[UPD!] Eurowizja 2020: Litwa jednym z faworytów do wygranej! • „Szansa na Sukces”: Znamy pierwszy utwór finałowy

Litwa 🇱🇹 jest aktualnie drugim krajem z największymi szansami na wygranie Eurowizji 2020 według wstępnych notowań bukmacherskich. Co prawda nadal nie znamy nawet połowy piosenek, ale takie zakłady są już otwarte, a Litwa od soboty poszybowała w nich aż na podium, ustępując jedynie Włochom 🇮🇹. Wszystko za sprawą świetnego wyboru – w sobotnim finale organizowanym w Kownie formacja The Roop wygrała preselekcje z utworem „On fire”. Zgodni co do tego byli zarówno jurorzy jak i widzowie, którzy (jak się okazało) poparli zespół bardziej niż nam się wydawało. Nadawca LRT poinformował, że system zliczania głosów w finale zaciął się i zaprezentowano jedynie część wyników. Podobna sytuacja miała miejsce w Polsce w 2003 roku. Grupa The Roop zdobyła łącznie aż 50139 głosów od widzów co jest już absolutnym rekordem w historii preselekcji litewskich. „On fire” otrzymało aż 59% wszystkich oddanych w finale głosów. Awaria systemu televoting nie wpłynęła na pozostałe miejsca w rankingu. W wywiadzie dla Delfi.lt popularny producent Lauras Luciunas przyznaje, że jest niezwykle zadowolony ze zwycięstwa The Roop twierdząc, że w tego typu konkursach usilnie szuka się utworów spełniających standardy Eurowizji, zamiast po prostu wybrać dobrą i oryginalną piosenkę, a to właśnie Litwini zrobili w sobotę.

🇱🇹 Eurowizja 2020: The Roop mają występ kompletny

W ciągu trzech minut byli zdolni zachwycić widownię (…), a Vaid wygląda jak lider Maroon 5. Do tego dochodzi unikalna choreografia, dobry utwór. Mają mnóstwo odpowiednich elementów by stać się rozpoznawalnymi” – mówi producent dodając, że Eurowizja sama w sobie jest bardzo drogim konkursem, a wiele elementów scenicznych to ogromny koszt dla nadawcy. The Roop już na poziomie selekcji przygotowali występ gotowy, by pokazać go na eurowizyjnej scenie bez dodatkowych, drogich efektów. The Roop nie byli jednak, jego zdaniem, najsilniejszymi wokalnie kandydatami. Podkreśla, że najlepiej swój utwór wykonała Aiste Pilvelyte. „Gdyby jej utwór wybrzmiał 5-6 lat temu, zdecydowanie byłaby w czołówce Eurowizji. Teraz ta piosenka ma nieco przestarzałą aranżację i nie pasuje do konkursu, ale Aiste zdecydowanie nie powinna być rozczarowana” – mówi producent. Warto podkreślić, że The Roop działają od 2014 roku, a w skład formacji wchodzą wokalista Vaidotas Valiukevicius oraz muzycy Robertas Baranauskas i Mantas Banisauskas. Panowie wydali do tej pory dwa albumy – „To whom it may concern” z 2015 roku i „Ghosts” z 2016 roku. Do tej pory żaden ich singiel nie trafił na listę AGATA – litewski ranking najpopularniejszych piosenek. „On fire” jest tam aktualnie na 10. miejscu. Vaidotas brał udział w pierwszej (po reaktywacji) edycji litewskiego „Tańca z Gwiazdami” – „Šok su žvaigžde”.

🇵🇱 Szansa na Sukces: Znamy pierwszy utwór finałowy

W wywiadzie dla Eurowizja.org Albert Cerny 🇨🇿 zdradził, że w finale „Szansy na Sukces – Eurowizja 2020” zaśpiewa utwór „Lucy”, czyli najnowszy singiel jego formacji Lake Malawi. Piosenka przygotowana została przez eurowizyjnych profesjonalistów – JOWSTa (Norwegia 🇳🇴 ESC 2017), Lasse’go Piirainena (Finlandia 🇫🇮 ESC 2017) oraz Cesara Sampsona (Austria 🇦🇹 2018). „Lucy” (poświęcona jednej z prowadzących Eurowizji 2019) pojawiła się w sieci 4 dni temu i do tej pory zebrała 45 tys. wyświetleń na YouTube. Sam utwór powstał rok temu w Oslo. Fakt, że Albert z Lake Malawi zaśpiewają już wydaną piosenkę nie do końca spodobał się polskim fanom Eurowizji, którzy oczekiwali, że śladem preselekcji do JESC 2019 wszystkie trzy propozycje zostaną premierowo zaśpiewane w niedzielnym finale. Fakt jest jednak taki, że TVP w regulaminie nigdy nie zakazywała wcześniejszej publikacji, więc równie dobrze Kasia Dereń i Alicja Szemplińska także mogą już swoje piosenki pokazać fanom. Najpewniej jednak tego nie zrobią i poczekają z tym do niedzieli. Nie jest tajemnicą, że Albert jest typowany do zajęcia ostatniego miejsca w finale „Szansy na Sukces”. Niemal pewniakiem do wygranej jest Alicja Szemplińska, o której utworze wiemy zdecydowanie najmniej. Czy ballada, jaką przygotowała z profesjonalistami przypadnie fanom do gustu? Przekonamy się w niedzielę po 15:15 na TVP2.

[UPDATE] Portal Eurowizja.org ujawnia, że za balladą Alicji Szemplińskiej stoją Patryk Kumów, Dominic Buczkowski-Wojtaszek i Laurell Barker. Z kolei Kasia Dereń potwierdziła, że w finale zaśpiewa utwór „Ufaj mi”.

Czy wiesz, że

Nie po raz pierwszy Polskę chcą na Eurowizji reprezentować zagraniczni wokaliści, którzy uczestniczyli już w tym konkursie. W 2008 roku w preselekcjach wystąpiła Szwedka 🇸🇪 Sandra Oxenryd, która dwa lata wcześniej reprezentowała w Atenach Estonię 🇪🇪. Nie weszła wtedy jednak do finału, a w 2008 w Polsce zajęła 7. miejsce za piosenkę „Superhero„. Do polskich preselekcji zgłaszały się też Anabel Conde (laureatka 2. miejsca na Eurowizji 1995 dla Hiszpanii 🇪🇸) oraz Sophie Debattista (w 2006 roku zajęła 11. miejsce na Eurowizji Junior reprezentując Maltę 🇲🇹). Piosenki tych wokalistek nie spodobały się jednak komisji selekcyjnej TVP. 

🇭🇷 Dora 2020: Znamy kolejność startową

Piosenki chorwackie nie zostaną w całości opublikowane przed finałem Dory 2020, ale fani wciąż liczą, że HRT dostarczy chociaż skrót wszystkich propozycji, jak to było zrobione rok temu. Na razie poznaliśmy kolejność startową. Finał otworzy Elis Lovrić, zaraz za nią zaśpiewa Bojan Jambrošić, a trzeci Edi Abazi, znany w kraju za sprawą swojej smutnej historii rodzinnej. Młody wokalista pochodzi z Kosowa 🇽🇰, a gdy był jeszcze niepełnoletni uciekł z domu i trafił do domu dziecka, gdzie jednak wychowano go na rozważnego młodego mężczyznę o wielkim talencie do śpiewania. Faworytów preselekcji ustawiono pod koniec. Z pozycji dwunastej wystartuje Indira, następnie pojawi się Jure Brkljača, popularna formacja Colonia oraz Mia Negovetić, która swój utwór „When it comes to you” napisany przez Szwedów 🇸🇪 zaśpiewa jako przedostatnia. Na koniec Damir Kedžo, 32-letni zwycięzca programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” i jeden z najbardziej lubianych aktualnie wokalistów w Chorwacji. Finał „Dory 2020” odbędzie się 29 lutego w Opatiji na terenie Hali im. Marino Cvetkovicia. Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował kulisy preselekcji na żywo znad Zatoki Kvarnerskiej!

Kolejność startową opublikowano także w Estonii. Finał Eesti Laul 🇪🇪 otworzy Inger, a drugi zaśpiewa Rasmus Randvee. Stawkę zamknie Laura, natomiast jeden z faworytów – Jaagup Tuisk wykona „Beautiful Life” z pozycji dziewiątej. Z kolei finał islandzki 🇮🇸 otworzy duet Ísold & Helga, a zamknie formacja DIMMA, która jako jedyna zaśpiewa w języku narodowym. Pozostali, w tym rozstawiona z pozycji czwartej faworytka Iva wykonają angielskie wersje swoich piosenek. Gośćmi finału na Islandii będą Hatari oraz norweskie KEiiNO 🇳🇴. Znamy również kolejne daty premier piosenek wybranych wewnętrznie. Utwór „SUPERG!RL” Stephanie 🇬🇷 zaprezentowany zostanie podczas programu „Eurovision Countdown” 1 marca o 18:00 na greckim kanale ERT. Najprawdopodobniej wcześniej w sieci pojawi się trailer utworu. Victoria z Bułgarii 🇧🇬 zaprezentuje swoją piosenkę 7 marca, a niebawem nadawca BNT poda tytuł utworu, który został wybrany wewnętrznie.

Źródło: Eurovision Odds, LRT, Delfi.lt, Wikipedia, Eurowizja.org, YouTube, Archiwum Dziennika Eurowizyjnego, Eurosong.hr, Eurovoix, ESCxtra, fot.: @shmookis

%d blogerów lubi to: