Eurowizja 2020: Znamy utwory Malty, Macedonii i San Marino! Kiedy kolejne? • Zobacz teledysk do „Empires” Alicji Szemplińskiej • Koronawirus kontra Eurowizja – co nowego w sprawie?

Długo wyczekiwany utwór Malty 🇲🇹 na Eurowizję 2020 wreszcie się pojawił. Destiny, zwyciężczyni JESC 2015 oraz maltańskiego „X Factora” wykona w Rotterdamie utwór „All of my love” autorstwa ekipy z Symphonix International, w tym m.in. Borislava Milanova 🇧🇬 czy niewidomej wokalistki Bernardy Brunovic, która startowała już w preselekcjach Szwajcarii (2011) 🇨🇭 oraz Chorwacji (2019) 🇭🇷. Przez sam wzgląd na nazwisko reprezentantki Malta była bardzo wysoko notowana w zakładach bukmacherskich, a teraz pewnie jej szanse jeszcze wzrosną. W momencie pisania artykułu kraj zajmował w rankingu 8. miejsce. Wczoraj odbyła się premiera piosenki „You” Vasila Garvalieva z Macedonii 🇲🇰. utwór przygotowali Nevena Neskoska z Ochrydy wraz z Kaliną Neskoską i Alice Schroeder, a produkcją i aranżacją zajęli się najbardziej doświadczeni eurowizyjnie muzycy – Darko Dimitrov i Lazar Cvetkovski. Do utworu powstał też ciekawy teledysk pełen tańca. Szanse na wygraną Macedonii nie są jednak duże. W zakładach bukmacherskich kraj okupuje od wczoraj 25. miejsce.

🇵🇱 Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska z teledyskiem do „Empires”

Swoją premierę miał dziś teledysk Alicji Szemplińskiej do utworu „Empires”. Zgodnie z oczekiwaniami w klipie widzimy samą wokalistkę otoczoną ogniem czy wodą, a teledysk przeplatany jest dramatycznymi migawkami różnych katastrof, które spotykają nasz glob, m.in. pożarów czy powodzi. Teledysk został pozytywnie odebrany przez fanów, a wielu z nich zwraca uwagę na inną (niż z platform muzycznych) końcówkę utworu – jest teraz taka, jaką słyszeliśmy w „Szansie na Sukces”. Istnieje przekonanie, że Polska może być krajem, który bardzo zaskoczy (oczywiście pozytywnie) już podczas prób do Eurowizji – zarówno wokalem jak i występem, jeśli przygotowany zostanie w klimacie podobnym do tego co widzimy w teledysku. Wielu fanom marzy się m.in. sporo efektów pirotechnicznych i bardzo ciekawe wizualizacje pokazujące to, o czym utwór traktuje – o problemach naszego świata. Oczywiście wiele też zależy od wokalu Alicji Szemplińskiej, ale od zwyciężczyni „The Voice” wymaga się pełnej siły w głosie, zwłaszcza w ostatniej części „Empires”. Teledysk nie wpłynął jednak na notowania bukmacherskie. Nasz kraj nadal znajduje się na 22. miejscu, pomiędzy Finlandią a Serbią. W aplikacji „Eurovision Scoreboard” Polska zajmuje aktualnie 19. miejsce (5921 pkt), pomiędzy Belgią a Hiszpanią.

Okres po sezonie preselekcyjnym stoi pod znakiem premier ostatnich piosenek oraz nowych wersji utworów, które już znamy. Wiemy już, jak brzmią eurowizyjne warianty utworów z Polski 🇵🇱 i Ukrainy 🇺🇦. O 19:00 dowiemy się co przygotowali Albańczycy 🇦🇱 – już wiemy, że Arilena Ara zaśpiewa w Rotterdamie „Fall from the sky”, czyli przerobioną wersję „Shaj” z preselekcji narodowych. Jutro o 19:00 odbędzie się premiera eurowizyjnego wariantu piosenki „Kemama” Benny’ego Cristo z Czech 🇨🇿. Czekamy też na revampy utworów ze Slowenii 🇸🇮, Armenii 🇦🇲 oraz Włoch 🇮🇹. Do kompletu utworów brakuje nam jeszcze propozycji z Azerbejdżanu 🇦🇿. Samira Efendi opublikować ma go jutro – będzie to piosenka pt. „Cleopatra” lub „Scars into Stars”. Wersje demo obu propozycji pojawiły się już w sieci, jednak szybko zostały zablokowane. Dziś rano ogłoszono, że Senhit 🇸🇲 wykona w Rotterdamie piosenkę „Freaky” – to ona wygrała głosowanie internetowe zorganizowane przez reprezentantkę San Marino. Oddano prawie 32 tys. głosów, jednak pełnych wyników nie ujawniono. Lada chwila poznamy utwór Rosji 🇷🇺 i zespołu Little Big. Wiemy, że nie będzie to piosenka „Uno”, której fragment pojawił się już w sieci. Ma być to zupełnie nowa propozycja.

🇳🇱 Eurowizja a koronawirus: Przygotowania trwają mimo zagrożeń

Dziś w Rotterdamie rozpoczęło się spotkanie szefów delegacji z organizatorami Eurowizji 2020. Podczas meetingu delegacje oficjalnie przedstawiły wybrane utwory, a także zgłosiły plan występów w maju. Wszelkie późniejsze zmiany w koncepcji prezentacji scenicznej muszą otrzymać zgodę organizatorów i EBU, dlatego ważne jest, by już teraz przedstawić założenia i później móc w spokoju przeprowadzać próby. Zgodnie z tradycją, dziś wylosowano pozycję startową dla reprezentantów gospodarzy w finale ESC 2020. Jeangu Macrooy zaśpiewa jako 23. Kolejność startowa w półfinałach ustalona będzie przez producentów i zaprezentowana za parę tygodni. Fani głosujący na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego przewidują, że Czechy 🇨🇿 otworzą, a Łotwa 🇱🇻 zamknie II półfinał. Głosowanie było możliwe, bo znamy już wszystkie piosenki z naszej rundy. Oczywiście ważnym tematem spotkania było też zagrożenie, jakie powoduje szerzący się w Europie koronawirus. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami telewizja holenderska i EBU są w stałym kontakcie z władzami miasta Rotterdam i Holandii oraz monitorują sytuację związaną z wirusem. Na ten moment nie ma żadnych decyzji związanych z wykorzystaniem scenariusza alternatywnego tj. anulowania, przesunięcia lub organizacji Eurowizji bez publiczności. Fani Eurowizji mają jednak z tyłu głowy myśl, że może do takiej sytuacji dojść i organizatorzy oraz wykonawcy także są tego świadomi. Póki co przygotowania idą zgodnie z planem. Według mediów lokalnych 14 delegacji zdecydowało się zostać w swoich krajach i uczestniczyć w spotkaniu EBU/NPO zdalnie drogą internetową (np. Izrael, Grecja czy Szwecja). Przedstawiciele m.in. Cypru czy Armenii pojawili się w Holandii.

Akcje dodatkowe:

Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierz najlepszą polską premierę lutego! Szczegóły znajdziesz TUTAJ!

Tęsknisz za sezonem preselekcyjnym? Weź udział w procesie nominacji w nowym plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego – „Croitor Awards” i wskaż swoich ulubieńców w szeregu kategorii! Zdecyduj o tym, kto będzie nominowany! Formularz znajdziesz TUTAJ.

Źródło: YouTube, Eurovision.tv, Facebook, Instagram, Universal Music, Eurovoix, inf. własne, fot.: @aliciaszemplinska

 

%d blogerów lubi to: