Eurowizja 2021: Australia stawia na Montaigne! • W piątek „Eurovision Home Concerts” • Eurowizja Junior 2020: Rosja potwierdza udział

Znamy kolejnego uczestnika Eurowizji 2021 i tym razem jest to niespodzianka – telewizja SBS zdecydowała o wewnętrznym wyborze Montaigne (fot.) na reprezentantkę Australii 🇦🇺, po tym jak wokalistka wygrała selekcje „Australia Decides” piosenką „Don’t break me”. Już teraz wiemy, że Montaigne przygotuje swój utwór na ESC 2020 co oznacza, że Australia wraca do pełnego wyboru wewnętrznego, stosowanego też w latach 2015-2018. „Skupiamy się teraz na nowej piosence na 2021 i Montaigne nie marnuje czasu w izolacji” – zapewnia Josh Martin, szef delegacji. Nadawca SBS zapowiedział już teraz powrót do preselekcji w 2022 roku i być może w finale zobaczymy wtedy laureatkę 2. miejsca z 2016 – Dami Im. Popularna piosenkarka w lutym publicznie zapowiedziała start w preselekcjach 2021, jednak w związku z tym, że takowe się nie odbędą, fani liczą na to, że Dami pojawi się w stawce na 2022. „Tak jak wielu z Was byłam zdruzgotana gdy odwołano moje ulubione show bo było to niesprawiedliwe wobec Montaigne, która straciła jedyną w życiu szansę” – napisała na swoim Instagramie dodając, że bardzo cieszy się z decyzji SBS i nie może doczekać się nowej piosenki swojej koleżanki oraz występu, a także tego, by nasze życie wróciło do normy. Montaigne wygrała preselekcje 2020 zdobywając 1. miejsce u jurorów i 2. u telewidzów. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Australia do roku 2023 ma gwarancję startu w Eurowizji, jednak z pewnością jej dalszy udział w konkursie nie będzie zagrożony nawet po tej dacie.

Alternatywa dla Eurowizji: Co nowego?

Według portalu Wiwibloggs już 14 nadawców potwierdziło transmisję „Eurovision: Europe Shine a Light” 16 maja o 21:00. Jednym z tych państw będzie Hiszpania 🇪🇸, a RTVE ma pokazać show na kanale La 1. Co ciekawe, na Facebooku stacji poinformowano, że Blas Canto wykona 16 maja „Universo”. Na ten moment nie wiemy jak dokładnie wyglądać będzie scenariusz programu, ale z pewnością nie ma szans, by zaprezentować wszystkie 41 piosenek w całości, gdyż show ma trwać tylko dwie godziny. Według najbardziej prawdopodobnej opcji usłyszymy fragmenty wszystkich „anulowanych” piosenek, a reprezentanci będą mieli też okazję wypowiedzieć się na temat aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Już w piątek, 3 kwietnia rusza seria „Eurovision Home Concerts” na YouTube. Jako pierwszy swój mini-koncert da reprezentant Irlandii, Ryan O’Shaughnessy 🇮🇪, który w 2018 swoim utworem „Together” wprowadził kraj do finału. Młody wokalista wykona m.in. cover „Think about things”, czyli piosenki Islandii 🇮🇸 na anulowaną Eurowizję 2020. W kolejnych odcinkach wystąpić mają m.in. Tamara Todevska (Macedonia 2019 🇲🇰) i Slavko Kalezic (Czarnogóra 2017 🇲🇪).

🇷🇺 Eurowizja Junior 2020: Rosjanie gotowi do udziału

Rosja potwierdza udział w Eurowizji Junior 2020 i rozpoczyna preselekcje narodowe, za które ponownie odpowiedzialny będzie Igor Krutoy z Igor Krutoy Academy. Zgłoszenia będzie można wysyłać od 6 kwietnia do 25 sierpnia, a udział w konkursie brać mogą wokaliści w wieku od 9 do 14 lat. Casting dla najlepszych kandydatów odbędzie się 7 września w Moskwie, a komisja wybierze wtedy 10 finalistów. Wybór reprezentanta ma nastąpić 16 września podczas finału w stolicy Federacji, a show będzie transmitowane przez VGTRK trzy dni później, czyli 19 września. Zwycięzcę wybiorą internauci oraz jurorzy w stosunku głosów 50/50. Rok temu Rosję reprezentował w Gliwicach duet Tatyany i Denberela. Piosenka „Time for us” zdobyła aż 839 głosów w online votingu, 52 punkty w głosowaniu Kids Jury i 50 punktów w głosowaniu komisji dorosłych. Łącznie wygrała z 941 punktami. Na Eurowizji Junior 2019 na Śląsku duet zajął 13. miejsce, najsłabsze w historii startu Rosji. Winę za to, wg Rosjan, ponowi aktualna sytuacja polityczna oraz problemy techniczne podczas występu młodych wokalistów. Na razie nie wiadomo gdzie i kiedy odbędzie się Eurowizja Junior 2020. Gospodarzem jest Polska 🇵🇱, ale władze Krakowa nie są jeszcze na 100% pewne, czy podejmą się organizacji imprezy ze względu na aktualną pandemię koronawirusa. Istnieje ryzyko, że konkurs zostanie odwołany.

Źródło: SBS, Instagram, Wiwibloggs, RTVE, YouTube, Eurovision.tv, Eurovoix, fot.: @actualmontaigne

%d blogerów lubi to: