Polskie media zachwycone teledyskiem Alicji • Nowości z Albanii, Azerbejdżanu, Rumunii i Czech • Premiera piosenki Little Big – znamy szczegóły • Eurowizja 2020: Kto będzie gościem specjalnym?

Emocjonalny, katastroficzny, poruszający, mocny – tak w polskich mediach opisywany jest klip do „Empires” Alicji Szemplińskiej 🇵🇱, który wczoraj miał swoją oficjalną premierę. Lokalne portale w samych superlatywach komentują teledysk oraz jego przesłanie, zgodne z tekstem piosenki. „Internauci wskazują, że klip jest bardzo emocjonalny, zwłaszcza ze względu na dość mroczne i smutne obrazki. Twórcy pokazali różne katastrofy dziejące się na świecie, w tym pożary lasów, konflikty zbrojne oraz skrajną biedę” – czytamy na Plejada.pl. „To bardzo emocjonalny obraz rozpadającego się świata, jak traktujemy Ziemię oraz nasze życie, dla którego jesteśmy tak naprawdę największym zagrożeniem” – podaje wp.pl. „Wideoklip do piosenki Alicji Szemplińskiej na Eurowizję 2020 utrzymany jest w bardzo dramatycznym tonie. Nie brakuje łez artystki i niszczycielskiej potęgi żywiołów ognia i wody. Jako przebitek w teledysku użyto archiwalnych nagrań z czasów wojny oraz obrazów ukazujących katastrofalne skutki działalności człowieka na środowisko naturalne” – opisuje gala.pl. Przytaczane są też liczne komentarze zachwyconych internautów, zarówno tych z Polski jak i z innych krajów. Media zwracają uwagę na pozytywne opinie na temat wokalu Alicji oraz przejmującego teledysku. Pojawiają się też głosy, że nasz kraj może być w tym roku „czarnym koniem” Eurowizji. Zachwyt po premierze na razie nie przekłada się jednak na nasze notowania. Polska jest na 21. miejscu u bukmacherów (między Irlandią a Finlandią). W aplikacji „Eurovision Scoreboard” również zajmujemy tę pozycję, pomiędzy Belgią a Hiszpanią.

Kolejne nowości w stawce. Dopiero dziś rano opublikowano eurowizyjną wersję piosenki „Shaj” Arileny Ary z Albanii 🇦🇱. Utwór doczekał się pełnej wersji angielskiej, ze zmienioną warstwą instrumentalną, co wywołało mieszane odczucia wśród fanów. Pojawiają się wątpliwości, czy piosenka albańska po angielsku zdoła przebić się do finału. Ostatni raz utwór angielskojęzyczny z tego kraju zdobył awans w 2015 roku. Kolejne dwa awanse miały miejsce za sprawą piosenek w języku lokalnym, przy czym te utwory nie różniły się zbytnio od tego, co usłyszeliśmy w Festivali i Kenges. Po godzinie 11:00 pojawił się teledysk do piosenki „Cleopatra” Samiry Efendi z Azerbejdżanu 🇦🇿, tym samym potwierdziły się plotki, że to właśnie ta piosenka wybrana została przez stację Ictimai. Kompozycja, zawierająca w sobie arabskie brzmienia, napisana została przez Holendrów – Luuka van Beersa, Alana Roya Scotta i Sarah Lake. O ile Alicja Szemplińska wystąpi na Eurowizji 2020 jedynie pod swoim imieniem, tak Samira podpisana będzie jedynie nazwiskiem. Piosenka „Cleopatra” zajmuje aktualnie 16. miejsce w zakładach bukmacherskich. Nowością jest też lekko zmieniona piosenka „Alcohol you” Roxen z Rumunii 🇷🇴. Revamp ma zmodyfikowaną ostatnią część utworu. O ile po premierze wszystkich pięciu piosenek wokalistki Rumunia biła się o pierwsze miejsce w notowaniach bukmacherskich, po finale spadła i aktualnie zajmuje 6. lokatę. Po godzinie 19:00 pokazano nową wersję „Kemama” Benny’ego Cristo z Czech 🇨🇿. Piosenka zyskała wzbogaconą warstwę muzyczną, która kojarzyć się może z rytmami afrykańskimi. Czy to zmiana na lepsze?

🇷🇺 Eurowizja 2020: Premiera Little Big dopiero w piątek

Czekamy już tylko na Rosję. Chociaż pojawiały się doniesienia, że piosenka zespołu Little Big miała mieć premierę wczoraj, najnowsze informacje wskazują, że usłyszymy ją dopiero 13 marca. Datę potwierdza nadawca rosyjski, chociaż portal Eurovision.tv podaje, że premiera czeka nas w czwartek 12 marca. Prezentacja rosyjska ma się odbyć w radiu NRJ w piątek rano, a wieczorem Little Big wystąpią w programie „Vecherniy Urgant” prowadzonym przez gospodarza Eurowizji 2009 – Ivana Urganta. Najwidoczniej media rosyjskie również z niecierpliwością czekają na piosenkę na Eurowizję, gdyż informują o wszystkich szczegółach związanych z Little Big. Przyczyny opóźnienia szuka się np. w problemach technicznych z montażem klipu, ślubem jednego z członków zespołu czy…czekaniem na utwory konkurencji – sugeruje portal Ria.ru. Ukraiński portal RBC.ua 🇺🇦 podaje, że Rosja może być zdyskwalifikowana z powodu tak późnego opublikowania piosenki. Są to oczywiście kompletne bzdury, gdyż utwór zespołu Little Big został zgłoszony przez szefa delegacji do EBU w odpowiednim terminie (9 marca), a to od nadawcy publicznego zależy data oficjalnej premiery. Wszyscy, którzy chcą w piątek śledzić premierę piosenki mogą skorzystać z internetowego streamu radia NRJ (Energy) TUTAJ. Program „Vecherniy Urgant” emitowany będzie na Channel One Russia w piątek o godzinie 21:20 czasu polskiego. Transmisja dostępna będzie TUTAJ.

🇳🇱 Eurowizja 2020: Goście finału i ostatnia pula biletów

Pomimo zagrożenia spowodowanego koronawirusem Holendrzy nie zatrzymują przygotowań do Eurowizji 2020. Wczoraj podano, że podczas finału konkursu gościnnie wystąpi DJ Afrojack, który wykona numer muzyczny w towarzystwie chóru i orkiestry. Jest uważany jest za jednego z najlepszych DJ na świecie i osobę, która miała ogromny wpływ na światową promocję muzyki EDM. Wiemy też, że w finale Eurowizji 2020 zaśpiewa holenderska reprezentantka z 2005 roku – Glennis Grace. Jej ballada „My impossible dream” nie dostała się do finału w Kijowie, a chodziły słuchy, że do eliminacji doszło z powodu problemów technicznych podczas głosowania. Oczywiście z plotek o dołączeniu Holandii do finału ESC 2005 nic nie wyszło. Już 26 marca na tickets.songfestival.nl ruszy sprzedaż ostatniej puli biletów na Eurowizję 2020 – dostępne będą wszystkie eventy, tj. półfinały i finał oraz próby generalne (Jury i Family Show). Tym razem kupić będzie można wejściówki zarówno na płytę Ahoy Rotterdam oraz na trybuny. Wcześniej miejsca stojące nie były dostępne w sprzedaży. W przypadku odwołania, przesunięcia lub organizacji Eurowizji bez publiczności koszt biletu zostanie zwrócony.

Akcje dodatkowe:

Weź udział w plebiscycie REJECTED SONG CONTEST 2020 i wybierz najlepszą piosenkę preselekcji 2020! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierz najlepszą polską premierę lutego! Szczegóły znajdziesz TUTAJ!

Tęsknisz za sezonem preselekcyjnym? Weź udział w procesie nominacji w nowym plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego – „Croitor Awards” i wskaż swoich ulubieńców w szeregu kategorii! Zdecyduj o tym, kto będzie nominowany! Formularz znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Przegląd polskich mediów, Eurovision Odds, Eurovision Scoreboard, YouTube, Ria.ru, Radio NRJ, Channel One Russia, Eurovision.tv, fot. @littlebigband

%d blogerów lubi to: