Eurowizja 2020: Znamy utwór z Portugalii, a dziś premiera „You” z Macedonii! • Emocje i reakcje po Melodifestivalen • Co wiemy o piosence Destiny? • Kto jest faworytem ESC 2020?

Zakończone późno w nocy preselekcje Portugalii 🇵🇹 wygrała Maria Elisa Silva z utworem „Medo de Sentir” napisanym przez Martę Carvalho. Wokalistka zajęła 1. miejsce, jednak nie wygrała w żadnym z głosowań. Faworytem jurorów był Filipe Sabado, a widzów Barbara Tinoco. Elisa zarówno w typowaniu komisji jak i publiki była na drugim miejscu. Ostatecznie to ona została reprezentantką, Barbara zajęła 2. miejsce, a Filipe trzecie. Co ciekawe, na ostatnim miejscu finału znalazła się inna startująca w Festival de Cancao Elisa – o nazwisku Rodrigues. Najpewniej „Medo de Sentir” zostanie wykonane w Rotterdamie w podobnej formie jak podczas Festival da Cancao – Elisa będzie śpiewać, a Marta będzie grać na pianinie. Piosenka zaprezentowana zostanie na Eurowizji w języku portugalskim, co jest tradycją tego kraju. Czy Elisa ma szansę na sukces? Przypomnę, że w 2017 roku Portugalia awansowała do finału i wygrała Eurowizję, jednak już rok później zajęła w tym finale ostatnie miejsce, a w 2019 roku nie zdobyła awansu. Swoją przygodę z Eurowizją kończyła na etapie półfinałowym także w latach 2011-2012, i 2014-2015, dodatkowo w ogóle rezygnując z udziału w konkursie, gdy jego gospodarzem byli Szwedzi.

🇸🇪 Melodifestivalen 2020: Przegrani krytykują jury międzynarodowe

Zwycięstwo The Mamas w finale Melodifestivalen odbiło się szerokim echem wśród fanów i obserwatorów preselekcji, zwłaszcza, że trio tylko jednym punktem pokonało faworytkę fanów – Dotter. „Aftonbladet” rozmawiał z Dotter zaraz po podaniu wyników, a wokalistka pogratulowała The Mamas i uważa, że to dobry wybór na Eurowizję. Sama stwierdziła, że nie była do końca pewna, czy chce w tym roku reprezentować Szwecję w tym konkursie. Dziennik uważa, że The Mamas wygrały sprawiedliwie, jednak nie ma pewności, czy piosenka „Move” poruszy Rotterdam i ciężko jest przewidzieć ostateczny wynik. „W tym roku w stawce nie było zwycięzcy Eurowizji. Szwecja będzie musiała się znowu zadowolić miejscem w top10” – czytamy w jednym z artykułów. Sporo krytyki co do sposobu głosowania w Melodifestivalen słychać od tych, którzy w finale zajęli najniższe miejsca. Mohombi, któremu widzowie zaserwowali ostatnie miejsce uważa, że preselekcje szwedzkie nie powinny mieć międzynarodowego jury. „Jestem w 100% przeciwny temu systemowi” – przyznaje również Mendez. Także Hanna Ferm nie kryła rozczarowania niskim miejscem, jakie zajęła w głosowaniu jurorów. „W jury jest mało osób, a głosujących Szwedów jest wielu – dla mnie wynik publiczności jest ważniejszy” – uważa. Międzynarodowe jury zdecydowało, że dwie piosenki („Move” i „Bulletproof”) znalazły się na 1. miejscu głosowania z taką samą liczbą punktów. Najniższą notę dla The Mamas dał Izrael (4 punkty), a dla Dotter Austria (2 punkty). Pojawiły się spekulacje, że jury austriackie przekazało swoje punkty odwrotnie, co zdecydowało o przegranej Dotter – nie ma jednak na razie żadnych dowodów na to, że jest to prawda.

Do końca dzisiejszego dnia trwa internetowe głosowanie na piosenki Senhit na Eurowizję 2020 🇸🇲. Aby posłuchać „Freaky” i „Obsessed” oraz zdecydować, który utwór powinien reprezentować San Marino należy wejść na oficjalną stronę wokalistki gdzie znajdziemy piosenki i prosty formularz do głosowania. Walka jest dość wyrównana, chociaż z lekką przewagą dla „Obsessed” – tak przynajmniej wynika z ankiety Dziennika Eurowizyjnego na Instagramie. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami dziś mamy poznać trzy nowe utwory na Eurowizję 2020, jednak pewne jest, że o 20:00 usłyszymy piosenkę „You” Vasila (na zdj.) z Macedonii 🇲🇰. Co do utworów z Malty 🇲🇹 i Azerbejdżanu 🇦🇿 nie ma na razie żadnych nowych informacji, nadawcy telewizyjni milczą i może się zdarzyć, że te piosenki poznamy dopiero jutro. Portal ESCflashMalta przyznaje, że po zwycięstwie Destiny w „X Factor” niewiele wiadomości przekazywano do informacji publicznej, ale można zapewnić, że reprezentantka wraz z telewizją PBS ostro pracowała nad utworem. Po raz trzeci z rzędu Malta stawia na międzynarodowych kompozytorów, a spodziewać się należy ponownej współpracy z Symphonix International, które swoje utwory wystawia też w tym roku z Niemiec, Bułgarii i Azerbejdżanu. Wiemy, że Destiny swój utwór nagrywała w Wiedniu.

Do kompletu piosenek z Eurowizji 2020 brakuje nam już tylko Macedonii 🇲🇰, Azerbejdżanu 🇦🇿, Malty 🇲🇹, San Marino 🇸🇲 oraz Rosji 🇷🇺. Wiadomo, że niektóre utwory przejdą tzw. „revamp” – finalną wersję swojego utworu wypuścili już Ukraińcy 🇺🇦, a czekamy na nowości w tej kwestii z Albanii 🇦🇱, Armenii 🇦🇲, Czech 🇨🇿 i Polski 🇵🇱. Aktualnie liderem bukmacherów jest Islandia 🇮🇸, ale bardzo blisko pierwszego miejsca jest Litwa 🇱🇹. Na pozycję trzecią awansowała Szwajcaria 🇨🇭, a w top5 są też Rosja 🇷🇺 i Bułgaria 🇧🇬. Polska 🇵🇱 nadal zajmuje miejsce 22., aktualnie pomiędzy Finlandią 🇫🇮 a Cyprem 🇨🇾. Na samym końcu mamy Słowenię 🇸🇮, Chorwację 🇭🇷 i Białoruś 🇧🇾. Zdecydowanym faworytem fanów głosujących poprzez aplikację „Eurovision Scoreboard” jest na ten moment Litwa (33578 pkt) 🇱🇹, drugie miejsce ma Norwegia (28312) 🇳🇴, a trzecie Szwajcaria (26867) 🇨🇭. W czołowej piątce są też Niemcy 🇩🇪 i Islandia 🇮🇸. Polska 🇵🇱 ma na ten moment 4589 punktów i zajmuje niskie, 26. miejsce pomiędzy Austrią 🇦🇹 a Wielką Brytanią 🇬🇧. Trzy ostatnie miejsca zajmują Mołdawia 🇲🇩, Słowenia 🇸🇮 i Finlandia 🇫🇮. Z I półfinału brakuje nam czterech utworów (Rosja, Azerbejdżan, Macedonia i Malta), a z drugiego czekamy już tylko na San Marino. 76% głosujących na Instagramie uważa, że poziom pierwszego półfinału jest wyższy niż tego, w którym startuje Polska.

Źródło: RTP.pt, Wikipedia, YouTube, Aftonbladet, Wiwibloggs, ESCflashMalta, Eurovision World, Eurovision Scoreboard, inf. własne, fot.: @vasilg

 

%d blogerów lubi to: