Eurowizja Junior 2020 w Krakowie? • Wyniki oglądalności „Szansy na Sukces” • Czy Roksana Węgiel powinna nas reprezentować w 2021 roku? • Koronawirus zagrożeniem dla Eurowizji?

Wszystko wskazuje na to, że Eurowizja Junior znów odbędzie się w Polsce 🇵🇱, a TVP otrzymała od EBU prawo do organizacji konkursu w 2020. Już w sobotę podczas „The Voice Kids 3” prezes Jacek Kurski ze sporym optymizmem powiedział, że „rozmowy zaszły bardzo daleko” i zapowiedział kolejne komunikaty w tej sprawie. Gdybyśmy takiej organizacji nie otrzymali, zapewne żaden późniejszy komunikat nie byłby potrzebny. Spekulacje zdaje się potwierdzać Gazeta Wyborcza, która informuje, że TVP złożyła aplikację wraz z Krakowem. „Rzeczywiście doszło do rozmowy prezesa TVP z prezydentem Jackiem Majchrowskim i wszystko wskazuje na to, że w listopadzie 2020 TVP ponownie będzie organizatorem Eurowizji Junior” – poinformował pełnomocnik prezydenta Krakowa, Robert Piaskowski, który dodał, że Tauron Arena została zarezerwowana na okres Eurowizji Junior, a w najbliższych dniach dojdzie do spotkania producenckiego, aby określić szczegóły. Przyznanie prawa do organizacji oznacza, że należy zmienić aktualny harmonogram koncertów w Tauron Arenie. W drugiej połowie listopada 2020 mają tam wystąpić m.in. Andrea Bocelli i Agnieszka Chylińska. Media nie donoszą na razie o żadnych potencjalnych terminach finału JESC 2020, ale pod uwagę brane są zapewne tylko dwie daty – 22 listopada i 29 listopada. Jeśli doniesienia „Wyborczej” się potwierdzą, Polska będzie pierwszym w historii krajem EBU, który dwa razy z rzędu zorganizuje Eurowizję Junior. TVP zostanie też drugim nadawcą, który zdecydował się zostać gospodarzem jakiegokolwiek konkursu muzycznego Europejskiej Unii Nadawców drugi rok z rzędu. Wcześniej była to Irlandia 🇮🇪, której stacja RTE organizowała Konkurs Piosenki Eurowizji (dla dorosłych) w latach 1993-1995.

Aż 68,9% ankietowanych na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego deklaruje chęć pojechania na Eurowizję Junior 2020 w Krakowie. 12% na pewno nie pojawi się na widowni konkursu, a 19,1% jeszcze nie zdecydowało w tej sprawie. 

🇵🇱 Szansa na Sukces: Dobre wyniki oglądalności. Co za rok?

Finał „Szansy na Sukces – Eurowizja 2020” zebrał przez telewizorami 1,9 m.in. widzów, a średnio czteroodcinkowe preselekcje oglądało 1,94 mln Polaków. Największą widownię zebrał I półfinał, w którym wygrała Kasia Dereń – osiągnął wynik 2,26 mln. Najsłabiej wypadł III półfinał (zwyciężył w nim Albert Cerny) – 1,7 mln. Odcinek w którym Alicja Szemplińska wygrała przepustkę do finału śledziło 1,8 mln widzów.  „TVP2 w czasie nadawania talent-show „Szansa na sukces. Eurowizja 2020” była zdecydowanym liderem rynku telewizyjnego” – podaje portal Wirtualnemedia.pl. Wiadomo też, że wpływy z reklam emitowanych wokół odcinków „Szansy” wyniosły 822 tys. zł. Czy ten sukces sprawi, że format powróci w przyszłym roku? Wielu fanów ma nadzieję, że nie, zresztą panuje przekonanie (wśród sporego grona miłośników ESC), że Polskę za rok reprezentować powinna Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018. Ponieważ pozytywnie ocenia się aktualnie format selekcji rumuńskich 🇷🇴, w których jeden (wskazany wewnętrznie) wykonawca zaprezentuje parę utworów do wyboru przez widzów i jurorów, pojawiają się sugestie, by za rok wypróbować tę metodę w naszym kraju. W tym roku poza Rumunią zdecydował się na to też Izrael 🇮🇱. Rok temu w ten sposób wybrano piosenkę z Finlandii 🇫🇮, a wcześniej korzystały z niego też takie kraje jak Armenia 🇦🇲, Cypr 🇨🇾, Gruzja 🇬🇪, Niemcy 🇩🇪, Grecja 🇬🇷, Holandia 🇳🇱 czy Hiszpania 🇪🇸.

🇭🇷 Dora 2020: Goście finału i znane nazwiska wśród twórców piosenek

Gośćmi finału preselekcji chorwackich Dora 2020 będą Netta (zwyciężczyni Eurowizji 2018 🇮🇱) oraz Roko Blažević (reprezentant Chorwacji 2019). Co ciekawe, tego typu występy specjalne są na razie omijane przez Duncana Laurence 🇳🇱, który wygrał ESC 2019. Do innych krajów jako goście jeżdżą natomiast niedawni uczestnicy Eurowizji –  norweskie trio KEiiNO 🇳🇴 (wystąpi na Islandii 🇮🇸), Mahmood 🇮🇹 i Eleni Foureira 🇨🇾 (wystąpili w Albanii 🇦🇱), Mans Zelmerlow 🇸🇪 (wystąpił w Australii 🇦🇺) czy Loreen 🇸🇪 (wystąpi w Rumunii 🇷🇴). Telewizja chorwacka uparcie trzyma 16 konkursowych piosenek w tajemnicy i raczej nie opublikuje chociażby ich fragmentów. Znamy natomiast twórców piosenek i pojawia się na liście parę istotnych nazwisk. Antonija Šola (wielokrotna uczestniczka Dory) stoi za piosenką dla Bojana Jambrošicia, Doron Medalie (napisał m.in. zwycięskie „Toy” Netty) jest współautorem piosenki „You will never break my heart” dla Indiry, a szwedzka ekipa z Anderzem Wrethov na czele przygotowała „When it comes to you” Mii Negovetić. Ciekawie prezentuje się też skład twórców utworu Damira Kedžo „Divlji vjetre”. W piosence „palce maczałMatija Rodić, jedyny Chorwat, który znalazł się na liście najlepszych światowych DJ-ów i aktualnie odbywa tournee po Ameryce 🇺🇸, a wszystkie koncerty szybko się wyprzedały. Finał „Dory 2020” już w sobotę o 20:05, a Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował na żywo kulisy show wprost z Opatiji.

🇸🇮 EMA 2020: Szczegółowe wyniki preselekcji

Opublikowano pełne wyniki głosowań podczas rozbudowanych preselekcji słoweńskich. W finale eliminacji „EMA Fresh” dla nowych wykonawców jurorzy stawiali na Parvani Violet i Astrid in Avantgarden, ale widzom najbardziej podobały się Saska i Stella. W rankingu jury ostatni był duet Marmoris, a u widzów Pia Nina, na którą oddano tylko 154 głosy. Wyniki poszczególnych dueli pokazują, że faworytów organizatorzy znali od początku. Parvani Violet pokonał Sarę Petesic stosunkiem głosów 75% do 25%, z kolei Saska rozgromiła Ljudmilę Frelih 82% do 18%. Bohaterki „EMA Frssh” zostały jednak odrzucone przez trzy jurorki finału preselekcji EMA. W głosowaniu Darji, Nuski i Maji wygrała Ana Soklić, a drugie miejsce zdobyła Lina Kuduzović i to one awansowały do superfinału. Trzecie miejsce wywalczyła formacja Parvani Violet. Saska była czwarta, remisując z Simonem Vadnjalem i Tinkarą Kovac. Najsłabiej u jurorek wypadł Bozidar Wolfand Wolf. W superfinale o wynikach decydowali już tylko widzowie – Ana otrzymała 5035 głosów, a Lina 4369. Jak na razie nie wiadomo, w jakim języku Ana wykona swój utwór „Voda” na Eurowizji. Trwają na ten temat rozmowy z RTV SLO, a wokalistka zdradziła, że oryginalnie piosenka napisana została z angielskim tekstem.

🇳🇱 Eurowizja 2020: Koronawirus zagrożeniem dla konkursu?

Holenderski wirusolog Ab Osterhaus uważa, że Eurowizja 2020 nie powinna się odbywać w planowanym terminie, jeśli epidemia koronowirusa nie będzie pod pełną kontrolą. Twierdzi, że pojawienie się tysięcy gości w Holandii może skutkować rozprzestrzenianiem się groźnego wirusa. „Trzeba brać pod uwagę scenariusz, w którym Eurowizja nie będzie mogła się odbyć, ale to zależy od rozwoju koronowirusa w najbliższym czasie” – powiedział Osterhaus. Zapewnił, że Instytut zdrowia publicznego Niderlandów i władze miasta Rotterdamu są ze sobą w stałym kontakcie i bacznie przyglądają się rozwojowi wydarzeń. Na ten moment w Holandii nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronowirusem, a największy problem (spośród krajów Eurowizji 2020) w tym temacie mają aktualnie Włochy 🇮🇹 (ponad 280 zarażonych, w tym 7 ofiar śmiertelnych). W Australii 🇦🇺 wykryto 22 przypadki choroby, w Niemczech 16 🇩🇪, w Wielkiej Brytanii 13 🇬🇧, we Francji 12 🇫🇷, a wirus pojawił się też w Hiszpanii 🇪🇸, Rosji 🇷🇺, Austrii 🇦🇹, Izraelu 🇮🇱, Belgii 🇧🇪, Finlandii 🇫🇮, Szwecji 🇸🇪, Chorwacji 🇭🇷 i Szwajcarii 🇨🇭. Rozwój koronowirusa śledzić pomaga specjalna mapa dostępna TUTAJ. Przypomnę, że w 2009 roku organizatorem Eurowizji Junior była Ukraina 🇺🇦, a konkurs nie został przesunięty ani anulowany pomimo epidemii grypy. Niektóre delegacje (w tym Szwecji) miały jednak spore obawy przed wylotem do Kijowa, ale ostatecznie żaden kraj nie wycofał się z rywalizacji.

Źródło: Gazeta Wyborcza, TVP, Tauron Arena, Wirtualnemedia, Wikipedia, Facebook, Eurosong.hr, RTV SLO, Eurovoix, inf. własne, fot.: Pinterest

%d blogerów lubi to: