Eurowizja 2020: Hurricane wygrywają preselekcje w Serbii • Jaki utwór wykona Roxen dla Rumunii? • Kiedy kolejne piosenki?

Pełen energetycznych występów finał Beovizji 2020 🇷🇸 zakończył się spodziewanym zwycięstwem trio Hurricane. Dziewczęta wykonały „Hasta la vista”, zdobywając 12 punktów zarówno od jury jak i od widzów. W typowaniu jury zebrały 47 punktów, drugie miejsce miał Igor Simić (39 punktów), a trzecie Naiva (37 punktów). Spodziewanie bardzo nisko oceniono youtubera Andriję Jo, który otrzymał tylko 8 małych punktów, co starczyło na 1 duży punkt. Słabiej od debiutującego wokalnie celebryty wypadły jedynie zespoły Ejo i Lift. W televotingu Hurricane otrzymały prawie 20 tys. głosów. Drugi był Andrija Jo (13,5 tys.), a trzecia Ana Milenković (5,7 tys.). Najsłabiej w głosowaniu sms-owym wypadła formacja Ejo (2 tys. głosów). Ostatecznie w końcowym rankingu Hurricane wygrały z maksymalną sumą 24 punktów. Naiva była druga (15 punktów), a Igor Simić trzeci. W top5 znaleźli się też Andrija Jo (11) i Ana Milenković (11), a na najniższej pozycji wylądowała formacja Ejo, jako jedyna bez dużych punktów. Hurricane wygrały także w półfinale, również z 12 punktami od widzów i jury. Drugi był zespół Lift, a trzeci duet Milana i Oliviery. Pod kreską (na 7. miejscu) znalazła się Ivana Jordan, którą mocno wsparło jury, ale nie dostała żadnych dużych punktów od publiki. Ostatni w tej grupie był model Lazar Zivanovic. W półfinale widzowie oddali na Hurricane 7,2 tys. głosów.

 

🇷🇸 Eurowizja 2020: W jakim języku zaśpiewają Hurricane?

Chociaż startowały już jako drugie, a po nich wystąpiło wielu innych dobrych wykonawców z energetycznymi utworami, Hurricane zdołały pokonać konkurencję. Tym samym Sanja Vucic, członkini trio, wraca na Eurowizję – solowo reprezentowała ten kraju w 2016 roku. Na Eurowizji była już też Ksenija Knezevic, występowała w 2015 roku jako chórzystka Kneza z Czarnogóry 🇲🇪 (swojego ojca). Chociaż były faworytkami, nie spodziewały się wygranej. Sanja przyznała, że bardzo mocno trzymała kciuki m.in. za Naivę i Igora Simicia. Kompozytorzy utworu poinformowali, że „Hasta la vista” nie ma angielskiej wersji językowej i na razie nie wiadomo, czy w utworze dojdzie do jakichś zmian na tym polu. Sama piosenka ma już za sobą revamp, a do nowej wersji powstał klip, którego premiera odbyła się zaraz przed półfinałem Beoviziji. Sam finał obfitował w wiele emocji, dobrej zabawy i świetnych rozmów w jury oraz popularnych gości specjalnych. Dla widzów zaśpiewała zwyciężczyni ESC 2007 – Marija Serifovic. Pojawił się też Hajrudin z formacji Hara Mata Hari (Bośnia 2006 🇧🇦), który zaśpiewał parę utworów (w tym eurowizyjną „Lejlę”) w towarzystwie orkiestry RTS. Nie zabrakło też wielu ciekawostek historycznych, które po raz kolejny dotykały tematu uczestnictwa Jugosławii w Eurowizji. Serbowie czują się spadkobiercami tej tradycji i historii, w związku z tym bardzo często wspominają o niej w trakcie swoich preselekcji, jednocześnie zapraszając gwiazdy eurowizyjne nie tylko z kraju ale też z całego regionu.

Więcej materiałów zakulisowych znajdziecie w ciągu dnia na Facebookui InstagramieDziennika Eurowizyjnego. 

 

 

🇷🇴 Eurowizja 2020: Roxen zaśpiewa „Alcohol you”

Wbrew oczekiwaniom, piosenka „Cherry Red” nie wygrała preselekcji rumuńskich, zajmując w finale trzecie miejsce. Roxen zaśpiewa w Rotterdamie balladę „Alcohol you”, która uzbierała najwyższe noty od widzów oraz jurorów. Drugie miejsce miała piosenka pt. „Storm”. Na ostatnim miejscu tabeli mamy „Beautiful disaster” z zerem punktów, adekwatnie do tytułu. Taki wynik preselekcji sprawił, że Rumunia po krótkim liderowaniu w zakładach bukmacherskich dała się wyprzedzić Litwie 🇱🇹, która wraca na pierwszą pozycję. Trzecia jest Islandia 🇮🇸, co uznać należy za pozytywny efekt sobotniego finału narodowego w tym kraju. W top5 są też Włochy 🇮🇹 oraz Bułgaria 🇧🇬, chociaż nie znamy jeszcze piosenki Victorii. Grecja 🇬🇷, która dziś opublikowała eurowizyjny utwór „Superg!rl” zajmuje miejsce 15., a Polska 🇵🇱 utrzymuje się w okolicach pozycji 21. Na samym dnie mamy Macedonię 🇲🇰, Chorwację 🇭🇷, Białoruś 🇧🇾, Słowenię 🇸🇮 i Łotwę 🇱🇻.

 

 

W finale preselekcji portugalskich 🇵🇹 zaśpiewa ośmiu wykonawców, a w nocy z soboty na niedzielę poznaliśmy czterech finalistów z drugiej grupy. Awans otrzymali Kady, Elisa Rodrigues, Tomas Luzia oraz Jimmy P, co oznacza, że wyeliminowano Dubio ft. +351, Luiza Caracola, Judasa oraz Claudio Franka. Finał preselekcji już w sobotę, a o wynikach zadecydują (tak jak w półfinałach) widzowie oraz jurorzy. Przed nami ostatni tydzień sezonu preselekcyjnego. We wtorek poznamy utwór, jaki w Rotterdamie zaśpiewa Eden – reprezentantka Izraela 🇮🇱. Piosenkę wspólnie wybiorą widzowie oraz jurorzy. 7 marca odbędą się ostatnie finały narodowe – poza Portugalią reprezentantów wybiorą wtedy Finlandia 🇫🇮, Szwecja 🇸🇪 i Dania 🇩🇰. Czeka nas też wiele premier utworów wskazanych wewnętrznie. Wiemy, że w środę poznamy piosenkę Holandii oraz dowiemy się, kto i z czym reprezentować będzie Szwajcarię. Dzień później odbędzie się premiera w Austrii oraz ogłoszenie reprezentanta Irlandii. Czekamy na terminy premier piosenek z Cypru, Azerbejdżanu, Rosji, Gruzji, Malty i San Marino.

Szczegóły w terminarzu preselekcyjnym!

 

Źródło: RTS, OGAE Serbia, relacja Macieja Błażewicza z Belgradu, TVR, Eurovision World, Wikipedia, inf. własne, fot.: M. Błażewicz, 2020

%d blogerów lubi to: