„Eurowizja: Europe shine a light” 16 maja! O co chodzi? • Niemcy zorganizują „Free European Song Contest” • Roxen jedzie na ESC 2021, The Roop na razie nie. Co z Alicją?

Zgodnie z zapowiedziami EBU i telewizje holenderskie 🇳🇱 przygotują specjalny pan-europejski program poświęcony Eurowizji, który będzie transmitowany 16 maja. Show ma potrwać dwie godziny, a prowadzącymi będą Chantal Janzen, Edsilia Rombley oraz Jan Smit, niedoszli gospodarze ESC 2020. Celem programu jest zjednoczenie wszystkich wykonawców, którzy mieli walczyć o Grand Prix Eurowizji w 2020 roku. Według zapowiedzi z Eurovision.tv artyści wykonają wspólnie jeden z eurowizyjnych przebojów śpiewając ze swoich krajów i łącząc się z innymi za pomocą transmisji satelitarnej lub internetowej. Zaproszenie mają otrzymać też różne gwiazdy Eurowizji z przeszłości – mają zaśpiewać z miejsc które kojarzą się z historią konkursu. Szczegóły poznamy niebawem, na ten moment wiemy, że wszyscy nadawcy zaproszeni są do transmisji programu 16 maja od 21:00, a dodatkowo internauci będą mogli obejrzeć widowisko w Internecie na YouTube. Na razie nie wiadomo które telewizje zdecydują się na transmisję „Eurovision: Europe Shine a Light”, gdyż część nadawców ma już w planach swoje własne programy poświęcone konkursowi. Do transmisji namawia Jon Ola Sand, który zdaje sobie sprawę z problemu, jaki w ramówkach wywołała anulacja Eurowizji. Wspólna transmisja ma być symbolem jedności i wspólnoty państw europejskich. „Chcemy przygotować show, które pokaże nie tylko 41 wykonawców którzy mieli przyjechać do Rotterdamu, ale też chcemy uhonorować tych, którzy cierpią przez kryzys związany z koronawirusem i tych, którzy z nim walczą” – tłumaczy Sietse Bakker. Dodatkowo EBU ogłosiła tydzień 10-16 maja tygodniem eurowizyjnym i zachęca zrzeszone w Unii stacje radiowe do poświęcania czasu na emitowanie piosenek m.in. z tegorocznego konkursu oraz innych z bogatej historii Eurowizji.

🇩🇪 Free European Song Contest: Niemcy mają swój pomysł

Telewizja ARD miała swoją własną alternatywę na 16 maja i zaprezentowała ją EBU zaraz po ogłoszeniu anulowania Eurowizji 2020. Niemcy wpadli na pomysł, który już znamy – prezentację wszystkich 41 piosenek w formie emisji występów na żywo np. z preselekcji lub nagranych w studiu telewizyjnym. Planowano też „dostać się” do domów wykonawców poprzez Skype, Zoom czy Facetime. Pomysłodawcom zależało na tym, by piosenki zostały wykonane na żywo. Jak się jednak okazało, większość nadawców odrzuciło pomysł stacji niemieckiej, w związku z tym ARD planuje swoje własne show pod nazwą „Free European Song Contest” które ma być pokazane na ProSieben. Twarzą programu będzie Stefan Raab (reprezentant Niemiec 2000 oraz współprowadzący ESC 2011). Dokładnego formatu nie znamy i nie wiemy na czym ma to polegać, ale pewne jest, że show transmitowane ma być 16 maja od 20:15 z Kolonii. Stefan Raab znany jest w Niemczech z organizacji tzw. „Bundeswizji” czyli konkursu piosenki niemieckich landów. Impreza organizowana była co roku do 2015.

Telewizja rumuńska TVR 🇷🇴 ogłosiła, że Roxen będzie reprezentantką kraju na Eurowizji 2021. Plotkowano o tym już od dłuższego czasu, więc ta wiadomość nie jest zaskoczeniem. Nadawca ponownie nawiązał współpracę z wytwórnią Global Record, jednak na razie nie wiadomo, w jaki sposób wybrana zostanie nowa piosenka dla Roxen. Sama zainteresowana nie kryje rozczarowania, że nie będzie mogła zaśpiewać „Alcohol you” czyli utworu, który uwielbia. Planuje go wykonywać wszędzie tam, gdzie to możliwe. Piosenka wygrała preselekcje narodowe, gdzie zdobyła maksymalną notę od widzów i od jurorów. „Alcohol you” było też intensywnie promowane w stacjach radiowych, a sama Roxen udzielała wielu wywiadów telewizyjnych, radiowych czy internetowych. A czy TVP 🇵🇱 pójdzie w ślady nadawcy rumuńskiego i wybierze wewnętrznie Alicję Szemplińską? Tego nie wiemy i raczej prędko się nie dowiemy. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego nie są jednak przekonani, czy TVP zdecyduje się na taki ruch. 63% twierdzi, że Alicja nie otrzyma wewnętrznej nominacji, a wielu internautów spodziewa się kolejnej edycji „Szansa na Sukces – Eurowizja” lub powrotu do Krajowych Eliminacji. W 2021 roku udział w Eurowizji będzie mogła wziąć już Roksana Węgiel – kto wie, może to ona zostanie nominowana przez TVP.

🇱🇹 Pabandom is naujo: Będą preselekcje! The Roop w finale?

Litwini zorganizują kolejne preselekcje narodowe – taką decyzję przekazała dziś stacja LRT. The Roop będą musieli więc ponownie walczyć o względy widzów i jurorów, ale będą mieć łatwiejszą drogę do wygranej – jeśli zdecydują się na start, otrzymają automatyczne miejsce w finale rozbudowanych preselekcji. „Rozumiemy, że grupa już zainwestowała w przygotowania do tegorocznej Eurowizji, więc zdecydowaliśmy też przekazać formacji dochód jaki uzyskaliśmy z głosowania podczas preselekcji, a który miał być wykorzystany na Eurowizję 2021” – mówi Gytis Oganauskas. The Roop otrzymać mają ponad 20 tys. euro. „Wszystko dzieje się szybko. Za szybko. Musimy dokładnie to przemyśleć i później podejmiemy decyzję” – mówi lider grupy, Vaidotas. Nie wiemy jeszcze jaki będzie format nowych preselekcji narodowych, ale należy się spodziewać wieloetapowego show z ćwierćfinałami i półfinałami. Aktualnie 18 państw zadeklarowało chęć startu w Eurowizji 2021, z czego 12 nadawców wybrało wewnętrznie swoich reprezentantów, tych samych co w 2020.

Poznaj preselekcyjne przeboje z 2004 roku! Weź udział w głosowaniu Rejected Song Contest 2004! Playlista i formularz do głosowania TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, Eurovoix, TVR, LRT, Wikipedia, Facebook, fot.: @isroxen

%d blogerów lubi to: