowiedziana jest na 16 maja na 21:00.

Fani wybierają najlepszą piosenkę!

Poza telewizyjnymi programami w których wybierani będą faworyci Eurowizji także media poświęcone konkursowi przeprowadzają różnego rodzaju plebiscyty. Portal ESCxtra dotarł już do finału swojego głosowania. Niestety polska propozycja, „Empires” Alicji Szemplińskiej 🇵🇱, nie zdołała awansować. Czytelnicy portalu przyznali Polsce 11. miejsce w półfinale. Na swoich faworytów w finałowej stawce możecie głosować TUTAJ. Rozpoczęło się również głosowanie w Eurojury portalu Eurovoix.com, gdzie najlepszą piosenkę wybierają internauci oraz grono 150 wykonawców (i nie tylko) związanych z Eurowizją czy sezonem preselekcyjnym. Na piosenki głosować będą m.in. byli reprezentanci, finaliści preselekcji, a nawet zwycięzcy Eurowizji. W gronie europejskich jurorów Polskę reprezentuje Saszan, finalistka „Krajowych Eliminacji 2018” oraz półfinalistka „Szansy na Sukces 2020”. Internauci mogą swoje głosy oddawać TUTAJ. Trwają prace nad projektem kanału YouTube Byle do Maja i Dziennika Eurowizyjnego, w ramach którego wybrany zostanie nasz zwycięzca Eurowizji 2020. Głosowanie w I półfinale rozpocznie się 27 kwietnia. O wynikach półfinałów i finału decydować będą internauci z całej Europy oraz międzynarodowe jury w składzie 205 osób (po 5 na dany kraj) – tak jak na prawdziwej Eurowizji. Szczegóły TUTAJ.

🇩🇰 DE ogląda: Eurowizja 2001 dziś od 20:00

Dziennik Eurowizyjny zaprasza na wspólne oglądanie finału Eurowizji 2001. Konkurs odbył się 12 maja 2001 roku w Kopenhadze, przy udziale 23 państw, w tym Polski, którą reprezentował Andrzej Piaseczny. Imprezę Duńczycy zorganizowali w Parken Stadium i do tej pory jest to konkurs rekordowy pod względem wielkości publiczności w arenie. Skoro ostatnio Dziennik Eurowizyjny serwuje czytelnikom ciekawostki o preselekcjach, warto wspomnieć o nich i tym razem. 20 nadawców zorganizowało finały narodowe, w większości z nich o wynikach decydowali widzowie głosując w systemie audiotele/sms. Co ciekawe, już wtedy na Eurowizję jechać chciała Tinkara Kovac 🇸🇮 – w finale „EMA 2001” zajęła jednak tylko 5. miejsce, a reprezentantką Słowenii została dopiero w 2014 roku. W Niemczech z kolei 3. miejsce zajęła Lou 🇩🇪, która pojedzie na Eurowizję dwa lata później. Na Malcie 🇲🇹 4. i 11. miejsce w finale wywalczyła Ira Losco – wokalistka wygra selekcje w 2002. W Polsce preselekcje nie zostały zorganizowane – Piaska wybrano wewnętrznie. Oglądanie Eurowizji 2001 z polskim komentarzem Artura Orzecha dostępne jest na kanale Archiwum Eurowizji od 20:00. Zapraszam do komentowania na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego!

Akcje dodatkowe

  • Głosuj w półfinale Rejected Song Contest 2005 i poznaj największe hity sezonu preselekcyjnego sprzed lat! Szczegóły TUTAJ.
  • Weź udział w głosowaniu i wybierz najlepszą polską piosenkę marca w nowej edycji Holfestivalen! Więcej informacji TUTAJ.

Źródło: ESCbubble.com, EBU.ch, Eurovision.tv, Eurovoix, ORF, ESCxtra.com, Archiwum Eurowizji, Wikipedia, NF Database, inf. własne, fot.: andrzejpiaseczny_official

%d blogerów lubi to: