[UPD!] Eurowizja 2020: Znamy utwory z Gruzji i Izraela, a kiedy premiery w kolejnych krajach? • Alicja Szemplińska: jakie ma szanse na awans i wygraną? • Eurowizja Junior 2020 w Krakowie? Nowe doniesienia

Dziś wcześnie rano zwycięzca gruzińskiego „Idola” – Tornike Kipiani 🇬🇪 – zaprezentował swój eurowizyjny utwór „Take me as I am” wraz z teledyskiem. Wokalista sam skomponował melodię i napisał tekst do piosenki. Propozycja gruzińska na Eurowizję 2020 wywołała dość mieszane komentarze. Jedni chwalą Gruzina za rockowy klimat i mocny wokal, ale sporo jest też krytyki tekstu piosenki, co w świecie eurowizyjnym zdarza się dość rzadko. Angielski tekst niejako wymienia różne nacje bazując na stereotypach („mówić jak Anglik„, „ubierać się jak Włoch„, „tańczyć jak Hiszpan„, „pachnieć jak Francuz„, „grać jak Niemiec„) i Tornike zwraca się do osoby, którą kocha, by nie wymagała od niego bycia kimś innym niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo w refrenie pojawia się zwrot „Kocham Cię” po angielsku, hiszpańsku, włosku, francusku i niemiecku. Dla wielu komentujących tekst jest dość karkołomny i tandetny, co wpływa na odbiór całej piosenki. Warto odnotować, że Gruzja po premierze znacznie awansowała w notowaniach bukmacherskich. Jeszcze wczoraj była na dnie, a dziś znalazła się już na pozycji 13., wyprzedzając m.in. piosenki z Belgii, Grecji, Wielkiej Brytanii czy Polski.

 

🇮🇱 Eurowizja 2020: Dziś Izrael wybiera utwór dla Eden

Swój utwór na Eurowizję 2020 wybiorą dziś mieszkańcy Izraela. Preselekcje „HaShir HaBa L’Eurovizion” składać się będą z czterech piosenek, które wykona Eden Alene. Dwie z nich – „Savior in the sound” i „Roots” wykonane są w całości po angielsku, „Rakata” po angielsku i hebrajsku, a prawdziwy miks mamy w „Feker Libi” – angielski, hebrajski, arabski i amharski, którego na ESC jeszcze nigdy nie było. O tym, która piosenka trafi do Rotterdamu zadecydują widzowie (50%), profesjonalne jury (40%) oraz komisja w studiu (10%). Same występy zostaną odtworzone z taśmy w trakcie programu, a także opublikowane na Facebooku, by internauci mogli na nie głosować za pośrednictwem specjalnej platformy. Izrael po raz pierwszy stosuje tę metodę wyboru od 2014 roku, gdy wewnętrznie wskazano Mei Finegold do Kopenhagi, a piosenkę (na podstawie teledysków) wybierali widzowie i jurorzy. Niestety, chociaż ten format dał Eurowizji uwielbianą przez fanów piosenkę „Same heart” wykonanie na żywo pozostawiało wiele do życzenia i ostatecznie wokalistka (będąca jedną z faworytek) zakończyła rywalizację na przedostatnim miejscu w półfinale. Teraz powinno być już lepiej, a słuchacze bardzo cenią sobie wszystkie cztery propozycje dla Eden. Transmisja ruszy o 20:00 (lub 20:30 w zależności od źródła) czasu polskiego i dostępna będzie na stronie KAN oraz na YouTube – link poniżej.

[UPDATE] Piosenka „Feker libi” autorstwa Dorona Medalie i Idana Raichela wygrała preselekcje izraelskie. Drugie miejsce miał utwór „Roots”, a trzecie „Rakata”. Zwycięska piosenka zaśpiewana będzie w czterech językach, w tym po arabsku i amharsku.

Do 9 marca wszystkie utwory wybrane na Eurowizję 2020 muszą być dostarczone do EBU i organizatorów konkursu. Tego dnia odbędzie się spotkanie szefów delegacji w Rotterdamie 🇳🇱. Nie przyjadą na nie Szwedzi 🇸🇪, którzy na tyle boją się koronowirusa, że rezygnują z udziału w spotkaniu, planując dołączenie do zebrania drogą internetową. SVT nie zdecydowała się natomiast anulować finału Melodifestivalen, twierdząc, że nie ma ryzyka zarażenia widzów konkursu. W środę dowiemy się kto reprezentuje Szwajcarię 🇨🇭 oraz jaki jest utwór tego kraju. Tego samego dnia odbędzie się też premiera piosenki gospodarzy – Holendrów. W czwartek planowana jest premiera austriacka 🇦🇹 oraz ogłoszenie reprezentanta i piosenki Irlandii 🇮🇪. Na piątek szykować się już mogą fani Sandro Nicolasa – przystojny Grek z Niemiec reprezentujący Cypr 🇨🇾 pokaże wtedy światu swój utwór. W sobotę dowiemy się jak brzmi propozycja powracającej Bułgarii 🇧🇬, a w niedzielę zaplanowano premiery kompozycji z Macedonii 🇲🇰, Azerbejdżanu 🇦🇿 i Malty 🇲🇹. Z pewnością w najbliższych dniach okaże się, jaki utwór do Rotterdamu wyślą Rosjanie 🇷🇺. Dosłownie w każdej chwili możemy poznać też szczegóły udziału San Marino 🇸🇲 w Eurowizji 2020.

 

🇵🇱 Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska w notowaniach przed ESC

„Pytanie na Śniadanie” zaprezentowało dziś materiał z planu teledysku do eurowizyjnej piosenki „Empires” Alicji Szemplińskiej. Utwór opowiadający o ważnych problemach naszego świata ma mieć dość dramatyczną oprawę wizualną, ale sama wokalistka nie chciała zdradzać na razie zbyt wiele. Nie wiemy też kiedy odbędzie się premiera klipu. Fani liczą na to, że wraz z teledyskiem zaprezentowana zostanie nowa wersja piosenki, przygotowana specjalnie na konkurs w Rotterdamie. Niedawno Alicja Szemplińska wykonała „Empires” podczas prezentacji ramówki TVP. Nasza reprezentantka miała więc okazję wystąpić w słynnym holu, gdzie w latach 2009-2011 i 2016-2018 odbywały się polskie preselekcje do Eurowizji. Nagranie z występu cieszy się sporym zainteresowaniem internautów, a fani najczęściej chwalą to wykonanie. Czekają jednak na więcej siły w wokalu. Polska na razie słabo radzi sobie w eurowizyjnych notowaniach. Zajmujemy 22. miejsce w zakładach bukmacherskich, a szanse na wygraną ESC 2020 oceniane są jedynie na 1%. Jesteśmy natomiast trzecim krajem typowanym do awansu z półfinału – większe szanse daje się tylko Czechom 🇨🇿 i Islandii 🇮🇸 (wg Betfair). W łącznym zestawieniu punktacji fanowskich przygotowywanych w aplikacji Eurovision Scoreboard „Empires” zajmuje niskie, 18. miejsce z 8226 punktami – przed nami są Czechy (9618), a za nami Francja 🇫🇷 (5249). Aktualnie wygrywa Litwa 🇱🇹 (45636), a na samym dnie jest Słowenia 🇸🇮 (2423).

 

 

🇵🇱 Eurowizja Junior 2020 w Krakowie? TVP milczy, a oczekiwania rosną

Portal Wirtualnemedia.pl podaje, że TVP zorganizuje Eurowizję Junior 2020 w Krakowie – mówi się o tym już od dłuższego czasu, a niedawne wypowiedzi Jacka Kurskiego zdają się to potwierdzać. Polski nadawca nie potwierdza jeszcze tych doniesień, a Centrum Informacji TVP podaje jedynie, że „żadne ustalenia odnośnie organizacji Eurowizji Junior w Polsce, a tym bardziej miasta organizatora jeszcze nie zapadły„. Wielu fanów ma jednak pewność, że konkurs znów trafi do Polski, a jeśli tak się stanie, to naturalnym wyborem ma być stolica Małopolski i ogromna hala Tauron Arena. Na brak zainteresowania biletami na JESC 2020 organizatorzy na pewno nie będą narzekać, co udowodniła edycja w Gliwicach. Wobec Telewizji Polskiej stawiane są teraz duże oczekiwania. W 2019 mało kto wierzył, że polski nadawca zdoła tak świetnie przygotować konkurs, a teraz poprzeczka stawiana będzie jeszcze wyżej, bo nie dość, że trzeba poziom utrzymać, to jeszcze zaskoczyć nowatorskimi pomysłami, by konkurs w Krakowie nie był kalką tego z Gliwic. Czy w organizację zaangażowane będą w związku  tym nowe osoby? Tego na razie nie wiadomo.

Jeśli lubisz czytać Dziennik Eurowizyjny i chcesz wspomóc autora strony przed wyjazdem do Rotterdamu na Eurowizję 2020, zajrzyj na Patronite, gdzie możesz wesprzeć Dziennik Eurowizyjny – specjalne nagrody i przywileje czekają!

Serdecznie dziękuję! 

Źródło: YouTube, Facebook, KAN, Wikipedia, Pytanie na Śniadanie, Eurovision World, Oddschecker, Eurovision Scoreboard, Wirtualnemedia.pl, inf. własne, fot.: @tornike_kipiani_official

%d blogerów lubi to: