Preselekcje czy wybór wewnętrzny? Finlandia podjęła decyzję • Kwarantanna w Europie: Little Big i Hurricane w samoizolacji

Kolejny kraj nordycki potwierdza organizację preselekcji narodowych – telewizja fińska 🇫🇮 od czerwca zacznie przyjmować piosenki do otwartego konkursu UMK, który będzie mieć taki sam format jak w tym roku. Regulamin opublikowany będzie w czerwcu, a zgłoszenia będzie można wysyłać do 1 września. Za skład finału, czyli selekcję piosenek odpowiadać będzie YleX, tak samo jak w 2020 roku. Taka decyzja oznacza, że zwycięzca UMK 2020 – Aksel Kankaanranta (fot.) nie zostanie wybrany wewnętrznie na Eurowizję 2021. Wokalista ma prawo zgłosić się do nowych preselekcji tak jak każdy inny – nie będzie mieć gwarantowanego miejsca w finale. „Rok to długo jak dla piosenki, a Eurowizja jest dla świeżej muzyki” – mówi producent UMK, Ansii Autio. Podobną decyzję podjęto już w Szwecji 🇸🇪 i Norwegii 🇳🇴, a najpewniej do tego grona szybko dołączy też Dania 🇩🇰. W Estonii 🇪🇪 również zorganizowane będą preselekcje, natomiast w stawce półfinałowej jedno miejsce zarezerwowane jest dla zwycięzcy Eesti Laul 2020 – Uku Suviste. Nie wiadomo jaką decyzje podejmie telewizja islandzka RUV 🇮🇸, ale tutaj też należy spodziewać się organizacji nowej edycji selekcji „Songvakeppnin”.

🇳🇱 Eurowizja 2021 ze starymi piosenkami? Niemcy są na tak

Z podejściem krajów nordyckich nie zgadza się nadawca niemiecki NDR. Szef działu rozrywki telewizji – Thomas Schreiber – powiedział w wywiadzie dla ESC Kompakt, że nie zgadza się z decyzją Grupy Referencyjnej o wykluczeniu piosenek z 2020. „Po pierwsze, to zniszczyło ogromną inwestycję 41 krajów, zniszczyło nadzieje i marzenia wielu artystów i rozczarowało eurowizyjną rodzinę. Grupa Referencyjna w pierwszej kolejności podjęła decyzję bazując na ekonomicznych interesach indywidualnych krajów, a nie na podstawie większości uczestników” – mówi. Wiemy, że z decyzją Grupy Referencyjnej nie zgadza się też telewizja San Marino 🇸🇲, a również nadawca bułgarski 🇧🇬 czy ormiański 🇦🇲. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami telewizja NDR planuje swój własny program poświęcony Eurowizji, który wyemituje 16 maja po 20:00. Ma on trwać ok. 180 minut, ale zostanie zastąpiony pan-europejskim programem, jeśli takowy zaoferuje telewizjom Europejska Unia Nadawców. Wcześniej swój program zapowiedziała brytyjska stacja BBC 🇬🇧.

🇷🇺 Little Big na kwarantannie. Co porabiają?

Rosyjskie media bardzo chętnie mówią o Little Big jako o zwycięzcach Eurowizji 2020 bazując na ogromnym sukcesie, jaki utwór „Uno” odniósł w Internecie. Od dnia premiery klip obejrzano już ponad 45 mln razy. Na ten moment nie wiadomo jaką decyzję w sprawie Eurowizji 2021 podejmie telewizja rosyjska, ale członkowie formacji Little Big biorą pod uwagę ponowny start. „Jeśli mamy jechać znowu w 2021, zrobimy nowy utwór – bez obaw. Generalnie, jako doświadczony artysta, mogę powiedzieć, że trzeba robić piosenki na czasie. Nie można cały czas żyć ich życiem” – stwierdził Anton Lissov, który podziela opinię, że tegoroczne piosenki z Eurowizji nie powinny startować w 2021 roku. Portal Radiokp.ru podaje, że członkowie Little Big przebywają aktualnie w samoizolacji, dając tym świetny przykład swoim rodakom. Ilya Prusikin znalazł sobie nawet nowe hobby – malowanie. „Razem pokonamy każdego wirusa! Na całym świecie” – napisał na swoim Instagramie.

🇷🇸 Hurricane zamknięte w domach. Jak sobie radzą?

A jak kwarantannę znoszą serbskie wokalistki z grupy Hurricane? „Cały wolny czas spędzam ze słodyczami, serialami, filmami, staram się pracować nad sobą teraz, gdy mam na to czas” – mówi Ivana w programie „Premijera”. Podobnie czas spędza Sanja – ogląda seriale, filmy, trenuje, gra na gitarze, czyta książki. „Staramy się nie panikować w tych ciężkich chwilach, chcemy zachować normalność, nie bać się, a akurat to dla mnie ciężkie bo jestem największą panikarą w grupie” – przyznała Ksenija. Na razie nie wiemy, czy Hurricane zostaną wewnętrznie wskazane na reprezentantki Serbii podczas Eurowizji 2021. Przyznają, że są rozczarowane decyzją EBU o odwołaniu Eurowizji, bo swój występ do „Hasta la vista” miały już przygotowany co do sekundy. Rozumieją jednak w pełni powody anulowania konkursu.

Źródło: YLE, Eurovoix, ESC Kompakt, Radio KP, Instagram, Kurir, Mondo.rs, inf. własne, fot.: @okraranta

%d blogerów lubi to: