Szansa na Sukces – Eurowizja 2020: Kiedy usłyszymy wszystkie utwory? • Skandal w Serbii i szybka reakcja nadawcy publicznego

Wiemy coraz więcej o zbliżającym się finale „Szansy na Sukces – Eurowizja 2020” 🇵🇱. Wielkie rozstrzygnięcie już w niedzielę o 15:15 w TVP2, a konkurs zorganizowany będzie w Studio 1 w budynku TVP w Warszawie, tam gdzie nagrywano półfinałowe odcinki zmagań. Już wcześniej podawano, że Albert Cerny wystąpi na słynnej „pastylce” wraz ze swoim zespołem Lake Malawi, a panowie wykonają utwór „Lucy”, który tylko w ciągu ostatniej doby zdobył dodatkowych 20 tys. odtworzeń na YouTube. Kasia Dereń swój utwór „Ufaj mi” oficjalnie zaprezentuje w piątek. Za produkcję odpowiadał Piotr Walicki, który wraz z wokalistą skomponował piosenkę. Angielsko-polski tekst napisali Mateusz Krautwurst i Marcin Januskiewicz. „Proszę Was żebyście zaufali mi, że wiem co robię i że będzie dobrze” – powiedziała Kasia na swoim Instagramie. W komentarzach pod okładką singla dodała, że czuje się zżyta z tym utworem i wie, że jest on spójny z jej osobowością i wokalem. „Już nie mogę się doczekać, aż zaśpiewam ten kawałek na żywo w niedzielę. Mam nadzieję, że się spodoba” – skomentowała. Kolejne nowości od Kasi Dereń możecie śledzić na jej Instagramie – na InstaStory usłyszycie też fragmencik piosenki „Ufaj mi”.

🇵🇱 Szansa na Sukces: Premiera utworu Alicji w trakcie finału

Najdłużej poczekamy na utwór Alicji Szemplińskiej, faworytki preselekcji. Zwyciężczyni The Voice 10 wykona swoją balladę dopiero w niedzielę w trakcie finału i wtedy nastąpi oficjalna premiera piosenki, która zapewne wygra i wybrzmi na Eurowizji – wśród wielu fanów Alicja uchodzi za pewniaka do zwycięstwa zarówno w televotingu jak i w głosowaniu jurorów. Utwór nagrywany był w Londynie, a autorami są Patryk Kumór oraz Dominic Buczkowski-Wojtaszek (team odpowiedzialny m.in. za zwycięskie „Superhero” Viki Gabor) i Laurell Barker, która ma już ogromne doświadczenie eurowizyjne. Współtworzyła takie utwory jak np. „Stones” Zibbz (Szwajcaria 2018 🇨🇭), „She got me” Luci Hanni’ego (Szwajcaria 2019 🇨🇭), „Bigger than us” Michaela Rice (Wielka Brytania 2019 🇬🇧), „Sister” nieistniejącego już duetu Sisters (Niemcy 2019 🇩🇪) a także ma na koncie współpracę z takimi wykonawcami jak Eleni Foureira, Margaret, Renaida, Adam Stachowiak i Saszan. Była też jedną z autorek piosenki „Pochodnie” Tomka Bao z preselekcji polskich do JESC 2017 oraz nagrała chórki do piosenki „That Vibe” Leeloo z ubiegłorocznych preselekcji duńskich 🇩🇰. Warto dodać, że ostatnią polską piosenką eurowizyjną (w konkursie dla dorosłych), w tworzeniu której w ogóle nie uczestniczyły osoby zza granicy jest „In the name of love” Moniki Kuszyńskiej z 2015 roku.

🇸🇮 EMA 2020: Trzy osoby odrzucą 10 utworów

Radio Val 202 opublikowało już dłuższe fragmenty piosenek z preselekcji słoweńskich EMA 2020. O tytuł reprezentanta kraju już w sobotę powalczy 7 wokalistek, dwóch wokalistów i trzy zespoły. Połowa utworów ma angielski, a druga połowa słoweński tekst. Wśród faworytów wymienia się m.in. Gaję Prestor z „Verjamem vase”, która jest jednak nadal bardziej znana jako internetowa influencerka niż wokalistka, co planuje zmienić poprzez występ w selekcjach. Swój utwór stworzyła z Žanem Serčičem, który startował w EMA 2016. Problem ze Słowenią jest jednak taki, że po raz kolejny zastosowany będzie kontrowersyjny format bardzo ograniczający decyzyjność widzów. Spośród 12 piosenek trzyosobowa komisja wyłoni dwie najlepsze piosenki i dopiero na te dwie propozycje widzowie oddawać będą mogli swoje głosy. Wielokrotnie już decyzje jurorów słoweńskich wywoływały ogromne kontrowersje. Czy będzie tak i tym razem? Przekonamy się już w sobotę wieczorem! Fragmenty piosenek słoweńskich dostępne są TUTAJ.

🇷🇸 Beovizija 2020: Skandal społeczny wokół jednego z utworów

Autonomiczne Centrum Kobiet domaga się natychmiastowej dyskwalifikacji utworu „Svadba velika” Bory Dugicia i grupy Balkubano, gdyż tekst piosenki promuje przemoc wobec kobiet. W słowach tego etno utworu znajdziemy m.in. zapowiedź, że mężczyzna, który nie wie, czy jego wybranka przyjmie oświadczyny, na wszelki wypadek na rozmowę z nią zabiera swojego brata i kumę oraz…bombę. „Jeśli powiesz -nie-, rozwalę wszystko, jeśli powiesz -nie-, bomba eksploduje” – śpiewa Danijel Djurić z zespołu. Autonomiczne Centrum Kobiet żąda całkowitego usunięcia piosenki z eteru, gdyż niedopuszczalne jest, by promowano utwór, w którym grozi się kobietom i w którym mówi się o tym, że mogą być one albo kogoś albo niczyje. „Svadba velika” w kłamliwy sposób ma opisywać miłość. Przedstawicielki stowarzyszenia przypominają, że w Serbii każdego roku ok 30-40 kobiet traci życie z powodu przemocy domowej, a sytuacja nie zmieni się, jeśli nadal będzie dochodziło do popularyzowania tego typu haseł, jak te w kompozycji na ESC. Telewizja RTS szybko zareagowała na apel i poinformowała, że prowadzi rozmowy z twórcami piosenki. Efektem negocjacji będzie zmieniony tekst utworu. Autorzy słów do utworu przyznają, że poprzez żartobliwy tekst mogli doprowadzić do niepotrzebnych kontrowersji – zapewniają też, że nie zrobili niczego złego celowo. Nadawca serbski zaznacza natomiast, że zawsze stoi po stronie osób walczących z przemocą wobec kobiet. Oryginalna wersja całego utworu została już usunięta z YouTube.

Źródło: TVP, Eurowizja.org, Instagram, Discogs, Evrovizija.si, Val202, Mondo, N1Info, inf. własne, fot.: M.Błażewicz

%d blogerów lubi to: