Miss Eurowizji 2020: Athena Manoukian! • Albania wygrała „Croitor Awards” • Szwedzi i Finowie wybiorą swoich zwycięzców Eurowizji 2020 • Rejected Song Contest 2004 – poznaj wyniki!

Ostatnią kategorią głosowania w ramach plebiscytu „Croitor Awards 2020” był wybór Miss Eurowizji 2020. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego zdecydowali, że tytuł też należeć powinien do reprezentantki Armenii – Atheny Manoukian 🇦🇲, która w głosowaniu zdobyła 33,34% poparcia. Wokalistka urodziła się 22 maja 1994 roku w Atenach 🇬🇷, ma ormiańskie korzenie. Talent do muzyki pokazała już w bardzo młodym wieku, a jej pierwszym kontaktem z przemysłem muzycznym był udział w konkursie talentów „This is what’s missing” greckiej stacji Alpha TV w 2007 roku. Athena wygrała pierwszą nagrodę. Rok później wystartowała w greckich preselekcjach do Eurowizji Junior z piosenką „To fili tis afroditis” i zajęła tam 7. miejsce. Swój debiutancki singiel wydała w 2011 roku – był to utwór „Party like a freak”, który stał się popularny w paru krajach Europy. Podobny sukces odniósł wakacyjny przebój „I Surrender” z 2012 roku. W roku 2014 pojawił się utwór „XO” wydany w Szwecji, z teledyskiem nagranym w Australii. Piosenka stała się sporym przebojem nie tylko w Grecji, a sukces Atheny przyciągnął uwagę ormiańskich mediów. Wokalistka z diaspory szybko stała się tematem numer 1 w Armenii i zaczęto ją typować do reprezentowania kraju na Eurowizji, zwłaszcza w latach 2015-2016, gdy ona sama wyraziła chęć udziału w konkursie – w barwach Grecji, Armenii lub Cypru 🇨🇾.

Miss Eurowizji 2020: Co jeszcze o niej wiemy?

Rok 2017 to kolejny sukces – Athena napisała „Palia mou agapi” dla Heleny Paparizou (ESC 2005). W 2018 pojawiła się w brytyjskim „X Factor” 🇬🇧, a jej występ stał się viralem w sieci. W 2020 miała reprezentować Armenię na Eurowizji w Rotterdamie po zwycięstwie w preselekcjach „Depi Evratesil”, których była faworytką. Piosenkę „Chains on you” napisała razem ze swoim producentem. Na razie nie wiadomo, czy wokalistka będzie wskazana na Eurowizję 2021. A jaka jest Athena prywatnie? Chociaż na stałe mieszka w Grecji uważa, że Armenia jest jej drugim domem, a aktualnie intensywnie uczy się języka ormiańskiego. Niegdyś bardzo bała się węży, ale postanowiła przełamać strach, co poskutkowało tym, że teraz uważa, że są to niezwykle pokojowo nastawione zwierzęta. Na swoim YouTube często publikuje różnego rodzaju covery prezentujące muzykę, która jest jej bliska. Uwielbia Adele czy Arianę Grande.

Miss Eurowizji 2020: Pełne wyniki

I vice-miss Eurowizji 2020 została Arilena Ara z Albanii 🇦🇱- wokalistka otrzymała 23,35% głosów. II vice-miss jest Roxen z Rumunii 🇷🇴 (17,08%). Czwarte miejsce zdobyła Stefanie z Grecji 🇬🇷, a piąte Eden Alene z Izraela 🇮🇱. O składzie nominowanych decydowali czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, a Polska była wykluczona z plebiscytu „Croitor Awards”. Łącznie głosowaliśmy w 16 kategoriach związanych z preselekcjami i nie tylko. Zwycięzcą „Croitor Awards” jest Albania 🇦🇱, która wygrała głosowania w pięciu grupach przy siedmiu nominacjach! Triumfowała w kategorii „Najlepsze prowadzenie preselekcji” (Alketa Vejsiu), „Największy skandal” (ustawione wyniki), „Najładniejsza uczestniczka” (Elvana Gjata), „Największe Fuego sezonu” („Me tana”) oraz „Największa zbrodnia” (Przegrana Elvany Gjaty). Najwięcej nominacji zgarnęły Włochy, aż 16 🇮🇹 – kraj ten wygrał tylko jedną z kategorii. Pełne wyniki plebiscytu zobaczycie TUTAJ.

Eurowizja: Europe Shine a Light i nie tylko!

Internet i telewizje na różny sposób walczą z brakami w ramówce. Kolejne kraje potwierdzają lokalną transmisję „Eurovision: Europe Shine a Light”. Do grona nadawców, którzy pokażą show 16 maja dołączyły Belgia (VRT) 🇧🇪 oraz Czechy (CT) 🇨🇿. W przypadku naszych południowych sąsiadów program pokazany będzie na kanale CT art. Telewizja fińska 🇫🇮 dodatkowo planuje retransmitować też konkursy Eurowizji z 2014 (gdzie Finowie zajęli 11. miejsce), z 2006 (gdzie Finowie wygrali) i 2007 (którą Finowie organizowali). W dniach 14-16 maja pokazane będzie też show „Viisukevat 2020” w którym Mikko Silennoinen i Krista Siegfrids wraz z widzami głosującymi online wybiorą najlepsze piosenki z anulowanej Eurowizji. W Szwecji 🇸🇪 publika wybierze swojego zwycięzcę Eurowizji 2020 poprzez „Sveriges 12:a”. W pierwszej części (9 maja) pokazane będą wszystkie piosenki, a głosujący poprzez aplikację wybiorą 25 najlepszych, które wejdą do finału planowanego na 14 maja. W trakcie finału wystąpi zespół The Mamas.

Sprawdź terminarz plebiscytu „Nasz Zwycięzca” i Eurowizji 2020 w Internecie organizowanej przez „Byle do Maja” i Dziennik Eurowizyjny! 

Całkowicie nieadekwatna oferta” – komentuje pomysł na program „Eurovision: Europe Shine a Light” dyrektor telewizji SMRTV 🇸🇲, Carlo Romeo. Uważa, że EBU powinna wprowadzić do programu element rywalizacji. W wywiadzie dla EurovisionIn Romeo zdradził, że telewizja włoska RAI 🇮🇹 zaproponowała EBU by zmodyfikować format proponowanego show i zezwolić widzom oddawać głosy. Stacja z San Marino oczywiście popiera Włochów, a pojawiły się nawet pogłoski, że nadawcy mogliby wspólnie ze Szwedami wybrać zwycięzcę w ramach „Sveriges 12:a” produkowanego przez SVT. Telewizja San Marino zapewnia, że tak czy siak będzie transmitować „Eurovision: Europe Shine a Light”, ale tylko i wyłącznie z powodu chęci solidaryzowania się z Europą. „Koronawirus w żaden sposób nie może pokonać europejskiej telewizji” – dodaje Romeo. Tymczasem na Eurovision.tv wczoraj retransmitowano finał Eurowizji 2009 z Moskwy 🇷🇺. Najpewniej wkrótce należy oczekiwać kolejnych takich niespodzianek. Dziś czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego będą mieli okazję oglądać i wspólnie komentować finał polskich preselekcji „Piosenka dla Europy 2008”. Startujemy o 20:00 na Facebooku!

Sprawdź wyniki Rejected Song Contest 2004 i zobacz, który kraj wygrał głosowanie jurorów i widzów! Link dostępny jest na TEJ stronie. Chcesz być jurorem w kolejnej edycji poświęconej rocznikowi 2005? Zgłoś się na dziennikeurowizyjny@gmail.com lub poprzez wiadomość prywatną na Facebooku lub Instagramie! Liczba miejsc ograniczona!


HOLFESTIVALEN 8 – poznaj najnowsze polskie utwory i wybierz najlepszą piosenkę marca 2020! Głosowanie dostępne TUTAJ.

Źródło: Wikipedia, ESCkaz, Wiwibloggs, Facebook, Instagram, Eurovoix, YLE, SVT, EurovisionIn, SMRTV, fot.: @athenamanoukian

%d blogerów lubi to: