Eurowizja 2021 w Rotterdamie? Reakcje i pomysły po odwołaniu konkursu • Eurowizja dla Młodych Muzyków przesunięta, a co z Eurowizją Junior?

Odwołanie Eurowizji 2020 🇳🇱 wywołało smutek wielu fanów, a także mnóstwo komentarzy, reakcji i pytań o przyszłość konkursu oraz uczestników, którzy stracili szansę na zaprezentowanie swoich utworów na scenie. Na ten moment wiemy, że trwają rozmowy pomiędzy EBU, telewizjami holenderskimi i władzami miasta Rotterdam w sprawie organizacji Eurowizji 2021. Europejska Unia Nadawców i strona holenderska chcą, by konkurs w przyszłym roku trafił do Rotterdamu. Pozytywnie na ten temat wypowiadają się rządzący miastem, a dyrektor Ahoy Areny – Jolanda Jansen – zapewniła, że zrobi wszystko, by obiekt gościł konkurs. „Terminarz wydaje się być wolny na maja 2021, ale zawsze są eventy, które nie zostały jeszcze ogłoszone” – twierdzi. Odwołanie ESC 2020 spowodowało, że telewizje publiczne mają pustkę w prime-time w sobotę 16 maja, a ponieważ jest to ok. 4 godzin wolnego slotu, należałoby go czymś atrakcyjnym wypełnić. Thomas Schreiber z telewizji niemieckiej ARD 🇩🇪 sugeruje, że należałoby przygotować program dotyczący Eurowizji. „Tak szybko jak to możliwe damy wam znać czy uda się zaprezentować pan-europejską ofertę EBU dla 41 krajów, które miały wziąć udział w Eurowizji” – powiedział, dodając, że w przypadku, gdy nie uda się nic ciekawego wymyślić, nadawca ARD zaprezentuje swoim widzom „eurowizyjny wieczór”.

Eurowizja 2020: Odwołana, a nie przesunięta

Dyrektor telewizji SMRTV z San Marino 🇸🇲, Carlo Romeo, uważa, że Eurowizja 2020 powinna być przesunięta, a nie anulowana. „Jako nadawca jestem pewny, i zapewne nie jestem jedyny, który tak myśli, że byłoby bardziej logicznie przesunąć konkurs na 2020 lub na 2021 zamiast w pełni go anulować” – twierdzi, dodając, że przesunięcie uspokoiłoby artystów czy fanów, a nadawcom dałoby świetną okazję do rozpoczęcia ramówek jesiennych Eurowizją jako silnym sygnałem jedności poprzez muzykę. Grupa Referencyjna ma debatować nad instrukcjami, jakie przekazane zostaną nadawcom telewizyjnym ws. obecnych uczestników konkursu, jednak należy się spodziewać, że EBU będzie mogło jedynie sugerować konkretne działania, a nie narzucać telewizjom np. wybrania na reprezentantów osób, które miały wystartować w maju w Rotterdamie. Koniec końców to nadawcy są uczestnikami i sami mają prawo zdecydować o tym kogo i jak wybrać na nowy konkurs, zwłaszcza, że Eurowizja 2020 została anulowana, a nie przesunięta czyli w 2021 obejrzymy „nową” edycję, a nie przeniesioną z tego roku.

Wyniki głosowania na Instagramie @dziennikeurowizyjny

  • 92% osób chce, by Eurowizja 2021 odbyła się w Rotterdamie
  • 87% osób chce, by Eurowizja 2021 miała tę samą koncepcję graficzną
  • 92% osób chce, by w Eurowizji 2021 wystąpili wykonawcy z 2020 roku
  • 73% osób chce, by w Eurowizji 2021 wybrzmiały piosenki z 2020 roku
  • 85% osób chce, by w Eurowizji 2021 Polskę reprezentowała Alicja Szemplińska

Eurowizja 2020: Reakcje uczestników odwołanego konkursu

Według najnowszych informacji część nadawców już teraz zdecydowała się na wskazanie aktualnych reprezentantów także do stawki 2021. Do grona uczestników ESC 2021 dołączył tym samym Tornike Kipiani jako przedstawiciel Gruzji 🇬🇪. Praktycznie wszyscy bohaterowie odwołanego konkursu wypowiedzieli się już w mediach społecznościowych, jednak poza podziękowaniami dla swoich ekip, zapewnieniu, że w pełni rozumieją decyzję EBU i wsparciu fanów podkreślają, że nie wiedzą co będzie dalej. Część z nich, np. Sandro Nicolas z Cypru 🇨🇾, Eden Alene z Izraela 🇮🇱, VAL z Białorusi 🇧🇾 czy Lesley Roy z Irlandii 🇮🇪 liczą na to, że dogadają się z nadawcami w kwestii udziału w ESC 2021. Wielu z nich zapowiada też niespodzianki dla fanów, m.in. nowe piosenki czy koncerty. W takich wpisach wielu wykonawców nie była w stanie ukryć swojego żalu i smutku z powodu odwołania Eurowizji. „Oczywiście, że jesteśmy rozczarowane, ale nie samym anulowaniem konkursu, ale całą sytuacją, która się zdarzyła. Mamy nadzieję, że szybki koniec tej agonii” – powiedziały członkinie formacji Hurricane z Serbii 🇷🇸. „Obiecujemy nie odpuszczać i nadal promować nasz utwór i taniec na całym świecie. Aktualnie piosenka zaczyna docierać do zagranicznych stacji radiowych. Zauważyliśmy, że On Fire jest bardzo lubiane i jego droga do ludzkich serc dopiero się rozpoczęła” – zapewnia formacja The Roop (fot.) z Litwy 🇱🇹. „Od momentu, gdy ogłoszono nas uczestnikami konkursu, doświadczyliśmy ogromnego wsparcia od naszych fanów z całego świata” – wspomina zespół Little Big z Rosji 🇷🇺, mając nadzieję że „korUNOwirus” będzie trwał pomimo zagrożenia ze strony prawdziwego wirusa.

https://www.instagram.com/p/B92VrX7AKbj/?utm_source=ig_web_copy_link

Koronawirus: Co z kolejnymi eventami EBU?

Poza Eurowizją 2020 czarne chmury zebrały się też nad Eurowizją dla Młodych Muzyków, która miała się odbyć w czerwcu w Zagrzebiu 🇭🇷. Telewizja ukraińska 🇺🇦 zdradziła, że konkurs zostanie przesunięty, ale jeszcze nie wiadomo na kiedy. EBU i HRT nie skomentowały tych doniesień, ale są one zapewne prawdziwe. Istnieje zagrożenie, że konkurs (który miał się odbyć na świeżym powietrzu) przeniesiony będzie na 2021 rok. Na razie nie wiadomo co z Eurowizją Junior 2020, która ma się odbyć w listopadzie, najpewniej w Krakowie 🇵🇱. Oczywiście nie jesteśmy w stanie na ten moment stwierdzić, czy zagrożenie związane z koronawirusem ustanie przed ostatnim kwartałem 2020 roku. Wielu fanów ma nadzieję, że tak będzie, a konkurs zbierze rekordową liczbę uczestników. Na ten moment siedmiu nadawców wstępnie potwierdziło chęć udziału w JESC organizowanej przez Telewizję Polską. Będzie to pierwsza Eurowizja dowodzona przez nowego supervisora EBU – Martina Osterdahla. Zgodnie z pierwotnym planem w maju miała się odbyć konferencja TVP/EBU ws. Eurowizji Junior, a Viki Gabor miała być obecna w Rotterdamie. Tak się jednak nie stanie i na razie nie wiemy kiedy Tauron Arena zostanie oficjalnie potwierdzonym obiektem na Eurowizję dla Dzieci oraz kiedy TVP i EBU przekażą nowe informacje na temat m.in. formatu show.

Źródło: Eurovoix, Wiwibloggs, Eurovision.tv, Instagram, Facebook, inf. własne, fot.: @theroopband

%d blogerów lubi to: