Eurowizja 2021: Vincent jedzie, Ulrikke nie, a Daði stawia warunki • Kto jeszcze powinien trafić do stawki ESC 2021? Głosuj w ankiecie!

Telewizja NRK podjęła decyzję o organizacji Melodi Grand Prix 2021 🇳🇴 w podobnym formacie jak w tym roku – z rundami półfinałowymi. Nadawca zaproponował Ulrikke Brandstorp miejsce w finale preselekcji, jednak wokalistka odmówiła. „Nie chcę miejsca w finale tylko dlatego, że nie pojechałam na Eurowizję w tym roku” – przyznała niedoszła reprezentantka kraju, dodając, że jeśli kiedykolwiek weźmie jeszcze udział w MGP to tylko z tak dobrym utworem jak „Attention”. W związku z tym, że zwyciężczyni MGP 2020 nie wystartuje w przyszłorocznym konkursie, wystąpi w Interval Act finału śpiewając zarówno eurowizyjne „Attention” jak i nowy utwór. W tym roku Melodi Grand Prix składało się z pięciu półfinałów i finału. W każdej rundzie, poświęconej wykonawcom z innego regionu odbywały się duele, a do finału wchodził jeden zwycięzca. Automatyczny awans do finału dostało pięciu uznanych wykonawców, w tym właśnie Ulrikke. W superfinale preselekcji pokonała Kristin Husoy stosunkiem głosów 50,72% do 49,28%.

🇮🇸 Eurowizja 2021: Daði chce na ESC, ale bez preselekcji

Telewizja NRK informując o decyzji związanej z MGP podaje, że na organizację preselekcji zdecydowano się też w Szwecji i na Islandii. Telewizja RUV nie opublikowała jeszcze żadnego oświadczenia w tej sprawie, natomiast o eurowizyjnej przyszłości wypowiedział się niedoszły reprezentant wyspy Daði. Przyznał, że nie chce już startować w Songvakeppnin bo uważa, że raz wygrał i selekcje nie są mu w żaden sposób potrzebne, a dodatkowo źle zniósłby porażkę. Uważa, że dla siebie wygrał już wystarczająco dużo, w tym m.in. zainteresowanie wytwórni muzycznych. Nie wykluczył jednak startu w Eurowizji ze swoim zespołem Gagnamagnið, jeżeli stacja RUV wybierze go wewnętrznie. Jest też chętny do napisania piosenki na preselekcje narodowe. Czy jest szansa, że nadawca islandzki zrezygnuje z preselekcji i wewnętrznie wskaże Daðiego? Do tej pory tylko parę razy Islandia nie miała reprezentanta wskazanego drogą publicznych preselekcji. Pierwszy raz doszło do tego w 1995, gdy wybrano Björgvina Halldórssona, ojca Svali (ESC 2017). Za utwór „Nuna” zajął wtedy 15. miejsce na Eurowizji. Ostatni raz wewnętrzny wybór odbył się na Islandii w 2005 roku, gdy nadawca RUV uznał, że do Kijowa należy wysłać Selmę Bjornsdottir – wokalistka wcześniej zajęła dla Islandii najwyższe w historii, drugie miejsce. Niestety w stolicy Ukrainy poszło jej fatalnie i zajęła 16. miejsce w półfinale, tym samym była pierwszą Islandką, która nie zakwalifikowała się do finału Eurowizji.

Dziś telewizja ORF potwierdziła, że Austrię 🇦🇹 reprezentować będzie Vincent Bueno, który w 2020 roku miał zaśpiewać „Alive”. Dodatkowo nadawca planuje szereg emisji poświęconych Eurowizji. W dniach 14, 16 i 18 kwietnia widzowie obejrzą specjalne programy prezentujące wszystkie piosenki na anulowany konkurs. Specjalne jury oceni propozycje muzyczne i zobaczymy, jakie komentarze otrzyma np. polska piosenka czyli „Empires” Alicji Szemplińskiej 🇵🇱. Na ten moment 11 wykonawców z Eurowizji 2020 zostało oficjalnie wskazanych do konkursu w 2021, z czego tylko Go_A z Ukrainy 🇺🇦 to zwycięzcy preselekcji. Tornike z Gruzji 🇬🇪 i Eden z Izraela 🇮🇱 to triumfatorzy talent-shows, a pozostali zostali wskazani wewnętrznie na ESC 2020. Spośród uczestników Eurowizji 2020, którzy otrzymali wewnętrzną nominację, a nie zostali jeszcze zaproszeni do udziału w przyszłym roku mamy Lesley Roy z Irlandii 🇮🇪, Vasila z Macedonii 🇲🇰, Little Big z Rosji 🇷🇺, Sandro Nicolasa z Cypru 🇨🇾, Destiny z Malty 🇲🇹, Roxen z Rumunii 🇷🇴, Senhit z San Marino 🇸🇲, Toma Leeba z Francji 🇫🇷, Bena Dolica z Niemiec 🇩🇪 oraz Jamesa Newmana z Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Kto z nich powinien dołączyć do stawki ESC 2021? Zagłosujcie w ankiecie poniżej!

🇳🇱 Eurowizja 2020 anulowana: Co zobaczą Holendrzy?

Także Holandia planuje eurowizyjne programy zamiast anulowanego konkursu. 9 maja stacja NPO1 ma retransmitować Eurowizję 1975 ze Sztokholmu. To właśnie wtedy Holandia ostatni raz przed Duncanem Laurencem wygrała konkurs, zdobywając 152 punkty za piosenkę „Ding-a-dong” Teach-In. 12 maja pokazany będzie reportaż „Droga do zwycięstwa” przygotowany przez Cornalda Maasa i pokazujący kulisy triumfu Duncana w 2019 roku. W dniu finału, 16 maja, AVROTROS pokaże powtórkę programu „De Beste Zangers”, w którym holenderskie gwiazdy muzyki śpiewają cudze utwory. Wystąpią m.in. Glennis Grace (ESC 2005), która wykona szwedzką „Euphorię” oraz Jan Smit (współprowadzący ESC 2020) z grupą OG3NE (ESC 2017) w coverze „Waterloo” ABBY. Telewizja Polska 🇵🇱 nie opublikowała jeszcze planu programowego na maj 2020, jednak nie należy się spodziewać żadnych programów związanych z Konkursem Piosenki Eurowizji.

Źródło: NRK.no, Instagram, RuV, Wikipedia, ORF, Eurovoix, Wiwibloggs, TVP, inf. własne, fot.: @officialvincentbueno

%d blogerów lubi to: