SEZON PRESELEKCYJNY 2005: JAKI BYŁ? KTO WYSTĘPOWAŁ? CO WARTO WIEDZIEĆ? • REJECTED SONG CONTEST 2005 – WYBIERZ NAJLEPSZE PIOSENKI W PÓŁFINALE PLEBISCYTU

Pierwszą archiwalną edycję Rejected Song Contest wygrała Szwecja 🇸🇪 i utwór „Min karlek” Shirley Clamp. Piosenka napisana przez Bobby Ljunggrena, Henrika Wikströma i Ingelę Forsman w 2004 roku zajęła 2. miejsce w preselekcjach Melodifestivalen, przegrywając 58 punktami z Leną Philipsson. Co ciekawe, Shirley Clamp w 2001 roku była chórzystką formacji Antique reprezentującej Grecję 🇬🇷 na Eurowizji. Wokalistka wielokrotnie próbowała później swoich sił w Melodifestivalen, jednak do tej pory nie wygrała. Drugie miejsce w plebiscycie Rejected Song Contest dla najlepszych piosenek z preselekcji zajęły Niemcy 🇩🇪 reprezentowane przez „Jigga Jigga” Scootera, a trzecie Andora 🇦🇩 i formacja Bis a Bis. Pełne wyniki i listę uczestników znajdziecie TUTAJ. Kontynuujemy cykl i tym razem wkraczamy do roku 2005, gdzie czekają nas nowe kraje, nowe piosenki i wiele ciekawostek!

POZNAJ NAJLEPSZE PIOSENKI SEZONU 2005.

Głosuj w półfinale Rejected Song Contest TUTAJ

Eurowizja 2005: Europa preselekcyjna

Eurowizja 2005 w Kijowie miała 39 uczestników i praktycznie wszystkie swoich reprezentantów i/lub piosenki wybierali poprzez preselekcje publiczne. Na pełny wybór wewnętrzny zdecydowała się po raz pierwszy w historii Portugalia 🇵🇹, a za zamkniętymi drzwiami wybrano też przedstawicieli Monako 🇲🇨, Islandii 🇮🇸, Szwajcarii 🇨🇭 i Polski 🇵🇱, przy czym TVP jako jedyna z tych krajów zorganizowała preselekcje wewnętrzne i wiemy nawet, kto poza Ivanem i Delfinem znalazł się w czołowej trójce głosowania jurorów. Nie było jednak finału narodowego transmitowanego w telewizji. Spośród krajów, które nie organizowały publicznych finałów narodowych jedynie Szwajcaria zakwalifikowała się do finału Eurowizji 2005.

🇺🇦 Ukraina na Eurowizji: Rozmach wyrzucony w błoto

Jak zwykle różnych formatów selekcji mieliśmy bez liku, a niektórzy nadawcy decydowali się na bardzo rozbudowane widowiska. Absolutnym rekordzistą (i najpewniej jeszcze długo nikt nie ma szansy tego przebić) jest Ukraina, która przygotowała 15 (!) rund półfinałowych przed finałem. Nasi sąsiedzi po raz pierwszy organizowali wtedy preselekcje, ale chcieli do tego podejść na poważnie, bo wybierali reprezentanta gospodarzy. Półfinały ruszyły już w połowie listopada 2004, a z każdej rundy z pięciu wykonawców do finału wchodził jeden. wybrany przez widzów. Cały zamaszysty projekt okazał się jednak wyrzuceniem pieniędzy w błoto, bo na fali Pomarańczowej Rewolucji telewizja ukraińska postanowiła przed samym finałem przyznać cztery „dzikie karty” uczestnikom, którzy nie startowali w półfinałach. Jedna z nich trafiła do formacji GreenJolly i hymnu rewolucji „Razom nas bahato”. Nie było opcji, by 27 lutego w głosowaniu widzów mógł wygrać ktoś inny – Greenjolly mieli aż 2247 punktów i pokonali Ani Lorak, główną faworytkę show. Jak zapewne pamiętacie, wciśnięta na siłę do preselekcji piosenka „Razom nas bahato” doczekała się eurowizyjnego revampu i 12 punktów z Polski, ale to nie uchroniło Ukraińców przed klęską w finale.

Sezon selekcyjny: Półfinały, ćwierćfinały, talent-shows

Bułgaria 🇧🇬 i Hiszpania 🇪🇸 postawiły na dość zastanawiający format półfinału + finału, gdzie w pierwszej rundzie walczyły wszystkie piosenki, a w drugiej już tylko część. Dwa półfinały miały Albania 🇦🇱 (w ramach Festivali i Kenges) i Łotwa 🇱🇻, trzy Rosja 🇷🇺, po cztery Holandia 🇳🇱 i Finlandia 🇫🇮, a Litwa przygotowała ich aż siedem 🇱🇹. W Szwecji Melodifestivalen 🇸🇪 składało się z czterech półfinałów, rundy dogrywkowej i finału, w Serbii i Czarnogórze odbyły się „Beovizija” 🇷🇸 i „Montevizija 🇲🇪”, które wybierały finalistów do wspólnych selekcji „Evropesma/Europjesma”, z kolei z Chorwacji 🇭🇷 wpadli na pomysł by poza dwoma półfinałami zrobić też…ćwierćfinał z 20 piosenkami, z czego odpadły tylko dwie.  Co śmieszniejsze, w półfinałach z 9 utworów też odrzucano tylko po dwie ostatnie. Najskromniej wypadła Belgia 🇧🇪. Telewizja walońska zorganizowała mini-preselekcje z dwiema piosenkami. Zwycięzca miał raptem 50,2% głosów, więc walka była wyrównana. Macedonia 🇲🇰 połączyła selekcje z talent-show, który sama przygotowała. Spośród wszystkich zgłoszonych wykonawców (bez piosenek) wybrano sześć, z czego jedna  osoba (Kaliopi) się wycofała. Z pozostałej piątki widzowie i jurorzy wskazali dwie najlepsze osoby, które trafiły do finału gdzie dostały po cztery różne autorskie utwory do zaśpiewania. Telewizje z Andory 🇦🇩, Grecji 🇬🇷 i Cypru 🇨🇾 miały preselekcje w których wybierano jedynie utwory dla wskazanych wewnętrznie reprezentantów. Irlandia 🇮🇪 po raz ostatni powiązała finał narodowy z programem talent-show „You’re Star”.

Gwiazdy Eurowizji: Kto walczył w selekcjach?

Podobnie jak w 2004 także i tym razem o udział w Eurowizji walczyło wielu znanych nam wykonawców. Drugie miejsce w Austrii 🇦🇹 zajął Alf Poier (ESC 2003) – kontrowersyjny wokalista jak zwykle szokował na scenie, ale tym razem 4 punktami przegrał z muzyką alpejską grupy Global.Kryner. Na Litwie 🇱🇹 Vilija Mataciunaite (2014) zajęła w finale 7. miejsce, a formacja 4Fun (2007) przedostatnie w półfinale. W debiutującej Mołdawii 🇲🇩 już w 2005 o Eurowizji marzyła Nelly Ciobanu (2009) jednak 4 punktami przegrała wtedy ze Zdob si Zdub. Na Białorusi 🇧🇾 preselekcje niejako wygrała Polina Smolova, która jednak na ESC pojedzie dopiero rok później. W drugim półfinale preselekcji holenderskich 🇳🇱 czwarte miejsce (bez awansu) zajął Waylon (2014 i 2018). Mihai Traistariu (2006) wraz z Nico (2008) stworzyli duet i zajęli 3. miejsce w finale rumuńskim 🇷🇴. Gwiazd Eurowizji nie zabrakło też w Chorwacji 🇭🇷 – Vesna Pisarović (2002) zajęła ostatnie, 14. miejsce w finale, Jacques Houdek (2017) był czwarty, Andrea (2009) z nim zremisowała, a Goranowi Karanowi (2000) przypadła ósma pozycja. Była też Danijela (1995 i 1998) – 3. miejsce.

Gwiazdy Eurowizji: Zwycięzcy konkursu z drugą szansą

Debiutująca Bułgaria 🇧🇬 miała w stawce m.in. Deep Zone Project (2008) który zajęli ostatnie miejsce w finale selekcji, Sofi Marinovą (2012), która była bohaterką skandalu ale zajęła w 2005 2. miejsce oraz Marianę Popovą (2006), która wystąpiła w kwartecie i zakończyła rywalizację na 5. pozycji. Ponownie reprezentować Słowenię 🇸🇮 chciały Regina (1996) i Nusa Derenda (2001). Pierwsza zajęła dziewiąte miejsce w selekcjach, a druga czwarte. Trzecią pozycję wywalczyła Rebeka Dremelj (2008). Wielką sensacją był udział Olsen Brothers w finale selekcji Dansk Melodi Grand Prix 🇩🇰. Zwycięzcy Eurowizji 2000 zajęli w preselekcjach 2. miejsce przygrywając ze śpiewającym nauczycielem. Nie udało się na Eurowizję wrócić dyskotekowej Ginie G – reprezentantka UK 🇬🇧 z 1996 zajęła w finale narodowym 2005 ostatnie miejsce. Fabrizio Faniello (2001, 2006) i Olivia Lewis (2007) znów nie wygrali preselekcji na Malcie 🇲🇹, a Sedat Yuce (2001) nie dał rady przebić się w finale preselekcji tureckich 🇹🇷 (ostatnim w historii). Drugie miejsce w albańskim Festivali i Kenges 🇦🇱 zajął Luiz Ejlli (2006), a trzecia była Jonida Maliqi (2019). Poza podium znalazła się Rona Nishliu (2012). Drugą pozycję w finale selekcji serbsko-czarnogórskich wywalczyła Jelena Tomasevic 🇷🇸 (2008), z kolei zwyciężczyni ESC 2007 – Marija Serifovic miała raptem 18. miejsce! Pierwszy reprezentant niepodległej Czarnogóry 🇲🇪 (2007) Stefan Faddy w finale 2005 był czwarty. Andrea Demirović (2009) zajęła 5. miejsce. Sanna Nielsen (2014) w duecie z Fredrikiem Kempe zdobyła tylko 8. miejsce w finale Melodifestivalen 🇸🇪. Nanne Gronvall (1996) była druga i przegrała tylko trzema punktami. Co ciekawe, 6. miejsce w dogrywce (bez awansu) zajęła...Katrina Leskanich z grupą The Nameless, zwyciężczyni Eurowizji 1997 dla Wielkiej Brytanii.

Gwiazdy Eurowizji: Celebrytka faworytką w UK

W rozbudowanych preselekcjach ukraińskich 🇺🇦 drugie miejsce zajęła Ani Lorak (2008), z kolei w Niemczech 🇩🇪 na 2. miejscu uplasował się Marco Matias, który rok później wejdzie w skład szwajcarskiej formacji eurowizyjnej six4one 🇨🇭. W Rosji 🇷🇺 na 2. miejscu znalazł się Dima Bilan (2006, 2008) – późniejszy zwycięzca Eurowizji. Zdecydowanie jednym z najbardziej elektryzujących nazwisk sezonu 2005 była Katie Price 🇬🇧 (fot.), brytyjska modelka urodzona w 1978 roku. Niezwykle popularna celebrytka, znana z wielu nagich sesji oraz burzliwego życia prywatnego była wielokrotnie bohaterką okładek tabloidów. W 2005 zamarzyła sobie, że pojedzie na Eurowizję, w związku z tym zgłosiła utwór „Not just anybody” i chociaż nie potrafiła go czysto zaśpiewać, uznawana była za faworytkę bukmacherów, a jej udział przyciągnął przed telewizory miliony widzów. Ostatecznie słynna Jordan zajęła w finale 2. miejsce, a w głosowaniu regionów tylko Szkocja dała jej 12 punktów. Skandalistka wygrała dodatkowe głosowanie internetowe, a w televotingu przegrała jednym punktem. Nie tylko ona jednak szokowała ciałem. Zwyciężczyni selekcji – Javine – przydarzyła się wpadka i w pewnym momencie energetycznego tańca z kostiumu wysunęła się jej pierś. ‚

Rok 2005 pełen był mniejszych lub większych skandali, a o wszystkim przeczytacie w drugiej części cyklu poświęconego preselekcjom z tego rocznika! Tymczasem zapraszam do poznania najciekawszych piosenek z sezonu 2005! W półfinałowej stawce Rejected Song Contest 2004 znajdziecie 23 piosenki – są to zazwyczaj te, które były najbliżej wygranej lub takie, które warto pokazać lub przypomnieć. Dodatkowo pojawia się też piosenka przygotowana na ESC 2005 przez Liban 🇱🇧. Dlaczego opłaca się poznać te utwory? Wiele z nich zapewne wypadnie w naszej ocenie lepiej niż te, które faktycznie wygrały selekcje i pojechały na Eurowizję! Pokazują to wciąż polskie przykłady. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego ostatnio wspólnie oglądają polskie preselekcje i uznali, że w 2006 powinna wygrać Kasia Cerekwicka, a w 2007 roku Hania Stach. Głosowanie w półfinale Rejected Song Contest wyłoni 14 piosenek, które trafią do rundy finałowej!

Źródło: inf. własne, archiwum Dziennika Eurowizyjnego, National Finals Database, Wikipedia, fot.: BT TV

%d blogerów lubi to: