[UPD!] Eurowizja Junior 2020 jednak w Polsce? Marcin Maciejczak może nas reprezentować na JESC! • Ukraina i Słowenia po finałach preselekcji – sprawdź wyniki

Zakończoną przed chwilą III edycję „The Voice Kids” 🇵🇱 wygrał faworyt – Marcin Maciejczak z drużyny Dawida Kwiatkowskiego. Młody chłopak z małej miejscowości (co często podkreślano) wykonał w finale balladę „Jak Gdyby Nic” napisaną przez Dominica Buczkowskiego-Wojtaszka i Patryka Kumóra, twórców m.in. „Superhero” i polskiej piosenki na Eurowizję 2020, którą jutro w „Szansie na Sukces” zaśpiewa Alicja Szemplińska. W finale talent-show Marcin pokonał Hanię Sztachańską (dla której utwór współtworzył Mikołaj Trybulec, jeden z autorów piosenek eurowizyjnych Czech 2019 i Hiszpanii 2020) oraz Natalię Kawalec (jej piosenkę przygotowali reprezentanci Polski na ESC 2014 – Donatan i Cleo). Marcin wielokrotnie już typowany był przez fanów na kolejnego reprezentantka Polski na Eurowizji Junior. Wręczając nagrodę, prezes TVP Jacek Kurski zapytał publiczność, czy chce, by kolejna edycja JESC odbyła się w Polsce. Gdy otrzymał odpowiedź twierdzącą stwierdził, że zabiera się do roboty i należy oczekiwać kolejnych komunikatów w tej sprawie już wkrótce. Sugeruje w ten sposób, że EBU mogło przyznać Telewizji Polskiej prawo do organizacji Eurowizji Junior w naszym kraju, jednak warto pamiętać, że tego typu publiczne komunikaty Kurskiego trzeba traktować z pewną dozą ostrożności. W trakcie finału poprzedniej edycji „The Voice Kids” prezes TVP niejako „obiecałAnice Dąbrowskiej udział w Eurowizji Junior 2019, a ostatecznie zwyciężczyni drugiej edycji była w procesie selekcyjnym pominięta, a nawet jej rola w finale aktualnej edycji ograniczyła się tylko do krótkiego wywiadu i wręczenia nagrody Marcinowi. Gośćmi specjalnymi finału były Viki Gabor (wykonała „Superhero” z Eurowizji Junior 2019) oraz  Alicja Szemplińska, która w niedzielę najpewniej wygra „Szansę na Sukces”. Zwyciężczyni „The Voice 10” wykonała dziś swój singiel „Prawie my”, ale w niedzielę zaśpiewa nową kompozycję – balladę przygotowaną na Eurowizję. Krótki fragment z prób do „Szansy” znaleźć można na Instagramie programu.

 

🇺🇦 Eurowizja 2020: Go_A jedzie do Rotterdamu!

Zaskoczenie w finale preselekcji ukraińskich! Formacja Go_A wygrała zarówno głosowanie widzów jak i jurorów, tym samym zespół pojedzie na Eurowizję 2020 z ukraińskojęzycznym utworem „Соловей”. Po raz pierwszy w historii nasi sąsiedzi wystawiają na konkurs utwór z tekstem niezawierającym słów w języku angielskim. Go_A w głosowaniu widzów zdobyła 25,43% poparcia. Drugie miejsce miał faworyt wielu fanów – Khayat (3. miejsce u jury i 2. u widzów), a trzecie Krutь (2. miejsce u jury i 3. u widzów). Porażkę ponieśli faworyci bukmacherów – duet Tvorchi – zajęli czwarte miejsce, na co zareagowali ze złością, a za kulisami skarżyli się na ogromne problemy z odsłuchem podczas śpiewania „Bonfire”. Zaskoczona niskim wynikiem była też Jerry Heil – wegańska videoblogerka zajęła ostatnie miejsce, a jej mina mówiła wszystko – nie spodziewała się takich rezultatów. Podczas finału organizatorzy pokazali miks utworów wybranych już na Eurowizję w innych krajach, gdzie wpletli propozycje z Grecji i Austrii, które oficjalnie nie miały jeszcze premiery. Okazało się, że nie były to jednak utwory wybrane na Eurowizję, a inne piosenki tych wykonawców. Gośćmi specjalnymi finału byli reprezentanci Ukrainy – Verka Serduchka (2007), Tina Karol (2006) i Jamala (2016). Ukraina po roku przerwy wraca na Eurowizję w wielkim stylu, a „Solovey” może w Rotterdamie odnieść spory sukces!

 

🇸🇮 Eurowizja 2020: Ana Soklič reprezentantką Słowenii

Ana Soklič wygrała preselekcje słoweńskie z utworem „Voda”, który napisała z Bojanem Simončiciem. Piosenka w języku narodowym zdobyła w superfinale 54% głosów od widzów. Drugie miejsce wywalczyła reprezentantka kraju na JESC 2015 – Lina Kuduzović. Otrzymała 46% głosów. Wcześniej trzyosobowe jury, w skład którego weszły Darja Svajger, Nusa Derenda i Maja Keuc – wyeliminowało 10 piosenek, w tym propozycje z EMA Fresh oraz jedną z faworytek fanów – Gaję Prestor. Konkurs świetnie poprowadził Klemen Slakonja, który wielokrotnie zaskakiwał widzów świetnymi gagami i dowcipami oraz…stylizacjami, np. pojawił się na scenie z raną ciętą na głowie. Ana Soklič nie kryła radości z zwycięstwa. „Tylko Jezus Chrystus prowadzi nas drogami życia i nikt nigdy nie powinien bać się tego, że na końcu tunelu nie ma światła, bo ono zawsze tam jest. Mogę w imieniu wszystkich powiedzieć, że ostatnie dni były dla nas, uczestników, niezwykle ciężko. Ale nigdy się nie poddajemy, bo nie ma drogi powrotnej” – powiedziała w emocjach. Na razie nie wiadomo, czy utwór „Voda” zostanie przetłumaczony na język angielski.

 

🇸🇪 Melodifestivalen: Koniec półfinałów, pora na duele

Bez niespodzianek w Szwecji. Do finału „Melodifestivalen 2020” weszli Hanna Ferm i Victor Crone, a do rundy dogrywkowej Frida Ohrn i duet złożony z Ellen Benediktson i Simona Peyrona. Piąte miejsce zdobył William Stridh, szóste Jakob Karlberg, a ostatnie Nanne Gronvall. Znamy już podział dueli, które rozegrają się w kolejną sobotę. Z każdego pojedynku do finału dostanie się zwycięzca, a o wynikach decydować będą widzowie. W pierwszej parze Ellen i Simon zmierzą się z Anisem don Deminą. W drugiej Malou Prytz powalczy z Paulem Rey’em. W trzeciej Felix Sandman najpewniej zmiecie Fridę Ohrn. Ostatni duet to Mendez z Alvaro Estrellą przeciwko zespołowi Drangarna. Aktualnie w finale mamy ośmiu wykonawców i spore są szanse na to, że tym razem ze Szwecji na Eurowizję pojedzie kobieta – faworytkami są bowiem Dotter, Anna Bergendahl czy Hanna Ferm.

 

[UPD!] 🇵🇹 Festival da Cancao: Pierwsi finaliści wybrani

Wszyscy kandydaci, którzy w I półfinale preselekcji portugalskich występowali z parzystych pozycji startowych dotarli do finału. Taka nietypowa zależność powstała w wyniku głosowania jurorów i widzów. Awans otrzymali Filipe Sambado z „Gerbera amarela do Sul”, Barbara Tinoco z „Passe-Partout”, Elisa z „Medo de sentir” oraz Throes + The Shine z „Movimento”. Zaskoczeniem jest brak kwalifikacji dla faworyzowanej formacji Blasted i ich utworu „Rebellion”. Tym razem portugalskie wyniki nie były w pełni jawne, więc nie wiemy kto wypadł w półfinale najlepiej i jak rozłożyły się punkty widzów czy jurorów. Już za tydzień drugi półfinał, w którym powalczą m.in. Judas, Tomas Luzia, Jimmy P czy Kady.

Źródło: TVP, The Voice Kids, Wikipedia, YouTube, STB, UA:Pershyi, RTV SLO, Vecer, RTP, SVT, fot.: The Voice Kids

%d blogerów lubi to: