Eurowizja 2020: Dziś 4. noc z Sanremo, a w sobotę o 10:30 finał w Australii! • Irlandzki ksiądz chce na ESC, ale telewizja irlandzka stawia na … LGBT

Głosowanie widzów w finale selekcji „Eurovision – Australia Decides 2020” 🇦🇺 już się rozpoczęło, a publika może wspierać swoich faworytów poprzez system SMS. Linie będą otwarte także w trakcie sobotniego finału, a wyniki widzów stanowić będą 50% pełnego rankingu finału. Drugą część głosów dostarczy komisja w składzie Josh Martin (szef australijskiej delegacji), Kate Miller-Heidke (ESC 2019), Mans Zelmerlow (zwycięzca ESC 2015 dla Szwecji), Milly Petriella oraz Paul Clarke. W stawce mamy dziesięć utworów, a finał rozpocznie się od piosenki „Life” w wykonaniu Seana Hape, znanego jako iOTA. Jako drugi zaśpiewa Jordan-Ravi z utworem napisanym m.in. przez ubiegłoroczną finalistkę selekcji – Tanię Doko. Z numerem piątym występuje Vanessa Amorosi, którą znamy z hitu „Absolutely Everybody”. Numer siedem to Mitch Tambo, który zaśpiewa nie tylko po angielsku, ale też w języku gamilaraay (kamilaroi) z rodziny pama-nyuangańskich – języków australijskich. Przedostatnia na scenę wejdzie Jessica Alyssa Cerro, znana jako Montaigne -(fot.)  jej „Don’t break me” jest faworytem graczy „Bet & Win 3”. Wokalistka w typowaniu zwycięzcy selekcji zdobyła ponad 60% głosów. Stawkę zamknie Didirri. Finaliści mają już za sobą udział w „Jury Show”, stąd wiemy, jak wyglądać będą ich występy. Kto nas zaskoczy, kto zawiedzie i czy show znów będzie tak przesiąknięte akcentami LGBT jak rok temu? Przekonamy się już w sobotę rano! Start o 10:30 czasu polskiego. Finał potrwa do 13:10 czasu polskiego, a transmisja dostępna będzie za pośrednictwem usługi SBS On Demand lub na streamie nieoficjalnym oraz na Facebooku SBS Eurovision. 

W sobotę odbędzie się też szereg preselekcji europejskich. Pełen przewodnik znajdziecie na Dzienniku Eurowizyjnym po zakończeniu finału w Australii.

Wczorajszy koncert coverów i duetów w ramach Sanremo 2020 🇮🇹 wygrała Tosca, która wraz z Silvią Perez Cruz zaśpiewała „Pazza Grande” – tak głosowali członkowie orkiestry festiwalu. Drugie miejsce zajął Piero Pelu, a trzecie grupa Pinguini Tattici Nucleari. Najsłabiej wypadł duet Bugo e Morgan, a przedostatnie miejsce zajęła Elettra Lamborghini. Wśród gości i współprowadzących trzeciego wieczoru znaleźli się m.in. Cristiano Ronaldo, Emma Marrone (ESC 2014) czy prowadząca Festivali i Kenges w Albanii – Alketa Vejsiu. W trakcie czwartej „seraty” finaliści znów zaśpiewają swoje konkursowe piosenki, a tym razem oceniać ich będą dziennikarze z Centrum Prasowego. Gośćmi specjalnymi mają być m.in. Dua Lipa, Johnny Dorelli czy (ponownie) Tiziano Ferro. 70. edycja Sanremo notuje świetne wyniki oglądalności. Czwartkowe widowisko (jego pierwszą część) śledziło ponad 13,5 mln widzów we Włoszech! Każdego wieczora udział telewizji RAI Uno wynosi ponad 50%. Warto przypomnieć, że konkurs na żywo mogą też oglądać widzowie w Albanii i Rumunii, a internauci śledzą go za pośrednictwem oficjalnych i nieoficjalnych streamów. Pojawiła się też informacja, że 16 z 24 uczestników festiwalu zgodziło się na udział w Eurowizji 2020 w przypadku swojej wygranej w sobotę. Nie wiemy jednak, kto odmówił. Dzisiejsze Sanremo rozpoczyna się o 20:40 i potrwa 275 minut. Transmisja internetowa dostępna będzie za pośrednictwem oficjalnego streamu RAI, ale też poprzez albańską stację RTSH Muzikerumuńskie TVR, czy streamy nieoficjalne na YouTube lub TUTAJ. Dostępne są też kulisy Sanremo na żywo poprzez transmisję YouTube telewizji RAI. Dla tych co przegapią, występy festiwalowe dostępne będą na TYM kanale YouTube.

W polskich mediach tematem związanym z Eurowizją jest ostatnio deklaracja irlandzkiego księdza 🇮🇪, 66-letniego Raya Kelly’ego, który chciałby reprezentować swój kraj na Eurowizji 2020 z utworem w stylu gospel z nutką westernowego country. Ksiądz nie stroni od show-biznesu, występował już m.in. w „Mam Talent”, a aktualnie uczestniczy w lokalnym „Tańcu z Gwiazdami”. „Pojawiają się już głosy, że ten śpiewający ksiądz może odegrać ważną rolę w nowej ewangelizacji Irlandii, która z jednego z najbardziej katolickich krajów Europy stała się w ostatnich latach krajem najszybciej się laicyzującym. Odpływ wiernych od instytucji Kościoła był spowodowany m.in wieloletnim tuszowaniem przestępstw seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych” – podaje portal misyjne.pl. Chęci Raya Kelly’ego raczej nie doczekają się realizacji, gdyż nadawca RTE ma już wybranego reprezentanta do Rotterdamu i wiemy, że będzie to artysta LGBT. Złośliwi twierdzą jednak, że te informacje wcale nie wykluczają udziału księdza w ESC 2020.

Weź udział w głosowaniu internautów w szóstej (styczniowej) edycji konkursu polskiej piosenki „Holfestivalen”! Zdecyduj o losie 20 wykonawców i wybierz swoich faworytów! Pełna playlista dostępna jest poniżej. Głosować można poprzez formularz na specjalnej witrynie poświęconej konkursowi!

Źródło: SBS, Wikipedia, RAI Uno, Misyjne.pl, inf. własne, fot.: @actualmontaigne

%d blogerów lubi to: