Eurowizja 2020 odwołana • EBU, NPO i władze Rotterdamu o smutnej decyzji • Co dalej z wykonawcami, piosenkami i biletami? • Polskie media o odwołaniu Eurowizji • Jak wypełnić czas do JESC?

Dziś Europejska Unia Nadawców potwierdziła najgorszy możliwy scenariusz – 65. Konkurs Piosenki Eurowizji 🇳🇱 zostaje anulowany, a impreza wróci dopiero w maju 2021 roku. Tym samym nie potwierdziły się plotki o przesunięciu konkursu na późniejszy termin czy organizacji „zdalnej” Eurowizji. Większość fanów konkursu z ogromnym żalem przyjęła tę informację, do końca mając nadzieję, że ESC 2020 uda się jeszcze w jakiś sposób uratować. Powodem odwołania Eurowizji jest oczywiście niepewna sytuacja związana z pandemią koronawirusa oraz coraz to nowe restrykcje wprowadzane przez rządy zarówno Holandii jak i krajów uczestniczących w konkursie. „Bardzo żałujemy, ale obiecuję Wam, że Eurowizja wróci silniejsza niż kiedykolwiek” – powiedział Jon Ola Sand, który odchodzi ze stanowiska Executive Supervisora ESC w EBU. „To wielkie rozczarowanie dla holenderskiej publiczności, fantastycznej ekipy zakulisowej, prezenterów i artystów. Przez ostatnie miesiące ogromna grupa ludzi ciężko pracowała przy Eurowizji. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i żałujemy, że efekty tej pracy nie będą tak szybko widoczne” – powiedziała rzeczniczka telewizji NPO. Eurowizja odwołana została po raz pierwszy w swojej historii co pokazuje, jak poważny jest kryzys, w którym znajduje się teraz cały świat.

Eurowizja 2020: Dlaczego podjęto decyzję o anulowaniu?

Eurowizja 2021 może odbyć się w Rotterdamie – trwają już rozmowy EBU z przedstawicielami nadawców publicznych w tej sprawie. Z kolei Grupa Referencyjna będzie debatować o tym, czy zezwolić na udział w przyszłorocznym konkursie piosenkom, które wybrane były na 2020 rok. Portal Eurovision.tv odpowiedział też na szereg najważniejszych pytań. Poinformowano, że przeniesienie Eurowizji na inny termin nie było możliwe ze względu na niejasną przyszłość w kontekście pandemii. Decyzja była konsultowana z szeregiem specjalistów z różnych dziedzin, a zapewne EBU otrzymało informacje i prognozy, których świat publicznie jeszcze nie zna. Ze względu na specyfikę Eurowizji i jej tradycję EBU uznało, że nie ma sensu organizować imprezy „zdalnie” poprzez nagrane wcześniej występy. Z troski o zdrowie i bezpieczeństwo delegacji zrezygnowano też z pomysłu przygotowania ESC 2020 bez publiczności. Wkrótce posiadacze biletów otrzymają informację co dalej z ich wejściówkami – zapewne będzie dostępna opcja przeniesienia biletów na Eurowizję 2021 lub zwrot kosztów. Szczegóły mają być podane w osobnym komunikacie. Na ten moment jest zbyt wcześnie by podać termin organizacji Eurowizji 2021, ale władze Rotterdamu już mówią, że zależy im by konkurs za rok trafił do tego miasta. Przełożenie konkursu na przyszły rok generuje jednak dodatkowe koszty, dlatego władze już teraz poprosiły rząd Holandii o dodatkowe wsparcie finansowe w postaci 6,7 mln euro by pokryć straty spowodowane anulowaniem tegorocznego konkursu.

View this post on Instagram

#eurowizja odwołana

A post shared by Dziennik-Eurowizyjny.pl (@dziennik_eurowizyjny) on

Eurowizja 2020: Nie ma zwycięzcy

Oczywiście w tym wszystkim najbardziej szkoda wykonawców – część z nich dzielnie walczyła o swoje miejsce w Eurowizji w ramach preselekcji narodowych, a każdy spośród 41 uczestników intensywnie pracował nad przygotowaniami do występu w Rotterdamie. Z pewnością piosenki konkursowe z ESC 2020 „przepadną” – nie będą uczestniczyć w przyszłorocznym show, zresztą pojawiły się opinie, że niektóre z nich mogą być już „za stare” lub po prostu się znudzić. Oczywiście żal tych, którzy byli faworytami, zwłaszcza Litwy 🇱🇹, która po latach porażek i niskich miejsc w końcu stała się liderem do triumfu. Wielu wykonawców na swoich social media wypowiedziało się już na temat zaistniałej sytuacji. W ich wpisach widać smutek, żal i nadzieje, że pandemia szybko ustanie, bo to co nas jednoczy to walka o zdrowie ludzi. Victoria 🇧🇬 z Bułgarii uważa, że piosenki z 2020 powinny być dopuszczone do startu w przyszłym roku. Z pewnością odbędzie się teraz mnóstwo różnego rodzaju głosowań, plebiscytów, a może i koncertów z udziałem bohaterów Eurowizji 2020. Jedno jest jednak pewne – nigdy nie dowiemy się, która propozycja wygrałaby konkurs.

Eurowizja 2021: Znamy pierwszych uczestników

Już teraz część nadawców potwierdza udział w Eurowizji 2021, a niektóre telewizje podjęły już decyzję o wysłaniu tego samego reprezentanta. W stawce przyszłorocznego konkursu pojawią się zapewne Damir z Chorwacji 🇭🇷, Stefania z Grecji 🇬🇷, Jeangu z Holandii 🇳🇱, Blas z Hiszpanii 🇪🇸, Roxen z Rumunii 🇷🇴 czy Go_A z Ukrainy 🇺🇦. Niektóre kraje planują jednak organizację nowych preselekcji – np. Estonia 🇪🇪 i Szwecja 🇸🇪. Oczywiście takie decyzje mogą jeszcze ulec zmianom. Nie wiemy, jak do tematu podchodzi Telewizja Polska 🇵🇱. Alicja Szemplińska w swoim oświadczeniu na Facebooku zapowiedziała, że pracuje teraz nad albumem i trzyma kciuki by koronawirus jak najszybciej został pokonany. Wielu fanów uważa, że wokalistka nie będzie mogła wystartować w przyszłorocznej Eurowizji z powodu matur, jednak na ten moment jest za wcześnie by o tym wszystkim spekulować. Na szczęście polscy fani będą mogli w tym roku po raz kolejny tłumnie uczestniczyć w Eurowizji Junior jako widzowie. Konkurs ma się odbyć pod koniec listopada, najpewniej w Krakowie, a preselekcje w naszym kraju mają ruszyć już we wrześniu

Eurowizja 2020 odwołana: Polskie media o decyzji EBU

O historycznym anulowaniu Eurowizji informuje dziś cała Europa, a w Polsce  🇵🇱znajdziemy na ten temat artykuły w wielu lokalnych mediach. „Eurowizja to już kolejna feta muzyczna, która została odwołana z powodu koronawirusa. Wcześniej na taki krok zdecydowali się organizatorzy Coachelli i Glastonbury” – podaje Onet.pl. „Eurowizja 2020 odbędzie się… w 2021 r. To kolejne duże kulturalne wydarzenie odwołane z powodu epidemii koronawirusa. To pierwsza taka sytuacja w historii konkursu” – przypomina Wyborcza.pl. „Pierwsze obawy, że Eurowizja 2020 się nie odbędzie pojawiły się 4 marca, kiedy to pracownik Europejskiej Unii Nadawców i Telewizji uzyskał pozytywny wynik w kierunku COVID-19, czyli choroby wywołanej przez koronawirusa. Wrócił wówczas z Włoch. Kilku pracowników EBU zostało poddanych kwarantannie” – informuje Eska.pl.  „Jak dotąd konkurs piosenki Eurowizji nie został odwołany ani razu od początku istnienia imprezy, czyli 1956 r. Organizatorzy dwukrotnie mierzyli się z możliwością jego anulowania: w 1977 r. podczas strajku pracowników telewizji BBC (wówczas konkurs odbywał się w Londynie) oraz w 1980 r., gdy po ponownej wygranej Izraela nikt nie chciał zorganizować wydarzenia. Ostatecznie podjęła się tego Holandia” – podaje PolsatNews. O sprawie poinformowano też w Teleexpressie TVP.

Dziennik Eurowizyjny się nie zatrzyma!

Chociaż Eurowizji 2020 nie będzie, Dziennik Eurowizyjny nadal będzie miejscem zrzeszania się fanów konkursu, którzy tworzą wokół imprezy niepowtarzalna atmosferę. Już w piątek na Facebooku wyniki plebiscytu Rejected Song Contest 2020, podczas którego wybierzemy najlepszy utwór odrzucony w preselekcjach. Nadal publikowane będą ankiety i wyniki głosowania w plebiscycie „Croitor Awards” podsumowującego sezon preselekcji. Tradycyjne głosowanie na ulubioną piosenkę Eurowizji pt. „Nasz Faworyt” zmieni nazwę na „Nasz Zwycięzca„, a utwór, który wybierzemy ze stawki 2020 uznany będzie za naszego triumfatora – historię zwycięskiego kraju Dziennik Eurowizyjny przedstawi w wakacje w specjalnym cyklu. Zorganizowany zostanie też wirtualny konkurs Eurovision Internet Song Contest (będzie to już czwarta edycja). Nadal działać będzie również polski konkurs piosenki Holfestivalen. Zapraszam na grupę Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku oraz Instagrama, gdzie Eurowizja trwa cały czas!

%d blogerów lubi to: