Sanremo 2020 zakończone • Dziś „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020” z Alicją Szemplińską, Pauliną Czaplą czy Saszan! • Kto jest faworytem fanów i gdzie oglądać kolejny odcinek programu?

70. edycja festiwalu Sanremo 🇮🇹 zakończyła się ok 2:30 w nocy, a zwycięzcą został 38-letni Antonio Diodato (fot.) z utworem „Fai rumore”. Urodził się w Aosta. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał w Szwecji, gdzie współpracował m.in. z DJ Sebastianem Ingrosso. Po powrocie do Włoch w 2007 roku wydał EP-kę, którą sam wyprodukował. W 2010 pojawił się singiel „Ancora un brivido”, a trzy lata później debiutancki album, który zdobył sporo pozytywnych opinii krytyków. W Sanremo zadebiutował w 2014 roku gdzie zajął 2. miejsce w kategorii „Nuove Proposte”. W czerwcu tego samego roku wygrał nagrodę MTV Italia w kategorii „Best New Generation”. W 2015 nagrał własną wersję eurowizyjnego utworu „Piove” Domenico Modugno. Rok 2018 to pierwszy udział w Sanremo w kategorii „Campioni” wraz z Rosario Paci. Za utwór „Adesso” panowie zajęli 8. miejsce. Łącznie Diodato ma na koncie cztery albumy (najnowszy to „Che vita meravigliosa” z 2020).

🇮🇹 Sanremo 2020: Diodato jedzie na Eurowizję

Był uznawany za jednego z faworytów festiwalu, chociaż w pierwszej klasyfikacji po dwóch seratach zajmował dopiero 6. miejsce. Trzeciej nocy wykonał cover wraz z Niną Zilli i zajął 5. miejsce. Wygrał klasyfikację czwartej nocy. W wielkim finale łącznie zdobył 39,3% głosów i pokonał Francesco Gabbani’ego (ESC 2017) i zespół Pinguini Tatici Nucleari, ale przegrał z nimi w televotingu i to znacznie. W głosowaniu widzów wygrał Francesco (38,9%), drugie były Pingwiny (32,7%), a Diodato miał tych głosów raptem 23,9%. To po raz kolejny wywołało burzę w Internecie, a widzowie są zniesmaczeni faktem, że ponownie ich głos był najmniej istotny w Sanremo. Sporym zaskoczeniem była też klasyfikacja 4-23. Faworytka fanów – Elodie – zajęła dopiero 7. miejsce. Rancore był dziesiąty, Raphael Gualazzi jedenasty. Na dnie tabeli znalazł się Riki, a trzecia od końca była Elettra Lamborghini. W związku ze zwycięstwem w festiwalu, Diodato miał prawo zostać reprezentantem Włoch na Eurowizji i tę ofertę przyjął. Pierwszą część finałowej seraty Sanremo oglądało ok. 13,6 mln widzów. Łącznie telewizja RAI uzyskała ponad 60% udziału w rynku.

🇵🇱 Szansa na Sukces – Eurowizja 2020: Drugi odcinek

Dziś o 15:15 drugi półfinał polskich preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja 2020”. Bazując na sukcesie podobnego formatu przed Eurowizją Junior Telewizja Polska zdecydowała się na połączenie preselekcji z legendarnym programem talent-show licząc na sukces jak ten w Gliwicach. Nie chodzi tylko o zwycięstwo w JESC 2019, ale też o zaoferowanie widzom utworu, który reprezentował nas na Eurowizji oraz był grany w radiach i stał się wielkim hitem w kraju. Do dorosłych preselekcji zgłosiło się ponad 500 chętnych, a spośród wszystkich aplikacji komisja wyłoniła grono uczestników, do którego dołączono zaproszonych przez TVP wykonawców. W ubiegłym tygodniu I odcinek wygrała Kasia Dereń, a dziś usłyszymy kolejną siódemkę uczestników. Wykonawcy zmierzą się ze starymi i nowymi szlagierami znanymi z Eurowizji, a dobór piosenek spotkał się ze sporą krytyką fanów. Zgodnie z formatem „Szansy na Sukces” Artur Orzech wylosuje dla uczestników piosenki, chociaż coraz więcej widzów jest twierdzi, że losowanie szarf jest tak naprawdę wcześniej ustawione przez producentów. Występy oceniać będą jurorzy: Michał SzpakCleo oraz przewodniczący komisji Gromee. To tylko jury zdecyduje, kto przejdzie do wielkiego finału, który odbędzie się 23 lutego. W finale troje finalistów zaprezentuje się w coverach, a także wykona utwory przygotowane specjalnie na konkurs Eurowizji. Za piosenki odpowiedzialna jest wytwórnia Universal, a nieoficjalnie wiadomo, że wśród twórców utworów są m.in. Dominic Buczkowski-Wojtaszek i Patryk Kumór, autorzy „Superhero” dla Viki Gabor. Wszystkie piosenki w finale mają być zaśpiewane po angielsku.

🇵🇱 Szansa na Sukces: Kto wystąpi, kto jest faworytem?

Stawka II półfinału wygląda następująco (zgodnie z kolejnością występów):

  1. Damian KulejHeroes (1. miejsce dla Szwecji w 2015)
  2. Paulina CzaplaAmar pelos dois(1. miejsce dla Portugalii 2017)
  3. Weronika CuryłoDschinghis Khan(4. miejsce dla Niemiec 1978)
  4. StashkaIf I were sorry (5. miejsce dla Szwecji 2016)
  5. Saszan Congratulations(2. miejsce dla UK 1968)
  6. Alicja SzemplińskaTo nie ja (2. miejsce dla Polski 1994)
  7. Aleksandra NykielSave your kisses for me (1. miejsce dla UK 1976)

Wśród dzisiejszych półfinalistów mamy finalistkę Krajowych Eliminacji 2017 – Saszan, zwyciężczynię „The Voice 10” – Alicję Szemplińską i zdobywcę 4. miejsca w tej samej edycji – Damiana Kuleja. Są też triumfatorka Baltic Song Contest 2014 – Stashka, zwyciężczyni pierwszej po reaktywacji „Szansy na Sukces – Opole 2019” Aleksandra Nykiel oraz uczestniczki talent-shows – Weronika Curyło i Paulina Czapla. Zgodnie z aktualnymi wynikami ankiety Dziennika Eurowizyjnego (głosować możecie także poniżej!) zdecydowaną faworytką jest Alicja Szemplińska (ponad 61% głosów), a w top3 są też Saszan (12,4%) i Paulina Czapla (11,04%). Emisja odcinka odbędzie się o 15:15 w TVP2 i potrwa godzinę. Transmisja internetowa dostępna będzie m.in. za pośrednictwem WP Pilot

🇦🇿🇬🇪 Co ciekawego na Zakaukaziu?

W przyszłą sobotę reprezentanta wybiera Armenia, a co dzieje się w pozostałych krajach Zakaukazia? Management duetu Rauf & Faik zdementował plotki, jakoby wykonawcy zostali zaproszeni do udziału w Eurowizji 2020 pod flagą Azerbejdżanu. Wiadomo, że telewizja Ictimai nie złożyła duetowi żadnej oferty. Poza braćmi wśród potencjalnych kandydatów miał być także Murad Arif, ale nie wiadomo czy te informacje są zgodne ze strategią stacji azerskiej. 7 lutego nadawca zakończył przyjmowanie zgłoszeń utworów do Eurowizji dla przyszłego reprezentanta. W programie „Sabahin Xeyir Azerbaycan”, szefowa delegacji – Leyla Quliyeva zapewniła, że kompozytorzy z całego świata mogli wysyłać wersje demo piosenek, a Azerowie nie stawiali im żadnych konkretnych warunków. „Możesz być nawet amatorem, a możesz być hit-makerem, to nie ma znaczenia, po prostu wyślijcie nam swoje piosenki” – stwierdziła. Reprezentant Gruzji, Tornike Kipiani, zakończył prace nad utworem „Take me as I am”, którą sam napisał. Piosenka będzie mieszanką klasycznego rocka, muzyki elektronicznej, breakbeatu i dubstepu. Mariam Shengelia i Mariko Lezhava będą wspierać go wokalnie na scenie w Rotterdamie. „Chcę, by Gruzja wygrała Eurowizję, dlatego tu jestem. Nie mówię, że na pewno zwyciężę, ale myślę, że mamy spore szanse na wygraną” – twierdzi Tornike.

🇷🇸 Beovizija 2020: Andrija Jo o stereotypach i plotkach

Portal OGAE Serbia publikuje aktualizowaną codziennie listę piosenek „Beoviziji” ułożoną w kolejności od najpopularniejszej na YouTube. W tym roku konkurs ma dwóch zdecydowanych faworytów – youtubera Andriję Jo oraz trio Hurricane. Ten pierwszy ma ponad 470 tys. odtworzeń, a dziewczęta niewiele mniej – ponad 400 tys. Trzecie miejsce zajmuje Neda Ukraden, ze „skromnymi” 52 tysiącami odtworzeń. W najsłabszej piątce są formacja Karizma, Amvon Duo i Bilija, Sanja Bogosavljević, Srdjan Lazic i Milan Bukajović z Oliverą Popović. W wywiadzie dla „Kurir” Andrija Jo skomentował opinie, że nie umie śpiewać. „To tylko stereotypy i przez nie się denerwuję. Zgadzam się z tym, że istnieją youtuberzy, którzy nie potrafią śpiewać, ale głupie jest to, że przez nich mówi się tak o wszystkich” – skwitował, dodając, że na początku był sceptycznie nastawiony do udziału w preselekcjach i długo szukał odpowiedniej piosenki. Dostał ponad 20 propozycji, a w końcu wybrał „Oci Meduze”, którą napisali Szwedzi. Dziennikarze brukowca pytali go też o populację homoseksualistów, która jest silnie widoczna podczas Eurowizji. „Mój utwór nie ma takiego tematu i nie wiem po co miałbym to podkreślać. Nigdy dotąd nie zauważyłem tych związków, poza tym gdy wygrała Conchita Wurst, ale to zdarzyło się tylko raz. Myślę, że to też stereotyp” – uznał. Youtuber często spotyka się z plotkami na swój temat, zwłaszcza z tymi dotyczącymi jego orientacji seksualnej. Jak twierdzi, irytuje go to, gdy media podają, że jest gejem. „Nie rusza mnie to jednak, zajmuję się tym czym się zajmuję i wiem, że ludzie będą wymyślać różne niestworzone informacje na mój temat” – mówi.

Źródło: RAI Uno, TVP, Szansa na Sukces, ESCkaz, Evropesma.org, Kurir, fot.: @diodatomusic

%d blogerów lubi to: