Eurowizja Junior 2020 w Krakowie! Czy jest zagrożona? • Eurowizja 2021: Eden z Izraela, a co z Portugalią i Australią?

Telewizja KAN ogłosiła wczoraj, że Eden Alene 🇮🇱 będzie reprezentować Izrael podczas Eurowizji 2021. Tym samym nadawca zawiesza pomysł powrotu do tradycyjnych preselekcji, co planował od 2021 roku po wieloletniej współpracy ze stacją Mako i wybieraniu reprezentanta poprzez talent-show. Na razie nie wiemy w jaki sposób wybrany będzie utwór dla Eden. Wokalistka miała reprezentować swój kraj z utworem „Feker Libi” w Rotterdamie. Piosenka nagrana została w czterech językach. Tymczasem po drugiej stronie Europy Elisa 🇵🇹 poinformowała, że nie zostanie wewnętrznie wybrana na reprezentantkę Portugalii w 2021 roku. Nadawca RTP planuje bowiem organizację kolejnej edycji Festival da Cancao. Nie wiadomo na razie, czy Elisa zostanie do preselekcji zaproszona. Monaigne z Australii 🇦🇺 przyznała, że bardzo chciałaby wystąpić na Eurowizji 2021 w barwach swojego kraju, jednak wie, że decyzja należy do stacji SBS. Na Twitterze prosiła fanów, by do telewizji kierowali zapytania w tej sprawie. Nie wiadomo na razie, czy SBS zorganizuje kolejną edycję „Australia Decides”, jednak jeszcze w lutym takie plany były, a Dami Im (ESC 2016) publicznie zapowiedziała chęć startu w konkursie. W przyszłym tygodniu swoje plany względem Eurowizji 2021 ma ujawnić telewizja fińska YLE 🇫🇮. Po finale preselekcji 2020 zapowiadano, że format będzie kontynuowany, jednak teraz pojawiają się głosy, że reprezentantem powinien być Aksel Kankaanranta.

🇸🇲 Eurowizja 2020: San Marino żąda zmiany decyzji

Telewizja SMRTV nie przestaje krytykować decyzji Europejskiej Unii Nadawców. Szef delegacji San Marino, Alessandro Capicchioni uważa, że jest paru nadawców europejskich, którzy domagają się od EBU zmiany decyzji w sprawie anulowania Eurowizji 2021. Zgodnie z jego słowami telewizje mają żądać przesunięcia konkursu na jesień. „Przesunięcie byłoby dla nas idealnym rozwiązaniem, pomyśleliśmy o tym i skontaktowaliśmy się z organizatorami. Załączyliśmy też szereg alternatywnych koncepcji. Wierzymy, że motto Rotterdamu 2020 #openup wciąż obowiązuje, nie chcemy #shutdown” – powiedział w jednym z wywiadów. Nie wiadomo jakie inne telewizje podzielają zdanie nadawcy z San Marino. Nie ma już raczej żadnych szans na zmianę decyzji EBU – Eurowizja 2020 została anulowana parę dni temu, a zgodnie z ustaleniami Grupy Referencyjnej piosenki wybrane na tegoroczny konkurs nie mogą pojawić się w stawce edycji z 2021 roku. Niestety pandemia koronawirusa nadal stanowi poważne zagrożenie i niewielkie są szanse, że sytuacja szybko się ustabilizuje.

🇵🇱 Eurowizja Junior 2020: Kraków gospodarzem

Eurowizja Junior 2020 na razie nie jest zagrożona, jednak oczywiście nie wiemy, jak sytuacja będzie się zmieniać w kolejnych miesiącach. Pomimo braku oficjalnego potwierdzenia ze strony TVP i EBU wiemy już, że JESC 2020 odbędzie się w Krakowie, w Tauron Arenie. Potwierdza to pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury – Robert Piaskowski. „Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów o zmianach terminu czy miejsca organizacji Eurowizji Junior” – powiedział w wywiadzie dla LoveKrakow.pl dodając, że na razie wszystko odbywa się zgodnie z planem. Stolica Małopolski ma powitać Eurowizję Junior pod koniec listopada 2020 i trafi do Tauron Areny, największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Obiekt budowany był w latach 2011-2014, mieści 22 tys. osób, a na samej płycie stać może ponad 9 tys. widzów. Obiekt ma trzy poziomy widowni, jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada parking na 1,3 tys. miejsc oraz charakterystyczny ekran LED na elewacji – jego długość to ponad pół kilometra. Obiekt zlokalizowany jest zaledwie 4 kilometry od Rynku Głównego w Krakowie, w otoczeniu Parku Lotników Polskich. Jest świetnie skomunikowany z resztą miasta. Gości nie tylko imprezy sportowe, ale też największe koncerty i widowiska. Występowali tam m.in. The Kelly Family (preselekcje niemieckie 2002), Cirque du Soleil (Interval Act ESC 2009), Al Bano & Romina Power (Włochy na ESC 1976 i 1985) czy Kayah & Bregović (Goran wystąpił na ESC 2008 w ramach Interval Act). 25 maja zaśpiewa tam Celine Dion (Szwajcaria ESC 1988). Konkurs Eurowizji Junior odbędzie się najpewniej 29 listopada, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca. Transmisja ruszy o godzinie 16:00. Na ten moment jest zbyt wcześnie by spekulować o tym ile państw pojawi się w konkursie.

Źródło: Eurovoix, KAN, ESCxtra, Twitter, YLE, SMRTV, LoveKrakow, Tauron Arena, inf. własne. fot.: Tauron Arena

 

%d blogerów lubi to: