Eurowizja 2020: Wiemy, kiedy Alicja Szemplińska będzie miała pierwszą próbę • Koronawirus: Co stanie się z ESC 2020?

Zakładając, że w obliczu pandemii koronawirusa Eurowizja 2020 🇳🇱 nie zostanie odwołana, próby do niej rozpoczną się już 2 maja (sobota) i wtedy też otwarte będzie Centrum Prasowe – podaje portal Eurovision.tv. W dniach 2-3 maja odbędą się I próby techniczne uczestników I półfinału. Tak wczesny start ćwiczeń spowodowany jest kalendarzem – 4 maja w Holandii obchodzone jest święto Dodenherdenking, które jest dniem wolnym od pracy (chociaż nie podchodzi się do tego tak restrykcyjnie jak podczas świąt w Izraelu). Polska reprezentantka – Alicja Szemplińska 🇵🇱 – swoją pierwszą próbę będzie mieć więc 5 maja, a godzina zależna będzie od ułożenia kolejności startowej w półfinałach. Pierwsza tura prób technicznych półfinalistów zakończy się 6 maja. Od 7 do 10 maja trwać będzie druga tura prób technicznych uczestników półfinałów, a w zależności od pozycji startowej Alicja będzie mieć próbę 8 lub 9 maja (8.05. jest opcją bardziej prawdopodobną). Od 8 maja na scenie po raz pierwszy staną też finaliści. Próby techniczne wszystkich uczestników zakończą się 10 maja i wtedy też zorganizowane będzie uroczyste otwarcie Eurowizji 2020 wraz ze spacerem po czerwonym dywanie. Od 11 do 16 maja plan wygląda już dość standardowo – w dzień poprzedzający transmisję zorganizowana będzie pierwsza próba generalna (otwarta dla dziennikarzy) oraz druga – jurorska i biletowana. W dzień transmisji odbędzie się ostatnia próba generalna, tzw. Family Show. Oczywiście próbom technicznym towarzyszyć będą spotkania prasy z uczestnikami w ramach Meet & Greet czy konferencji prasowych. Zaplanowane są też spotkania dodatkowe, m.in. EBU i organizatorów ESC 2020, EBU i organizatorów JESC 2020 (TVP) czy konferencja prasowa prowadzących. Nie zabraknie też konferencji prasowych po każdym półfinale i finale. Plan prób może oczywiście ulec zmianie, ale ramowy schemat poznać możecie TUTAJ.

Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował próby do Eurowizji 2020 od 2 maja na żywo z Centrum Prasowego z Rotterdamu! Chcesz wspomóc przygotowania do wyjazdu oraz mieć dodatkowe i ekskluzywne informacje z Holandii? Wspomóż Dziennik Eurowizyjny poprzez Patronite.pli zdobądź specjalne przywileje zależnie od wybranego progu! Serdecznie dziękuję!

🇳🇱 Koronawirus a Eurowizja: Co może się stać?

Koronawirus nadal zagraża organizacji Eurowizji 2020 w Rotterdamie, a EBU i telewizja holenderska są w stałym kontakcie z odpowiednimi instytucjami i monitorują sytuację. Mówi się o trzech możliwych scenariuszach na wypadek konieczności wprowadzenia zmian – Eurowizja 2020 może być całkowicie anulowana, jej termin może być przesunięty lub może odbyć się bez udziału publiczności. W przypadku przesunięcia telewizje uczestniczące w konkursie mają obowiązek startu w późniejszym terminie, najpewniej z tymi samymi reprezentantami i piosenkami. Pomimo zmiany terminu nadawcy nie będą mieli prawa do otrzymania od EBU i organizatorów jakiegokolwiek odszkodowania. Gdyby doszło do anulowania tej edycji, nadawcy publiczni otrzymują od EBU zwrot składek za uczestnictwo. Na ten moment nie ma żadnych komunikatów dotyczących planów wprowadzenia jakichkolwiek zmian, a przygotowania do konkursu odbywają się zgodnie z planem. Brytyjski Telegraph sugeruje, że Eurowizja 2020 może odbyć się w formie prezentacji klipów lub nagranych wcześniej występów reprezentantów. Nie wiadomo jednak, czy taka opcja faktycznie wchodzi w grę.

🇸🇪 Melodifestivalen: Znamy pełne wyniki głosowania

Telewizja szwedzka opublikowała już pełne wyniki głosowania widzów w Melodifestivalen 2020. Przypominam, że w ramach aktualnego formatu rezultaty tworzone są nie na podstawie łącznej liczby oddanych głosów, ale z podziałem na grupy wiekowe (zwycięzca głosowania w danej grupie wiekowej dostaje najwięcej punktów itd.) co umożliwia specjalna aplikacja do głosowania. W związku z tym Dotter, która w II półfinale dostała najwięcej głosów (1160616) przegrała z Anną Bergendahl, która miała 1140812 głosów, ale przewagę 2 punktów w rankingu. Jeszcze gorzej na tym systemie wyszedł William Stridh, który w IV półfinale zdobył 700,5 tys. głosów, co powinno dać mu 3. miejsce, jednak po przeliczeniu na punkty przegrał z Fridą Ohrn i duetem Ellen i Simon, ostatecznie zajmując 5. miejsce i odpadając z gry. The Mamas miały na poziomie półfinałów najwięcej głosów – 1370798, a najmniej Albin Johnsen (470431). W rundzie dogrywkowej najwięcej głosów uzyskał Anis don Demina (ponad 937 tys.), a najmniej Frida Ohrn (550,5 tys.). Co ciekawe, drugim najlepszym wynikiem (liczby głosów) w dogrywce pochwalić może się Malou Prytz (833 tys.) jednak po przeliczeniu na punkty przegrała pojedynek z Paulem Rey’em i nie weszła do finału. Pełne wyniki dostępne są np. na Wikipedii TUTAJ.

Akcje dodatkowe:

Weź udział w plebiscycie REJECTED SONG CONTEST 2020 i wybierz najlepszą piosenkę preselekcji 2020! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierz najlepszą polską premierę lutego! Szczegóły znajdziesz TUTAJ!

Tęsknisz za sezonem preselekcyjnym? Weź udział w procesie nominacji w nowym plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego – „Croitor Awards” i wskaż swoich ulubieńców w szeregu kategorii! Zdecyduj o tym, kto będzie nominowany! Formularz znajdziesz TUTAJ.

Źródło: EBU, Eurovision.tv, ESCkaz, Regulamin Eurowizji, Telegraph, Wikipedia, SVT, inf. własne, fot.: @kronika24.pl

%d blogerów lubi to: