W czwartek I półfinał Eesti Laul! Gdzie oglądać? • Znamy więcej szczegółów sobotnich preselekcji w Norwegii i na Ukrainie

W czwartek rusza telewizyjny etap „Eesti Laul 2020” 🇪🇪. Spośród 178 propozycji komisja telewizji estońskiej (w jej skład weszli m.in. byli reprezentanci kraju – Birgit czy Ines) wyłoniła 24 utwory, które podzielono na dwa półfinały. Pierwszy z nich już w czwartek, a o sześć miejsc w finale powalczy 12 kandydatów. Głosowanie przebiegać będzie w następujący sposób: w I rundzie widzowie i jurorzy (50/50) wyłonią pięć najlepszych utworów, a pozostałe siedem trafi do II rundy, gdzie o ostatnim finaliście zdecyduje już tylko televoting. O finał walczą m.in. jeden z faworytów 24-letni Rasmus Randvee (zwycięzca piątej edycji „Idola”, dwukrotny uczestnik „Eesti Laul” i dwukrotny juror eurowizyjny, fot.), była reprezentantka kraju Laura Poldvere (śpiewała dla Estonii w 2005 jako członkini Sutribe oraz w 2017 w duecie z Koitem Toome i nigdy nie awansowała do finału; weteranka preselekcji), finalista „Eesti Laul” z 2019 – Stefan, a także formacja Little Mess, w skład której wchodzi Tanja Mihhailova-Saar (ESC 2014). Prowadzącymi będą Karl-Erik Taukar i Tonis Niinemets. Transmisja półfinału z Tartu podzielona będzie na dwie części w związku z dwuetapowym głosowaniem widzów. Pierwsza rozpocznie się o 18:30 (czasu polskiego) i potrwa do 20:00. Druga ruszy o 20:30 i potrwa do 21:45. W Internecie konkurs do obejrzenia na głównej stronie estońskiej tv – TUTAJ

W sobotę wielki finał preselekcji norweskich Melodi Grand Prix 🇳🇴, a czwórkę superfinalistów wybiorą widzowie głosując poprzez aplikację mobilną. Ich głosy zostaną podzielone na regiony, a wyniki pierwszej rundy przedstawione przez pięciu jurorów. Z Norwegii Centralnej punkty przekaże Margaret Berger (ESC 2013), z południowej Tom Hugo (ESC 2019), ze wschodniej Age Sten Nilsen z formacji Wig Wam (ESC 2005), z północnej Agnete (ESC 2016), a z zachodniej Bjorn Johan Muri (finalistka MGP 2010). Pierwsza runda wyłoni najlepszą czwórkę, która trafi do dueli. Tymczasem podczas II półfinału preselekcji na Ukrainie 🇺🇦 (także do obejrzenia w sobotę) gościnnie wystąpią grupa The Hardkiss, Benny Cristo (reprezentant Czech 2020) oraz Sophia Ivanko (reprezentantka Ukrainy na JESC 2019 w Gliwicach). Do tej pory scena selekcji ukraińskich często gościła wybranych wcześniej reprezentantów innych krajów, jednak w tym roku zdecydowanie później prezentowane są eurowizyjne utwory, stąd problem, by do każdej z części „Vydbiru” kogoś zaprosić. Czesi to już stały gość u naszych wschodnich sąsiadów. Występowali tam też w 2018 i 2019 roku. W 2017 gościem na Ukrainie była Kasia Moś.

🇦🇲 Depi Evratesil: Athena w Armenii nie tylko powalczy o Eurowizję

W wywiadzie dla ArmenPress.am Athena Manoukian przyznała, że jest w pełni gotowa do reprezentowania Armenii na Eurowizji 2020. Stwierdziła, że do finału preselekcji przygotowuje się bardzo intensywnie, bo chce w odpowiedni sposób przekazać główną myśl utworu „Chains on You”, czyli pokazać widzom, że każdy z nas ma w sobie wielki talent i chociaż wielu chce go nam zabrać i przypisać sobie, ten talent zaświeci jak diament tylko w nas samych. Zapowiedziała też, że jej występ będzie zaskoczeniem dla widzów. Konkurencję chwali – uważa, że wszyscy mają unikatowe utwory. Poza „Depi Evratesil” wokalistka ma też na głowie pracę nad płytą, która ma zawierać pięć tanecznych piosenek. Będąc w Erewaniu planuje zwiedzić kraj, w którym na co dzień nie mieszka. Oczywiście odwiedzi też Cicernakaberd, kompleks pomników i muzeum poświęconych pamięci ofiar ludobójstwa Ormian z 1915 roku. Athena, która na stałe mieszka w Grecji liczy też, że w Armenii zdoła nawiązać kontakt z lokalnymi wykonawcami by wspólnie nagrać utwory w języku narodowym. Finał w Armenii już 15 lutego!

Bądź na bieżąco i nie przegap żadnych preselekcji!

Terminarz znajdziesz TUTAJ!

Ostatnie dni by oddać swoje głosy na uczestników „Holfestivalen 6” i wybrać najlepszą piosenkę stycznia! Głosowanie dostępne TUTAJ.

Źródło: ETV, Eurovoix, Armenpress, fot.: @rasmusr2ndvee

%d blogerów lubi to: