Dziś finały na Ukrainie i w Słowenii! Sprawdź przewodnik • Piosenki dla Roxen • TVP publikuje zasady televotingu w „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020”

Godziny transmisji podane wg czasu polskiego. Dziennik Eurowizyjny nie bierze odpowiedzialności za niepoprawne funkcjonowanie linków. Śledź preselekcje i komentuj razem z nami na Facebooku! Pełen terminarz sezonu preselekcyjnego dostępny TUTAJ.

plan

🇺🇦 Vydbir: Kto będzie reprezentował powracającą Ukrainę?

Dziś przed nami kolejna selekcyjna sobota, ale tym razem wyjątkowo spokojna. Czeka ją nas dziś dwa słowiańskie finały narodowe oraz dwa półfinały. Już o 18:00 czasu polskiego rozpocznie się finał preselekcji ukraińskich z udziałem sześciu wykonawców, którzy z sukcesem przebili się przez bardzo wysoki poziom półfinałów. O wyjazd do Rotterdamu i możliwość reprezentowania powracającej po roku pauzy Ukrainy walczą Krutь (23-letnia wokalistka, poetka, kompozytorka i bandurystka z Chmielnickiego, uczestniczka X-Factora z 2017 roku), Jerry Heil (24-letnia Yana Shemaeva, znana głównie jako videoblogerka i wokalistka coverowa), zespół Go A z wokalistką Kateriną Pavlenko na czele (formacja tworzy muzykę zwaną folkotroniką), Dawid Akselrod (36-letni Volodimir Tkachenko, uczestnik wielu lokalnych konkursów i festiwali), Andriy Khayat (22-letni finalista „The Voice”, który w ubiegłorocznych selekcjach zajął 5. miejsce w półfinale za „Ever”, na zdj.) oraz grupa Tvorchi czyli Andriy Hutsylyak i Jeffrey Kenny. O wynikach zadecyduje jury i widzowie, a dość ciężko przewidzieć jest zwycięzcę bo poziom jest wyrównany. W tym roku jury i publika byli zgodni co do pierwszych miejsc w półfinałach – zdobyli je Krutь i Tvorchi, ale to nie znaczy, że są pewniakami do walki o wygraną, bo widzowie mogą zaskoczyć, a komisja ma głosować według innego kryterium. Faworytem graczy „Bet & Win” są Tvorchi (49,2%), a drugie miejsce ma Khayat (26,2%). Trzecia jest Krutь (21,3%). Gościem specjalnym preselekcji ma być zwyciężczyni ESC 2016 – Jamala. Tradycyjnie finał podzielony będzie na dwie części. Pierwsza ruszy o 18:00 i zakończy się ok. 20:22, po czym nastąpi 15 minut przerwy i preselekcje powrócą o 20:37 by zakończyć się o 21:40. Transmisję równocześnie przeprowadzą stacje STB i UA:Pershyi, a w sieci obejrzeć konkurs będzie można TUTAJ

🇸🇮 EMA 2020: Kto zostanie reprezentantem Słowenii?

O 20:00 rozpoczyna się finał preselekcji słoweńskich EMA 2020. O wygraną walczy 12 uczestników, w tym dwóch, którzy wygrali specjalne przedbiegi EMA Fresh (Saška i zespół Parvani Violet). Będą też m.in. formacja Inmate (startowali rok temu i zajęli 7. miejsce), Tinkara Kovač (reprezentantka Słowenii 2014 – zajęła w finale 25. miejsce za „Round and Round”, 58-letni Božidar Wolfand (wraz z grupą Rendez-Vous startował w preselekcjach Jugosławii 1984 zajmując 3. miejsce), Lina Kuduzović (laureatka 3. miejsca w Eurowizji Junior 2015 i ostatnia reprezentantka Słowenii w tym konkursie) czy Gaja Prestor, którą wielu uważa za faworytkę. W „Bet & Win” zdobyła 44,3% głosów, a druga jest Lina (39,3%). Problem w Słowenii jest taki, że jurorzy (a dokładniej 3 osoby wchodzące w skład komisji) mają nienormalny wręcz wpływ na wyniki, gdyż z całej dwunastki wybierają tylko dwóch wykonawców. W superfinale najlepsza dwójka poddana jest televotingowi, więc widzowie często wybierają „mniejsze zło”. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się wieczorem. Do roli prowadzącego powraca fenomenalny komik i prezenter Klemen Slakonja, a gościem specjalnym będzie duet zalagasper, który w ubiegłym roku reprezentował Słowenię na Eurowizji (albo jak wolą – na konkursie Dare to Dream). Start finału o 20:00, a show potrwa nieco ponad dwie godziny. Transmisja na RTV SLO 1 oraz za pośrednictwem platformy internetowej RTV4 TUTAJ

🇸🇪 Melodifestivalen: Ostatni półfinał preselekcji

IV półfinał Melodifestivalen odbędzie się w Malmo, na terenie Malmo Areny, gdzie organizowano m.in. Eurowizję 2013. O dwa miejsca w finale i dwa ostatnie miejsca w dogrywce powalczą Ellen Benediktson (startowała w latach 2014-2015, przy czym jej pierwszy udział zakończył się 7. miejscem w finale) w duecie z Simonem Peyron (4. miejsce w dogrywce 2014 roku jako lider formacji Outtrigger), Frida Öhrn (startuje czwarty raz, do tej pory największy sukces to 7. miejsce w dogrywce z 2013 roku), Hanna Ferm (3. miejsce w finale 2019 za duet z Liamoo), Victor Crone (ubiegłoroczny reprezentant Estonii 🇪🇪, w Melodifestivalen zajął 8. miejsce w dogrywce z 2015 roku) czy weteranka Nanne Grönvall. 57-letnia wokalistka zadebiutowała w MF w 1986 roku zajmując 4. miejsce. Wygrała za trzecim razem, w 1996 jako członkini formacji One More Time (na Eurowizji zajęli 3. miejsce). Później była bardzo blisko ponownego triumfu w 2005 roku, gdy w finale wywalczyła 2. miejsce, sensacyjnie przegrywając z Martinem Stenmarckiem. Co ciekawe, parę lat później plagiat hitu „Hall om mig” zaśpiewała…jedna z finalistek selekcji ukraińskich do Juniora 🇺🇦 i była to jej konkursowa propozycja. Ostatni raz w preselekcjach Nanne pojawiła się w 2007 roku, nie wchodząc jednak do finału. Będzie to jej ósmy start. Wśród faworytów wymienia się Hannę Ferm (93,4% graczy typuje ją jako jedną z finalistek) i Victora Crone (88,5% typowań). Start półfinału o 20:00 i potrwa on półtorej godziny. Transmisja dostępna TUTAJ

🇵🇹 Festival da Cancao: Ruszają nocne preselekcje

Na koniec Portugalia, gdzie o 22:48 (czasu polskiego) rusza Festival da Cancao. W I półfinale usłyszymy osiem propozycji, a cztery najlepsze wejdą do finału, o czym zadecydują widzowie i jurorzy w jawnym głosowaniu. Faworytem jest formacja performerów Blasted z piosenką „Rebellion”. Grupa działa od 1994 roku i znana jest z niesamowitych występów scenicznych. W typowaniu „Bet & Win” stawia na nią aż 95,1% graczy. Wysoko notowane są też Elisa (86,9%) i Barbara Tinoco (82%). Półfinał odbędzie się w studiu RTP w Lizbonie, a prowadzącymi będą Jorge Gabriel i Tania Ribas de Oliveira. On ma 51 lat i sławę zdobył m.in. jako prowadzący lokalnej wersji quizu „Milionerzy”. Ona ma 43 lata i spore doświadczenie z programami na żywo. Pracowała m.in. przy lokalnej wersji Operacao Triunfo, Euro 2004 w Portugalii, MTV Music Awards Lisboa 2005 czy przy preselekcjach. Razem z Jorge prowadziła drugi półfinał Festival da Cancao w 2017 roku, później w półfinałach pełniła tę rolę także w 2018 i 2019 roku. Preselekcje ruszają o 22:48 (czasu polskiego) i potrwają do 1:00 w nocy. Transmisja na RTP1 oraz RTP Internacional (dzięki temu selekcje oglądać będzie można też w Ameryce jak i w Azji). W Internecie show śledzić można TUTAJ

🇷🇴 Eurowizja 2020: Oto utwory dla Roxen

W piątek wieczorem telewizja rumuńska przedstawiła pięć utworów, które Roxen wykona na żywo podczas preselekcji 1.03. Wszystkie piosenki są po angielsku i według fanów prezentują bardzo wysoki poziom, co oznacza, że po dwóch latach wpadek Rumunia ma szansę na sukces i awans do finału. Najwięcej pozytywnych komentarzy zdobyło nowoczesne „Cherry Red” napisane m.in. przez Theeę Misulescu i producentów znanych pod nazwą Play & Win (stworzyli m.in. „Sunny Days” dla grupy Zero – 2. miejsce w selekcjach z 2009 roku, a współpracowali m.in. z Inną, Activ czy grupą Akcent). Wśród twórców pozostałych piosenek są m.in. amerykański 🇺🇸 wokalista i pianista Breyan Isaac (pracował m.in. z Nickiem Jonasem, Inną, Flo Rida czy Britney Spears) czy Julie Frost, która jest współtwórczynią zwycięskiego „Satellite” dla Niemiec 2010. Breyan i Julie weszli w skład ekipy tworzącej dla Roxen „Beautiful disaster” i „Colors”, dodatkowo Breyan współtworzył też „Alcohol you”. Rumuński piosenkarz Viki Red pracował przy dwóch piosenkach, podobnie jak Alex Cotoi. Wszystkie pięć kompozycji powstało podczas specjalnego songwriting camp’u. W finale najlepszą piosenkę wybiorą widzowie i jurorzy, w stosunku głosów 50/50. Piosenki dostępne są TUTAJ.

🇵🇱 Szansa na Sukces – Eurowizja 2020: Jak głosować?

Telewizja Polska opublikowała już regulamin głosowania sms-owego podczas niedzielnego finału „Szansy na Sukces – Eurowizja 2020”. Chociaż większość fanów jest zdania, że Alicja Szemplińska wygra finał, to jednak jeśli ktoś mimo wszystko zechce oddać swój głos, powinien pamiętać o tym, że:

  • głosować mogą tylko osoby pełnoletnie lub upoważnione do tego przez właścicieli kart SIM/USIM
  • aby wesprzeć swoich faworytów należy wysłać sms o treści 1, 2 lub 3 na numer 7350, a koszt jednego głosu jest tradycyjnie jednym z najdroższych wśród europejskich preselekcji i wynosi 3,69 zł z VAT.
  • z jednej karty SIM oddać można tylko i wyłącznie jeden głos
  • o momencie rozpoczęcia i zakończenia głosowania poinformuje na wizji Artur Orzech

Głosy widzów przeliczone zostaną na tzw. „duże” punkty (1, 3 i 5) oraz dodane do rankingu jurorskiego. W przypadku remisu o wyniku decydować będzie komisja, tak samo zresztą stanie się, jeśli dojdzie do awarii systemu televoting. Dodatkowo Telewizja Polska zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie głosowania sms-owego, może też zmienić jego termin, przerwać lub zawiesić. Finał „Szansy na Sukces” już w niedzielę o 15:15 na żywo w TVP2. Poza Alicją Szemplińską w programie wystąpią też Kasia Dereń z utworem „Ufaj mi” oraz Lake Malawi z „Lucy”. Więcej na ten temat już w niedzielę rano!

Źródło: STB, Wikipedia, RTV SLO, Bet & Win 3, SVT, RTP, TVR, Facebook, TVP, inf. własne, fot.: @ado.khayat

 

%d blogerów lubi to: