[UPD!] Eurowizja 2020: James Newman reprezentantem Wielkiej Brytanii, a kogo wybrano w Niemczech? • W piątek finał na Białorusi i pierwszy półfinał w Serbii

James Newman (fot.) został wskazany na reprezentanta Wielkiej Brytanii 🇬🇧 podczas finału Eurowizji 2020. Wspólną decyzję w tej sprawie podjęły telewizja BBC i wytwórnia BMG. Wokalistka wykona utwór „My last breath”, który premierowo zagrano rano w BBC Radio 1 i BBC Radio 2. James, brat znanego wokalisty Johna Newmana, przygotował utwór razem z Edem Drewett, Iainem Jamesem i Adamem Argyle. Iain James znalazł się też w teamie autorów piosenki „Running Scared” 🇦🇿, która w 2011 wygrała ESC dla Azerbejdżanu. Osoby zaangażowane w wybór Jamesa i „My last breath” są zachwycone współpracą na linii BBC-BMG i mają nadzieję, że wokalista będzie ich godnie reprezentował w Rotterdamie. „Zaczęliśmy od zmian postrzegania samego konkursu poprzez rozpoczęcie współpracy z najlepszymi twórcami w Wielkiej Brytanii. James napisał już wiele międzynarodowych hitów i był na szczycie naszej listy” – twierdzi Alistair Norbury z BMG. James Newman pochodzi z Yorkshire, aktualnie mieszka w Londynie i chociaż nie jest zbyt znany jako piosenkarz, ceni się jego pracę jako kompozytora wielu przebojów dla m.in. Eda Sheerana, Little Mix, Olly’ego Mursa, Keshy czy dla brata, Johna. Udział w Eurowizji zaproponowano mu pod koniec listopada. „Chcieli mocną, silną i podnoszącą na duchu piosenkę z pozytywnym przekazem i taką właśnie zrobiłem” – powiedział James. Oficjalnie tytuł reprezentanta kraju przyjął jednak dopiero przed świętami Bożego Narodzenia, więc w Nowy Rok wszedł już z myślą, że w 2020 zaśpiewa dla milionów na Eurowizji. „Mam już pomysł na to jak wyglądać będzie występ, co pojawi się na ekranach, ale na razie zachowam to w tajemnicy” – dodał.

🇩🇪 Unser Lied fur Rotterdam: Oglądaj dziś od 21:30

Dziś dowiemy się, kto będzie reprezentantem Niemiec, które (podobnie jak UK) mają zagwarantowany start w finale ESC 2020. Ogłoszenie wyników wewnętrznych preselekcji nastąpi o 15:30 na stronie nadawcy, a później także podczas specjalnego programu „Unser Lied fur Rotterdam” na kanale ONE. Chociaż pojawiają się telewizyjne zwiastuny show, niewiele wiemy o tym, czego oczekiwać. Prowadzącą będzie Barbara Schoneberger, a w programie pojawić się mają także Michael Schulte (ESC 2018) i komentator niemiecki Peter Urban. Fani mają nadzieję, że dowiemy się dziś nie tylko tego, kto pojedzie na Eurowizję, ale też zaprezentowana zostanie piosenka na konkurs. Wyboru wewnętrznego dokonało 100-osobowe jury niemieckie oraz 20-osobowa komisja międzynarodowa złożona z ekspertów i profesjonalistów. Oceniono ponad 600 artystów, a pod uwagę brano aż 568 piosenek, przy czym 84 powstały na specjalnych songwriting camp’ach zorganizowanych w ramach preselekcji. Po wstępnych przesłuchaniach listę kandydatów zredukowano do 50, a piosenek do 34. Następnie sparowano wykonawców z utworami i spróbowano wybrać idealną kombinację. Ostatecznie po tym procesie w grze pozostało 20 uczestników i 17 kompozycji. Z tego zestawu wybrano ostatecznie reprezentanta i utwór na Eurowizję. „Unser Lied fur Rotterdam” w czwartek od 21:30 na kanale ONE. Transmisja internetowa dostępna TUTAJ. Program potrwa godzinę. 

[UPDATE] Benjamin Dolic reprezentantem Niemiec z piosenką „Violent Thing”. Benjamin urodził się 4 maja 1997 roku, pochodzi ze Słowenii, gdzie w wieku 12 lat dotarł do półfinału lokalnej wersji „Mam talent”. Wraz z formacją D Base startował w finale preselekcji „EMA 2016”. Gdy miał 18 lat, wraz z rodziną przeniósł się do Szwajcarii, a na początku 2018 roku wystartował w niemieckim „The Voice” – dotarł do finału, gdzie zajął 2. miejsce. W ramach projektu „The Voice of Germany Live in Concert Tour” śpiewał w 20 miastach Niemiec i Austrii.

🇧🇾 Eurowizja 2020: W piątek finał preselekcji na Białorusi

W piątek finał preselekcji na Białorusi! O bilet do Rotterdamu rywalizować będzie dwunastu wykonawców, którzy pomyślnie przeszli castingi. Stawkę otworzy weteranka konkursu (a także finalistka polskich „Krajowych Eliminacji” 2016″) Napoli z „Don’t let me down”, natomiast jako ostatni zaśpiewa zespół VAL z „Da vidna”. Wśród kandydatów mamy też m.in. Anastasiyę Malashkevich, Yana Yarosha, Angelikę Pushnovą, zespół Aura czy KeySi. Zwycięzca wybrany zostanie poprzez televoting i głosowanie jurorów, w stosunku 50/50. Czy będą to wyniki sprawiedliwe? Ciężko stwierdzić, bo białoruska telewizja znana jest z ustawianych wcześniej wyborów i kombinatorstwa w trakcie preselekcji. Co ciekawe, nadawca planował w tym roku w ogóle nie organizować konkursu telewizyjnego i skupić się na wyborze wewnętrznym, jednak pomysł najwyraźniej upadł i powrócono do „sprawdzonego” formatu. Rok temu preselekcje spotkały się ze sporą krytyką fanów i niektórych uczestników – w 2019 piosenki oceniało tylko jury, przy czym noty wystawiano od razu po występach danych kandydatów, a Zana – zwyciężczyni – zaśpiewała już jako druga, co oznacza, że każdy kolejny uczestnik dostając mniej punktów od „Like it” automatycznie tracił szansę na wygraną. Finał 2020 od 20:00 czasu polskiego na kanale Belarus1 i Belarus24 oraz w Internecie TUTAJ. Show potrwa dwie godziny.

🇷🇸 Beovizija 2020: Pierwszy półfinał już w piątek o 21:00

W piątkowy wieczór start serbskiej „Beoviziji”. W pierwszym półfinale o finał rywalizować będzie dwunastu wykonawców, a o wynikach zadecydują jurorzy oraz widzowie w stosunku głosów 50/50. Wszystkie utwory zaśpiewane będą po serbsku. Wśród faworytów wymienia się głównie znanego youtubera Andriję Jo i jego utwór „Oči Meduze” napisany przez Szwedów. Chociaż piosenka cieszy się sporą popularnością w Serbii jak i wśród fanów Eurowizji, nie ma pewności jak zostanie oceniona przez jurorów, gdyż pojawiają się obawy o wokal gwiazdy internetu. Sam Andrija twierdzi, że z jego głosem wszystko jest dobrze i nie zawiedzie swoich fanów. Jego konkurencję w walce o finał stanowić będą m.in. Marko Marković z bałkańską potupajką „Kolači”, gwiazda serbskiej sceny muzycznej i uczestniczka wielu Jugoviziji – Neda Ukraden, popularny pop wokalista Igor Simić, finalista selekcji 2018-2019 Ivan Kurtić czy mieszkająca w Austrii Thea Devy. Wokalistka znalazła się w trójce kandydatów do reprezentowania Austrii, jednak ostatecznie jej utwór odrzucono, więc przetłumaczyła go na serbski i pojawia się w Beoviziji. Transmisja rusza o 21:00 i potrwa dwie godziny. W Internecie oglądać ją można za pośrednictwem platformy RTS Planeta (dostępna po zalogowaniu), która oferuje stream kanału RTS Svet. 

Źródło: BBC, BMG – materiały prasowe, ESC Kompakt, ONE, BTRC, Wikipedia, RTS, inf. własne, fot.: BMG

%d blogerów lubi to: