🇵🇱 Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska reprezentantką Polski! W Rotterdamie zaśpiewa „Empire”

Zgodnie z typowaniami to Alicja Szemplińska została nową reprezentantką Polski na Eurowizji, a w Rotterdamie zaśpiewa piosenkę pt. „Empire” napisaną przez Patryka Kumóra, Dominica Buczkowskiego-Wojtaszka oraz Laurell Barker. Piosenka powstała w Londynie, napisana została specjalnie dla Alicji i nie miała sobie równych w finale preselekcji. Zwycięzcę formatu „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020” wybrali wspólnie jurorzy oraz telewidzowie. Poza utworem skomponowanym do Rotterdamu, Alicja wykonała też eurowizyjny cover piosenki „Euphoria”.

🇵🇱 Eurowizja 2020: Kim jest Alicja Szemplińska?

23. w kolejności polska reprezentantka na Eurowizji urodziła się 29 kwietnia 2002 roku w Ciechanowie. Już będąc dzieckiem brała udział w zajęciach wokalnych w lokalnym domu kultury i śpiewała w chórze kościelnym. W wieku 12 lat zapisała się na profesjonalne lekcje śpiewu. W 2016 wystartowała w „Hit, Hit, Hurra!”, które zwyciężyła dzięki największemu poparciu widzów. Pokonała w finale m.in. Alicję Regę (JESC 2017) czy Oliwię Skórę (laureatkę Carpathia Festival 2019). Jej triumf obserwowała Edyta Górniak, która była jedną z jurorek programu. W nagrodę Szemplińska zdobyła m.in. zaproszenie na zajęcia śpiewu u Seatha Riggsa, który był trenerem wokalnym Michaela Jacksona. Do talent-shows wróciła w wieku 17 lat gdy pojawiła się w dziesiątej edycji „The Voice of Poland”. W przesłuchaniach emitowanych 7 września 2019 roku zaśpiewała „Scars to your beautiful” i odwróciła wszystkie krzesła – wybrała jednak team Tomsona i Barona. W odcinku trzynastym (Bitwy) zmierzyła się z Darią Reczek śpiewając „1+1”. Pojedynek wygrała, ale los chciał, że z Darią spotkała się ponownie …w superfinale programu. Zanim jednak dotarła do ostatniej rundy zachwyciła wykonaniami piosenek „Get here”, „I don’t want to miss a thing”, „Unconditionally” czy „Wicked Game”. W finale zaśpiewała „As” ze swoimi coachami, „Litanię” oraz „The Show must go on”. Oryginalnym utworem i jednocześnie jej pierwszym singlem był utwór „Prawie my”. Wokalistka była główną faworytką do zwycięstwa, a po ogłoszeniu wyników szybko zaczęto spekulować o jej szansach w Eurowizji. Bardzo prędko pojawiły się też doniesienia, że weźmie udział w „Szansie na Sukces”. Dodatkowo ostatnio jej występ trafił na popularny kanał YouTube „Best of The Voice”, który cieszy się sporą oglądalnością na całym świecie. Zdobyła tam sporo pozytywnych komentarzy. W półfinale „Szansy na Sukces” trafiła na utwór „To nie ja” i wygrała odcinek, chociaż przebieg całej rundy wywołał spore kontrowersje wśród widzów i internautów.

🇵🇱 Alicja Szemplińska: Z „The Voice” przez „Szansę” do Eurowizji

Alicja Szemplińska będzie dziesiątą kobietą samodzielnie reprezentującą nasz kraj w konkursie. Pierwszą była Edyta Górniak, która w 1994 roku zajęła 2. miejsce, a której „To nie ja” Alicja wykonała w „Szansie na Sukces”. Później na eurowizyjnej scenie dumnie prezentowały się Justyna Steczkowska (1995), Kasia Kowalska (1996), Anna Maria Jopek (1997), Isis Gee (2008), Lidia Kopania (2009), Magdalena Tul (2011), Monika Kuszyńska (2015) i Kasia Moś (2017). Będzie to też pierwsza uczestniczka programu „The Voice of Poland”, która zaśpiewa dla naszego kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Warto przypomnieć, że przez dziesięć edycji tego programu przewinęło się wielu wykonawców, których powiązać można z preselekcjami – Rafał Brzozowski (KE 2017), Sebastian Plewiński (KE Junior 2004), Mateusz Krautwurst (współautor tekstu piosenki „Ufaj mi” Kasi Dereń), Monika Urlik (KE 2018), Dorota Osińska (KE 2016), Kasia Dereń (SnS 2020), Juliusz Kamil (twórca wielu piosenek dla Roksany Węgiel), Magdalena Tul (ESC 2011, w „The Voice” wystartowała po Eurowizji), Barbara Gąsienica-Giewont (SnS 2020), Lanberry (KE 2017), Vitaly Voronko (preselekcje białoruskie), Weronika Bochat (JESC 2004), Carmell (KE 2017), Patryk Skoczyński (SnS 2020), Weronika Curyło (SnS 2020), Anna Cyzon (PdE 2010), Marta Gałuszewska (KE 2018), Jelena Matula (chórzystka reprezentantki Łotwy 2012), Damian Kulej (SnS 2020) i Marzena Ryt (SnS 2020). Oczywiście wielu zwycięzców i uczestników europejskich edycji „The Voice” trafiało już na Eurowizję, ale do tej pory wygrał tylko jeden – Duncan Laurence z Holandii, który zresztą swojej edycji „The Voice” nie zwyciężył, a nawet nie dotarł do finału. Warto przypomnieć, że uczestniczki polskich edycji „The Voice Kids” dwukrotnie wygrywały Eurowizję Junior – Roksana Węgiel w 2018 i Viki Gabor w 2019 roku, więc korzystanie z uczestników tego talent-show nie jest Telewizji Polskiej obce, jednak pierwszy raz dochodzi do tego przy dorosłym konkursie.

Więcej informacji jeszcze dziś wieczorem!

Źródlo: TVP, Facebook, Wikipedia, Archiwum Dziennika Eurowizyjnego, inf. własne, fot.: fot. J. Bogacz/TVP

%d blogerów lubi to: