Najlepsze występy specjalne w trakcie sezonu selekcyjnego 2020! • Gjon’s Tears mógł reprezentować Albanię? • Nie tylko Eurowizja 2020 została anulowana

Reprezentant Szwajcarii 🇨🇭 podczas Eurowizji 2021, Gjon’s Tears przyznał podczas jednego ze swoich live na Instagramie, że miał wziąć udział w albańskich preselekcjach w ramach Festivali i Kenges 58 🇦🇱. Wokalista, którego ojciec pochodzi z Kosowa 🇽🇰, a matka z Albanii zdradził, że przyjął zaproszenie, jednak ostatecznie odmówiono mu miejsca w stawce festiwalu. Gjon Muharremaj pewnie i tak nie wygrałby w Albanii, gdyż wielu fanów uważa, że FiK 58 był ustawiony ze względu na manipulacje głosami jurorów oraz powiązanie producentki show z jedną z uczestniczek, Arileną Arą, która ostatecznie wygrała i miała w Rotterdamie wykonać angielską wersję piosenki „Shaj”. Gjon został natomiast wewnętrznie wybrany na reprezentanta Szwajcarii, a jego ballada „Repondez-moi” na tyle spodobała się fanom, że ten uczestnik albańskiego „Mam Talent” i francuskiego „The Voice” 🇫🇷 szybko zdobył ogromną sympatię, a także uważano go za jednego z faworytów Eurowizji 2021. Na razie nie wiadomo jaki utwór przygotuje na przyszły rok.

🇦🇲 Eurowizja 2021: Bez decyzji w Armenii

Szefowa delegacji ormiańskiej Anushik Ter-Ghukasyan poinformowała, że nadawca ARMTV nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie reprezentanta Armenii na Eurowizję 2021. Telewizja zajmie się tym tematem później – na ten moment pod uwagę mają być brane dwie oczywiste opcje: wewnętrzny wybór Atheny Manukyan lub organizacja preselekcji narodowych. Sama zainteresowana na razie nie wypowiada się na ten temat. „Wszystko co się dzieje ma swoją przyczynę. Z doświadczenia wiem, że gdy natrafiamy na coś złego, później przychodzi do nas coś lepszego. Teraz też w to wierzę” – napisała na swoim Instagramie dodając, że udział w preselekcjach Depi Evratesil pozwolił jej spotkać wielu wspaniałych ludzi, a także swoją ormiańską rodzinę. Wokalistka od urodzenia mieszka w Atenach 🇬🇷, ma korzenie ormiańskie. Dopiero w ramach pobytu w Armenii na potrzeby startu w finale narodowym miała okazję zwiedzić ten kraj i poznać bliżej swoje korzenie.

W ramach plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego „Croitor Awards” trwa dziś głosowanie na najlepszy występ dodatkowy preselekcji w tegorocznym sezonie. Łącznie w tej kategorii zgłoszono prawie 30 różnych występów, z czego pięć dostało się do finałowego głosowania. Wyróżniono udany cover „ArcadeKlemena Slakonji (prowadzącego preselekcji słoweńskich 🇸🇮) oraz jego performance w którym imitował wszystkich byłych reprezentantów kraju. Zwrócono uwagę też na zabawny mashup utworu „Home” Kobi’ego Marimi z Izraela 🇮🇱, bardzo udany recital Loreen podczas finału preselekcji w Rumunii 🇷🇴, Opening Act finału szwedzkich preselekcji Melodifestivalen 🇸🇪 oraz gościnne występy grupy Ricchi e Poveri w ramach Sanremo 🇮🇹. Włoski festiwal miał zresztą znacznie więcej gwiazd, których występy też były typowane do plebiscytu. Na deskach festiwalu pojawili się m.in. Dua Lipa, Fiorello, Cristiano Ronaldo, Novak Djoković, Al Bano i Romina Power czy Tiziano Ferro, który wkraczał tam regularnie, a czasem nawet zbyt często. Hitem był też skecz o „nowej technologii” i autotune zaprezentowany w trakcie finału (zobacz poniżej). Fani pamiętają też występy gościnne byłych uczestników Eurowizji – Eleni Foureira 🇨🇾 i Mahmood 🇮🇹 zaśpiewali w Albanii 🇦🇱, Hatari na Islandii 🇮🇸, Verka Serduchka, Sofia Ivanko i Melovin na Ukrainie 🇺🇦, Mans Zelmerlow 🇸🇪 i Dami Im w Australii 🇦🇺, a Nevena Bozovic, Marija Serifovic czy Hari Mata Hari 🇧🇦 w Serbii 🇷🇸. Organizatorzy preselekcji zafundowali też wiele innych niespodzianek, m.in. występy tegorocznych uczestników Eurowizji (Sandro 🇨🇾 i Ulrikke🇳🇴 w Rumunii 🇳🇴, Benny Cristo 🇨🇿 na Ukrainie 🇺🇦), śpiewających prowadzących (Alketa Vejsiu z Albanii zmierzyła się z „Soldi” 🇦🇱) czy specjalne medleye eurowizyjnych (i nie tylko) piosenek (w Rumunii czy Szwecji). Czym zaskoczą nas producenci selekcji za rok? Przekonamy się wkrótce, a tymczasem głosować na najlepszy występ specjalny można na Facebookuw sobotę do godziny 18:00. Wyniki plebiscytu Croitor Awards aktualizowane są TUTAJ.

Portal Eurovoix-World informuje, że nie tylko Eurowizja 2020 czy Eurowizja dla Młodych Muzyków zostały anulowane lub przesunięte. Na całym świecie odwołuje się kolejne imprezy cykliczne. W Irlandii 🇮🇪 nie odbędzie się Pan Celtic Song Contest, który organizowano co roku od 1971. Celem imprezy jest promowanie języka i kultury sześciu celtyckich nacji pochodzących z Bretanii, Kornwalii, Irlandii, Wyspy Man 🇮🇲, Szkocji 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 i Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿. Ta ostatnia jest zresztą najlepsza w konkursie – wygrywała go już 15 razy. Z powodu koronawirusa zrezygnowano też z Sami Grand Prix 2020, które odbywa się od 1990 jako część „Sami Easter Festival” w Norwegii 🇳🇴. Show składa się z dwóch konkursów – dla nowych piosenek i dla najlepszych wykonawców śpiewających joik, jak np. Jon Henrik Fjallgren ze Szwecji 🇸🇪 czy Fred Buljo, członek formacji Keiino. Zwycięzca Sami Grand Prix miał reprezentować nację na Liet International w Danii 🇩🇰, jednak ta impreza również w tym roku się nie odbędzie. Do Aabenraa na początku kwietnia zjechać mieli reprezentanci m.in. z Sardynii, Galicji, Tatarstanu, Tyrolu, Katalonii, Fryzji czy Baszkirii. Organizowany przez Azjatycką Unię Nadawców ABU Radio Song Festival 2020 został przesunięty z czerwca na październik. Widowisko muzyczne miało odbyć się w Indonezji 🇮🇩, na Bali. Na razie nie wiemy jaki los czeka znane festiwale b. ZSRR – Słowiański Bazar w Witebsku 🇧🇾 oraz New Wave w Kazaniu 🇷🇺. W Polsce 🇵🇱 zapewne zmienią się terminarze festiwalu w Opolu, Carpathia Festival czy imprez organizowanych przez Polsat i TVN w Sopocie.

Źródło: Instagram, OGAE Greece, Twitter, tert.am, Sputnik.am, YouTube, Croitor Awards, Eurovoix-World, inf. własne, fot.: @gjon.s_tears

%d blogerów lubi to: