Znamy kolejność startową w MGP • Niemcy bez preselekcji • Kto poprowadzi Beoviziję? • Online host na Eurowizji 2020 • Eurowizja 2020 – ten maj będzie gorący!

Producenci MGP 2020 🇳🇴 ujawnili kolejność startową w finale preselekcji norweskich. Oczywiście celem była różnorodność stawki i jej atrakcyjność. Konkurs otworzy jedna z faworytek fanów – Raylee z popularnym utworem „Wild”, a zamknie Liza Vassilieva z „I am gay”, która wygrała ostatni półfinał. Były reprezentant kraju – Didrik Solli-Tangen wraz z bratem Emilem zaśpiewa już jako drugi, z kolei Rein Alexander (również uważany za faworyta) będzie szósty. Tone Damli (fot.) zaśpiewa jako siódma, a Urlikke jako dziewiąta, co może wpłynąć na lepszy wynik w głosowaniu televoting. Przypominam, że w tym roku tylko widzowie decydują o wszystkich etapach preselekcji. Spośród dziesięciu wykonawców czworo przejdzie do superfinału gdzie odbędą się pojedynki w duelach. Do złotego duelu wejdą dwie najlepsze piosenki. Finał już w tą sobotę, a miejscem organizacji będzie Trondheim Spektrum. Widowisko potrwa nieco ponad dwie godziny.

🇩🇪 Eurowizja 2020: Niemcy stawiają na „wybór ekspertów”

Telewizja niemiecka dopiero teraz oficjalnie potwierdziła, że pierwszy raz od 2009 roku nadawca wewnętrznie wybrał zarówno reprezentanta jak i utwór na Eurowizję. Proces selekcyjny już się zakończył, a do udziału w wyborze zaproszono 100-osobowy panel niemieckich jurorów rekrutowanych poprzez social media i 20 profesjonalistów zza granicy, a pod uwagę wzięto aż 600 różnych wykonawców. W oficjalnych materiałach prasowych telewizja niemiecka nie mówi o „wyborze wewnętrznym„, a o „wyborze ekspertów„. Podobna metoda została zastosowana w 2019 roku w Szwajcarii. Najprawdopodobniej w proces wyboru samego utworu (lub jego stworzenia) zaangażowani byli zagraniczni kompozytorzy. Premiera utworu odbędzie się 27 lutego o 21:30 w programie „Unser Lied fur Rotterdam” o czym Dziennik Eurowizyjny informował już wcześniej. Show poprowadzi Barbara Schoneberger, a transmisję przeprowadzi stacja ONE.

🇷🇸 Beovizija 2020: Reprezentanci diaspory gospodarzami selekcji

Znamy prowadzących Beoviziji i tym razem RTS stawia zarówno na lokalne gwiazdy jak i uznanych przedstawicieli diaspory. Na scenie widzów przywitają Dragana Kosjerina i Jovan Radomir. Ona pracuje w RTS od 2014 roku, prowadzi m.in. programy śniadaniowe, show „Ja volim Srbiju”, a także była gospodynią preselekcji w 2018 i 2019 roku. Podawała serbskie punkty jurorskie na Eurowizji w latach 2016 i 2018-2019. Jovan Radomir to serbski prezenter od lat pracujący w Szwecji dla kanału SVT. Jest tam jedną z najbardziej znanych twarzy telewizji i wielu reportaży. Wielokrotnie zasiadał w jury „Melodifestivalen”, dwukrotnie podawał szwedzkie punkty na Eurowizji (2004 i 2006), był też reporterem podczas pięciu konkursów. Napisał angielski tekst „Molitvy” z 2007 roku. W Green Roomie pojawi się świetna Kristina Radenković, która w 2008 roku wygrała show „Evropsko Lice” decydujące o tym, kto będzie prowadził Green Room Eurowizji w Belgradzie. Od tego czasu jej kariera rozkwita. Prowadziła m.in. serbskie preselekcje do JESC, a rok temu pojawiła się na Beoviziji. Towarzyszyć jej będzie Stefan Popović, dziennikarz, prezenter i aktor mieszkający w Australii, a pochodzący z Kosowa. Popularność zdobył jako autor bloga o Serbii, a zwłaszcza artykułu „10 powodów by ruszyć w podróż pełną przygód po Serbii”. W Australii miał okazję przeprowadzać wywiady z takimi sławami jak Novak Djoković, Lady Gaga czy Kylie Minogue. W Serbii znane są jego reportaże o Kosowie oraz role w serialach telewizyjnych. Beovizija transmitowana będzie w dniach 28.02-1.03. w RTS i na RTS Planeta od 21:00. Dodatkowo finał transmitowany będzie też przez Radio Beograd. Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował kulisy finału preselekcji 1 marca na żywo z Belgradu.

🇳🇱 Eurowizja 2020: Gwiazda Internetu na Eurowizji

Nikkie de Jager, znana na Instagramie jako @NikkieTutorials została tzw. online hostem Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Odpowiedzialna będzie m.in. za nagranie specjalnej serii filmików z uczestnikami konkursu, które trafią na YouTube. Będzie też na social mediach relacjonować Opening Ceremony czy wszystko to co dziać się ma za kulisami półfinałów i finału. Na YouTube ma 13 milionów subskrybentów, na Instagramie również cieszy się wielką sławą. Uznana jest za największą internetową gwiazdę w Holandii. Jako make-up artist współpracowała z takimi gwiazdami jak Lady Gaga czy Jessie J. „Od momentu gdy Duncan Laurence wygrał, miała tylko jedno życzenie – by zaangażować się w holenderską Eurowizję. Gdy zaoferowano mi tę rolę pod koniec roku byłam niezwykle dumna” – mówi gwiazda. Sietse Bakker, producent ESC 2020 uważa, że wszyscy znają Nikkie, a Nikkie zna wszystkich i Holendrzy są z niej dumni. Podkreśla też, że gwiazda jest wielką fanką Eurowizji. Warto przypomnieć, że Opening Ceremony odbędzie się 10 maja na słynnym moście Erasmusa lub na popularnej ulicy Coolsingel. Euroclub umiejscowiono w Maassilo w południowym Rotterdamie, blisko areny. Z kolei Eurovillage pojawi się na Binnerotte. Ten plac w specjalnej ankiecie sugerowało 40% internautów.

🇳🇱 Eurowizja 2020: Co dziać się będzie w maju?

Próby techniczne do Eurowizji 2020 ruszą najpewniej w pierwszych dniach maja i potrwają do 10 maja. Standardowo podzielone będą na dwie części – pierwsza seria będzie dłuższa i dostęp dla dziennikarzy będzie mocno ograniczony. Druga seria prób będzie już możliwa do śledzenia wprost z areny. Planowane są też oczywiście konferencje prasowe każdego z uczestników i dodatkowe atrakcje, w tym wycieczki fakultatywne dla reprezentacji, które danego dnia nie będą mieć prób. Nie zabraknie też specjalnych imprez eurowizyjnych i promocyjnych. 11 maja ruszają próby generalnej przed pierwszym półfinałem. Próby jurorskie każdej części ESC 2020 odbędą się na dobę przed transmisją telewizyjną. Dodatkowo odbędzie się też próba „Family Show”, w dzień transmisji live. Po każdym półfinale oraz po finale planowane są konferencje prasowe zwycięzców, a dodatkowo odbędą się spotkania z dziennikarzami dotyczące prowadzących ESC 2020, przedstawicieli EBU i telewizji holenderskiej oraz organizatorów Eurowizji Junior 2020. Do końca lutego przyjmowane są wnioski akredytacyjne. Dziennik Eurowizyjny planuje po raz ósmy relacjonować Eurowizję (dla dorosłych) na żywo.

Źródło: NRK, Eurovoix, ESC Kompakt, Evropesma.org, Eurovision.tv, ESCkaz, inf. własne, fot.: @iamtonedamli

%d blogerów lubi to: