Eurowizja 2020 bez imprez promocyjnych i przesunięta na 2021? • Kraje b. Jugosławii przygotowują się do konkursu

Ważą się losy imprez przed Eurowizją 2020, której organizacja też stoi zresztą pod znakiem zapytania. Odwołano już pre-parties w Madrycie 🇪🇸 i w Tel-Awiwie 🇮🇱 (impreza miała wrócić po roku przerwy). Organizatorzy London Eurovision Party 🇬🇧 i Eurovision in Concert w Amsterdamie 🇳🇱 obserwują sytuację, wciąż liczą na cud i możliwość organizacji tych wydarzeń. Niestety cudu zapewne nie będzie. W Holandii wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 100 osób, który na ten moment obowiązuje do 31 marca, ale póki co nie ma przesłanek ku temu, że sytuacja ma się poprawić, więc zakaz z pewnością będzie przedłużony. Tym samym „Eurovision in Concert”, które planowano na 4 kwietnia, nie będzie mogło się odbyć. Według portalu Plejada.pl, na niektórych imprezach eurowizyjnych (które zapewne zostaną odwołane) pojawić się miała reprezentantka Polski – Alicja Szemplińska 🇵🇱. Cornald Maas tłumaczy, że w przypadku przedłużenia kwarantanny Eurowizja 2020 także nie zostanie zorganizowana na czas. „Nie możemy rozpocząć przygotowań w Arenie dopóki nie będziemy mieli pewności, że show się odbędzie. Do tego nie mamy pewności, że delegacje nie odmówią przyjazdu do Rotterdamu, niektórzy już zrezygnowali z wizyty w Holandii by kręcić pocztówkę. W najgorszym przypadku Eurowizja będzie przesunięta o rok, ale wiem, że wszyscy pracujemy nad tym, by tak się nie stało” – tłumaczy wieloletni komentator konkursu i konsultant ds. produkcji ESC 2020. Burmistrz Rotterdamu podkreśla, że to od niego ostatecznie zależeć będzie los konkursu. „EBU i nadawcy publiczni mają prawo niezależnie decydować o przyszłości imprezy, ale jeśli odbywa się ona w Rotterdamie, wtedy prawna odpowiedzialność spoczywa na mnie. Dziś wierzę w to, że jest zbyt wcześnie by podjąć ostateczną decyzję” – stwierdził.

Telewizja RTV SLO 🇸🇮 zdradziła, że Budapest Art Orchestra jest zaangażowana w prace nad nową wersją utworu „Voda” Any Soklic ze Słowenii. Orkiestra dyrygowana przez Petera Pejtsika stworzy nowy podkład muzyczny piosenki. Na razie nie wiemy kiedy nowa wersja zostanie opublikowana. Na ten moment zdaje się, że nadawca słoweński podjął decyzję o wysłaniu utworu w języku narodowym, gdyż taki wariant tekstu zgłoszony został do EBU. Czy revamp uratuje Słowenię, która na ten moment zdaje się być bez szans na sukces? Kraj zajmuje ostatnie, 41. miejsce w rankingu bukmacherów typujących kto wygra ESC 2020. Równie złe notowania Ana ma w aplikacji Eurovision Scoreboard – aktualnie otrzymała 1939 punktów, co daje ostatnie, 41. miejsce. Niewielkie zmiany w utworze „Divlji vjetre” planuje też reprezentant Chorwacji 🇭🇷 – Damir Kedžo, który nową wersję wykonał podczas konkursu „Miss Universe Croatia”. Na razie nagranie z występu nie jest dostępne w sieci. Aktualnie jedyną wersją studyjną dostępną w Internecie jest ta ze składanki „Dora 2020”.

🇷🇸 Eurowizja 2020: Znamy chórzystów Hurricane

Nadawca serbski RTS ogłosił skład teamu na Eurowizję 2020. Poza trio Hurricane, czyli Sanją, Ivaną i Kseniją, w Rotterdamie wystąpi też trio chórzystów – niezwykle zresztą doświadczonych. Olga Popović po raz pierwszy stanęła na eurowizyjnej scenie w 2012 roku jako chórzystka i skrzypaczka w występie Željka Joksimovicia do „Nije ljubav stvar”. Do konkursu wróciła rok temu by wspomóc wokalnie Nevenę przy piosence „Kruna”. Mladen Lukić reprezentował Serbię jako główny męski wokal formacji Balkanika z 2018 roku i od tego czasu pokochał Eurowizję na tyle, że wraca na nią co roku. Podobnie jak Olga wspierał Nevenę na scenie w Tel Awiwie, a teraz pomoże grupie Hurricane jako jedyny męski wokal w reprezentacji. Największą niespodzianką w składzie jest Leontina Vukomanović, uznana kompozytorka, autorka tekstów i piosenkarka współpracująca ze wszystkimi najbardziej znaczącymi wykonawcami na Bałkanach. Na swoim koncie ma wiele zwycięstw na różnego rodzaju festiwalach. Dwukrotnie jej piosenki reprezentowały Serbię – wchodziła bowiem w skład ekipy autorskiej „Lane Moje” (2004) i „Beauty never lies” (2015). Dodatkowo pomagała reprezentantom Słowenii (2006 i 2012) przygotować tekst piosenek na język serbskochorwacki w celach promocyjnych. Trzykrotnie była autorką piosenek Serbii na Eurowizję Junior (2015, 2016 i 2019). Należy się spodziewać, że Olga, Mladen i Leontina nie zaśpiewają i nie zatańczą z Hurricane na scenie, ale wokalnie wspierać będą trio za kulisami, co jest oczywiście w pełni dozwolone. W wywiadzie dla Telewizji Serbskiej Diaspory Hurricane przyznały, że zaśpiewają podczas Eurowizji po serbsku, a taką decyzję podjął autorski team „Hasta la vista”. „Myślę, że wszyscy powinni reprezentować swoje kraje w językach narodowych. My zawsze mamy jakiś miks w piosenkach, trochę serbskiego, trochę angielskiego, trochę hiszpańskiego i tak o – hasta la vista, babe” – powiedziała Ksenija.

Akcje dodatkowe:

[Do 18.03.] Weź udział w plebiscycie REJECTED SONG CONTEST 2020 i wybierz najlepszą piosenkę preselekcji 2020! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

[Do 16.03.] Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierz najlepszą polską premierę lutego! Szczegóły znajdziesz TUTAJ!

[Do 15.03.] Tęsknisz za sezonem preselekcyjnym? Weź udział w procesie nominacji w nowym plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego – „Croitor Awards” i wskaż swoich ulubieńców w szeregu kategorii! Zdecyduj o tym, kto będzie nominowany! Formularz znajdziesz TUTAJ.

Żródło: ESCkaz, Israel Calling, Eurovision-Spain.com, Eurovision in Concert, Plejada.pl, Eurovoix, Eurovision Odds, Eurovision Scoreboard, RTS.rs, Evrovizija.rs, fot.: M.Błażewicz 2020

%d blogerów lubi to: