Eurowizja Junior 2020: Kraków niepewny organizacji • Ben i Tan chcą reprezentować Danię w ESC 2021 • BBC szykuje alternatywę na 16 maja

Telewizja BBC 🇬🇧 to pierwszy nadawca który ogłosił swoje plany w związku z wypełnieniem pustki w prime-time po odwołanej Eurowizji. W dniu finału konkursu, 16 maja, Brytyjczycy obejrzą program „Eurovision: Come Together”, który ma nie tylko pokazać najciekawsze występy w historii Eurowizji, ekskluzywne wywiady, kulisy konkursu oraz materiał poświęcony niedoszłemu reprezentantowi kraju – James’owi Newmanowi. Program będzie zapewne dostępny także drogą internetową. Europejska Unia Nadawców na dniach ma zadecydować o dodatkowym, pan-europejskim formacie związanym z Eurowizją, który zostanie zarekomendowany nadawcom publicznym startującym w odwołanym konkursie. Nad swoimi własnymi programami mają pracować też telewizje ze Szwecji 🇸🇪 i z Niemiec 🇩🇪. Dodatkowo pod koniec kwietnia ma być wydana składanka z piosenkami zgłoszonymi na anulowaną Eurowizję 2020.

🇩🇰 Eurowizja 2021: Duet mówi „Yes”!

Duet Ben i Tan liczy na to, że uda im się ponownie powalczyć o reprezentowanie Danii podczas Eurowizji. Niemal pewne jest, że nadawca duński DR zorganizuje preselekcje Dansk Melodi Grand Prix, ale sympatyczny duet ma nadzieję na automatyczną kwalifikację do finału. „Oczywiście są smutni, że nie mogą zaśpiewać „Yes”, ale rozumieją, że piosenka już nie byłaby tak interesująca w 2021 roku i nikt nie będzie chciał słuchać utworu, który ma rok” – mówi menadżer Bena i Tan. Według dziennika „Ekstra Bladet” nadawca duński nie podjął jeszcze pełnej decyzji w sprawie planów wobec Eurowizji 2021. Ben i Tan wygrali preselekcje organizowane już bez udziału publiczności – był to jedyny konkurs w sezonie przygotowany w ten sposób. Wielu fanów twierdzi, że to też poprzez konieczność śpiewania do pustej sali Duńczycy zyskali aż tak dużą sympatię. Ich wesoła piosenka „Yes” startowała w specjalnych radiowych półfinałach i zdobyła przepustkę do finału w rundzie z uczestnikami ze wschodniej Danii. W superfinale preselekcji para zdobyła aż 61% głosów, pokonując Sandera Sancheza i Emila.

🇵🇱 Eurowizja Junior 2020: Kraków nie będzie organizatorem?

Eurowizja Junior 2020 jednak nie w Krakowie? Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury, który jeszcze wczoraj w wywiadzie dla LoveKrakow.pl informował, że nie ma na razie żadnych zmian w kwestii organizacji JESC w Tauron Arena, dziś podaje, że obiekt cierpi z powodu epidemii koronawirusa, a w związku z kolejnymi odwołanymi imprezami podjęcie ostatecznej decyzji co do organizacji Eurowizji Junior w tym miejscu będzie opóźnione. „Na razie nie znamy pełnej skali zmian, jakie będziemy musieli wprowadzić w planowanych przez nas na ten rok festiwalach. Na pewno nie odbędą się wydarzenia kwietniowe – jak Misteria Paschalia. Zagrożone są jednak również późniejsze – choćby te majowe. Musimy również oszacować straty, jakie poniesie miasto, ale też ICE Kraków czy Tauron Arena. Dlatego na razie odsuwamy ostateczną decyzję co do organizacji Eurowizji Junior na czas późniejszy. Chociaż nadal podtrzymujemy naszą wolę organizacji imprezy w Krakowie” – mówi. Jeśli Tauron Arena nie będzie w stanie ugościć Eurowizji Junior, Kraków może stracić szanse na tytuł gospodarza, gdyż miasto nie ma innego obiektu nadającego się do przygotowania tego typu imprezy. Nie jest też pewne, czy konkurs w ogóle się odbędzie. W aktualnej sytuacji trudno jest wybiegać tak daleko w przyszłość, a organizacja zebrań czy wizyt terenowych jest utrudniona.

Źródło: BBC, Ben & Tan Management, Gazeta Krakowska, Wikipedia, fot.: Eurovision World

%d blogerów lubi to: