Eurowizyjne plebiscyty z piosenkami 2020! Kto i gdzie wygrał? Gdzie trwają głosowania? • Ahoy Arena zmieniona na szpital

Kwiecień jest miesiącem w którym fani masowo wymieniają się swoimi typowaniami, rankingami i przewidywaniami co do Eurowizji, a uczestnicy konkursu biorą udział w organizowanych koncertach promocyjnych. Tym razem będzie jednak inaczej, bo Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 został anulowany, a widmo „sezonu ogórkowego” już wisi nad eurowizyjnymi portalami. Dlatego już teraz wiele stron decyduje się organizować różnego rodzaju plebiscyty by wybrać najlepszą piosenkę anulowanej stawki. Portal ESCtoday.com zakończył „Eurovision Home Contest„, w którym głosowali internauci. Zdecydowanym triumfatorem okazała się Litwa 🇱🇹, która w finale zebrała 10,8 tys. głosów i zdecydowanie pokonała konkurencję. Drugie miejsce zajęła Szwajcaria 🇨🇭 (3,6 tys.), a trzecie Malta 🇲🇹 (3,1 tys.). W top5 są też Gruzja 🇬🇪 i Rosja 🇷🇺, a Polska 🇵🇱 zajęła 8. miejsce z 1337 głosami. Ostatnie miejsce w finale ma Macedonia 🇲🇰. Zlośliwi twierdzą, że głosowanie zostało zmanipulowane przez masowe głosowanie grup fanów z danego kraju oraz przez korzystanie z bota do „nabijania” punktów. Zwycięstwo Litwy nie jest jednak aż tak niespodziewane jak…triumf Hiszpanii 🇪🇸 w głosowaniu zorganizowanym przez telewizję hiszpańską RTVE. Jak zwykle lokalni fani nie zawiedli i w myśl niespełnionej maksymy „Spain will win” swoimi masowymi głosami na swój własny utwór doprowadzili do wygranej utworu „Universo” – Blas (fot.) uzyskał prawie 7,6 tys. głosów. Drugie miejsce przypadło Grecji (2177) 🇬🇷, a trzecie Litwie (1617) 🇱🇹. Polska w tym głosowaniu nie dostała się do finału.

 

Swoje typowanie rozpoczął też portal ESCxtra. Na razie znamy wyniki I półfinału, gdzie awans dostały następujące kraje – Azerbejdżan 🇦🇿, Ukraina 🇺🇦, Rosja 🇷🇺, Litwa 🇱🇹, Szwecja 🇸🇪, Australia 🇦🇺, Malta 🇲🇹, Norwegia 🇳🇴, Rumunia 🇷🇴 i Izrael 🇮🇱. Pierwsza pod kreską była Irlandia 🇮🇪, a na ostatnim miejscu Słowenia 🇸🇮. Do 5 kwietnia głosować można na piosenki z II półfinału. Szczegóły dostępne są TUTAJ. W typowaniu na stronie ESCnation (Scorewiz) w I półfinale aktualnie wygrywa Litwa 🇱🇹, w drugim Szwajcaria 🇨🇭. Polska  🇵🇱 zajmuje w II grupie 13. miejsce. W ankiecie na EurovisionWorld.com (oddano ponad 95 tys. głosów) triumfowała Litwa 🇱🇹 z 13% poparcia. Na drugim miejscu były Bułgaria 🇧🇬, Islandia 🇮🇸 i Rosja 🇷🇺 (po 7%). Polska 🇵🇱, Serbia 🇷🇸, Portugalia 🇵🇹 i Armenia  🇦🇲 zdobyły w przybliżeniu po 1% głosów. Na razie nie wiadomo, czy w tym roku organizowany będzie OGAE Poll, ale raczej nic nie stoi na przeszkodzie, by członkowie stowarzyszeń także zaprezentowali swoich faworytów. Zrobią to również czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, jednak tym razem w innej formie niż do tej pory! Szczegóły poznacie już 1 kwietnia, a tymczasem zapraszam do wysłuchania coveru piosenki islandzkiej „Think about things” w wykonaniu jednego z czytelników Dziennika Eurowizyjnego – Daniela!

 

🇳🇱 Ahoy Arena: Szpital zamiast Eurowizji

Smutne wiadomości z Rotterdamu. Ahoy Arena, która w maju miała gościć Eurowizję, zmieni się w szpital zakaźny, który ma pomóc w walce z koronawirusem. W poniedziałek rozpoczęły się prace przy instalacji pierwszych 68 z ponad 680 łóżek, które znajdą się na terenie obiektu. W wielu krajach tego typu budynki, które na co dzień kojarzone są z różnego rodzaju koncertami, targami czy eventami stają się teraz miejscem odizolowania osób zarażonych wirusem. O wykorzystaniu Ahoy Areny w zupełnie nowej roli informują dziś nie tylko holenderskie, ale też amerykańskie czy izraelskie media. Przypomnę, że z powodu pandemii Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 został odwołany, a Eurowizja dla Młodych Muzyków przesunięta. Zrezygnowano też ze wszystkich imprez promocyjnych, a pod znakiem zapytania stoi organizacja Eurowizji Junior 2020, która pierwotnie miała się odbyć w Krakowie pod koniec listopada. Europejska Unia Nadawców i Grupa Referencyjna potwierdziły, że piosenki z ESC 2020 nie będą mogły startować w edycji na rok 2021, ale część nadawców zdecydowała się wskazać ponownie tych samym reprezentantów. Na ten moment znamy już 11 uczestników Eurowizji 2021, a plotkuje się też o udziale m.in. Little Big z Rosji 🇷🇺 czy Roxen z Rumunii 🇷🇴, ale te informacje nie zostały potwierdzone przez nadawców publicznych. Telewizja Polska 🇵🇱 na razie nie planuje podejmować decyzji w sprawie udziału w Eurowizji 2021 oraz reprezentanta kraju. W Rotterdamie zaśpiewać miała dla nas Alicja Szemplińska, która wygrała preselekcje „Szansa na Sukces”.

 

Poznaj preselekcyjne przeboje z 2004 roku! Weź udział w głosowaniu Rejected Song Contest 2004! Playlista i formularz do głosowania TUTAJ.

Źródło: ESCtoday.com, RTVE.es, ESCxtra, ESCnation, Jpost, Wikipedia, fot.: @blascantospain

%d blogerów lubi to: