Eurowizja 2020: Znamy piosenki z Serbii i Armenii • Sanremo: plan na czwartek i piątek • Nowości preselekcyjne! Bądź na bieżąco • Alicja Szemplińska wygra II odcinek programu „Szansa na Sukces”?

Za nami dwie noce Sanremo 2020 🇮🇹 związane z premierami 24 festiwalowych utworów. Fani włoskiego festiwalu mieli okazję zapoznać się ze wszystkimi piosenkami w orkiestrowej aranżacji, a także zobaczyć i usłyszeć wykonawców na scenie. Niektórzy postawili na klasykę, inni starali się szokować, a jeszcze inni zawiedli lub zaskoczyli wokalem. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego zrzeszeni na Facebooku za faworytkę uznają wokalistkę Elodie i utwór „Andromeda” przygotowany m.in. przez byłego reprezentanta kraju – Mahmooda (2019). Na drugim miejscu, jednak ze znaczną stratą głosów jest formacja Pinguini Tattici Nucleari, a na trzecim Antonio Diodato. Jury (giuria demoscopica, które ma w finale 33% wpływu na wyniki) jest jednak innego zdania. Pierwsze miejsce w rankingu zajął Francesco Gabbani (ESC 2017) z „Viceversa”, drugie zespół Le Vibrazioni, a trzecie Piero Pelu, a Elodie jest piąta. Komisja najniżej oceniła duet Bugo e Morgan i Juniora Cally. Oczywiście wszystko może się jeszcze zmienić, a przed finalistami jeszcze dwa wieczory i wielki finał w sobotę. W finale poza jury decydują też dziennikarze (33%) i widzowie (34%).

🇮🇹 Sanremo 2020: Co w czwartek i piątek?

Dziś Włosi dostaną to co najbardziej lubią – uczestnicy śpiewać będą w duetach i zaprezentują się w znanych (bo starych) piosenkach. Wszystko oczywiście w związku z jubileuszem 70-lecia festiwalu. Z Michele Zarrillo zaśpiewa Fausto Leali (ESC 1989), z Marco Masinim popularna Arisa, z Levante Francesca Michielin (ESC 2016), z Rancore Dardust (współtwórca „Soldi”), z Diodato Nina Zilli (ESC 2012), a z Achille Lauro Annalisa (zwyciężczyni OGAE 2nd Chance i Rejected Song Contest w 2016). Usłyszymy covery utworów z Sanremo (od 1958 po 2019), a także utwór z repertuaru Erosa Romazzotti. Formacja Pinguini Tattici Nucleari wystąpi z medley’em w który wplecie aż osiem utworów (od festiwalu z 1952 po ten ubiegłoroczny), a Francesco Gabbani zaprezentuje się w hicie „L’italiano” Toto Cotugno (zwycięzcy Eurowizji 1991). Wszystkie występy oceniane będą przez…członków orkiestry Sanremo. Chociaż widzowie usłyszą dziś aż 24 utwory, to jednak gości specjalnych nie zabraknie – ponownie pojawi się Tiziano Ferro, a będą także m.in. Mika (popularny brytyjski wokalista pochodzenia libańskiego) i Lewis Capaldi z Wielkiej Brytanii. Czwartej nocy (w piątek) finaliści wrócą do swoich festiwalowych propozycji i tym razem oceniać ich będą dziennikarze z centrum prasowego. W piątek wieczorem poznamy też zwycięzcę w kategorii debiutantów – „Nuove Proposte”, chociaż w tym roku młodzi wykonawcy nie są brani pod uwagę w kwestii reprezentowania Włoch na Eurowizji. Dzisiejsze i jutrzejsze Sanremo rozpoczyna się o 20:40. Każda część potrwa po 245 minuty. Transmisja internetowa dostępna będzie za pośrednictwem oficjalnego streamu RAI, ale też poprzez albańską stację RTSH Muzikerumuńskie TVR, czy streamy nieoficjalne na YouTube lub TUTAJ. Dostępne są też kulisy Sanremo na żywo poprzez transmisję YouTube telewizji RAI. Dla tych co przegapią, występy festiwalowe dostępne będą na TYM kanale YouTube.

🇷🇸 Beovizija 2020: Znamy 24 piosenki z preselekcji

Dziś o 12:00 telewizja serbska RTS opublikowała wszystkie utwory startujące w tegorocznej „Beoviziji”, a także podział półfinałowy. Zgodnie z oczekiwaniami, piosenki nie wychodzą poza ramy tego, co już znamy z preselekcji. Są to głównie utwory przygotowane pod lokalny rynek, bez perspektywy sukcesu na Eurowizji, a większość z nich to typowe dla regionu ballady czy piosenki pop, których produkuje się w Serbii mnóstwo i koniec końców zlewają się w jedną, średniej jakości masę. Oczywiście nie brak też elementów folk i etno, które z kolei oczekiwane są przez społeczność fanów Eurowizji. Brzmienia typowe dla „eurowizyjnej” Serbii usłyszymy m.in. w piosenkach Bane Mojićevicia, Amvon duo, Ivany Jordan czy Marka Markovicia, który zaprezentował piosenkę w stylu Gorana Bregovicia z dość głupim tekstem. O tym, kto wygra decydować będą widzowie i jurorzy, a to właśnie komisja może pokrzyżować plany faworytom publiki, którzy już teraz wyróżniają się na tle stawki przede wszystkim ilością odtworzeń piosenki. Popularny youtuber Andrija Jo (fot.) ma już 71 tys. odtworzeń za popowe „Oci Meduze” wykonywane wraz z Isidorą Mitić. Piosenka zaznacza się wśród innych dość nowoczesnych brzmieniem – napisana została przez Szwedów. Faworytkami do 12 punktów od widzów są też Hurricane, w których śpiewa Sanja Vucic (ESC 2016). Wielu fanów zwraca jednak uwagę na bardzo dobre utwory Bojany Maskovic, Ivany Jordan czy Thei Devy (utwór odrzucony w Austrii), jednak zdają sobie sprawę, że panie mają niewielkie szanse na wygraną, jeśli nie zdobędą znacznego poparcia jury. Wszystkie utwory dostępne są TUTAJ, podział znajdziecie na Wikipedii, a skrót (z przykładowej topki fanowskiej) poniżej.

🇦🇲 Depi Evratesil: Vladimir znów śpiewa o mamie

W środę piosenki preselekcyjne opublikowano w Armenii. W przeciwieństwie do tych serbskich w „Depi Evratesil” niewiele jest lokalnych odniesień do tradycyjnych brzmień czy folku, a szkoda, bo przecież największy eurowizyjny hit Hayastanu „Qele Qele” (2008) na tym właśnie bazował. Aktualnie najpopularniejszym utworem na YouTube jest „Chains on you” Atheny Manoukian, wokalistki, która już wielokrotnie była tematem spekulacji ws. reprezentanta Armenii. Aktualnie ma 24 tys. odtworzeń piosenki i spore wsparcie fanów Eurowizji. Wysoko jest też Vladimir Arzumanyan (zwycięzca JESC 2010) z „What’s going on mama” (16 tys. odtworzeń) i współtwórca ubiegłorocznej propozycji „Walking out” dla SrbukTokionine, który wykonuje „Save me” (15 tys.). Finał selekcji w Armenii już 15 lutego, a o zwycięzcy zadecydują widzowie oraz jurorzy.

Zaprezentowano dziś fragmenty piosenek z II półfinału Melodifestivalen 🇸🇪. O awans do finału walczą byli reprezentanci kraju (Anna Bergendahl i Jan Johansen), a także weteranka selekcji – Linda Bengtzing. Fragmenty dostępne są TUTAJ. Pomimo nagromadzenia różnych preselekcji w SuperSobotę 8 lutego to właśnie „Melodifestivalen” planuje oglądać najwięcej fanów z Dziennika Eurowizyjnego (tak wynika z ankiety na Facebooku). Telewizja słoweńska 🇸🇮 ogłosiła, że uwielbiany komik i prezenter Klemen Slakonja powraca do roli prowadzącego preselekcje EMA 2020. Spodziewać się więc można sporej dawki humoru, zrozumiałej nie tylko dla Słoweńców.  Z kolei „Dorę” w Chorwacji 🇭🇷 poprowadzi kwartet złożony z Doris Pincic Rogoznicy, Zlaty Muck Susec, Dusko Curlicia i Mirko Fodora. Doris jako jedyna debiutuje w tej roli, pozostali mają już doświadczenie w byciu gospodarzami preselekcji. Nadawca australijski 🇦🇺 ogłosił kolejność startową w sobotnim finale selekcji. Stawkę otworzy iOTA, a zamknie Didirri. Uznawana za faworytkę fanów Vanessa Amorosi zaśpiewa jako piąta. Gościem pierwszego półfinału preselekcji ukraińskich 🇺🇦 będzie Melovin (ESC 2017), a piosenkę francuską 🇫🇷 na Eurowizję poznamy już 16 lutego! Sporo się dzieje, więc żeby być na bieżąco zaglądajcie codziennie na Dziennik Eurowizyjny oraz do terminarza preselekcji, który dostępny jest TUTAJ.

🇵🇱 Szansa na Sukces: Alicja Szemplińska pewniakiem do wygranej?

Po tym jak Malta przesunęła finał „X Factor 2” z niedzieli na sobotę, to II półfinał polskiej „Szansy na Sukces” 🇵🇱 będzie jedynym preselekcyjnym eventem w ostatni dzień tego tygodnia. A emocji nie zabraknie, bo siedmiu kandydatów wykona hity eurowizyjne, o czym Dziennik Eurowizyjny informował na początku tygodnia. Wynika to też z nowego zapowiedzi emitowanej w TVP. Najsilniejszą kandydatką do wygrania jest Alicja Szemplińska, która zaśpiewa „To nie ja” Edyty Górniak. „Alicja Szemplińska wykorzystała potencjał w swoim mocnym głosie i bez problemu poradziła sobie z najtrudniejszymi partiami tego hitu. Sama jeszcze nie skomentowała swojego udziału i walki o bilet do Rotterdamu” – podaje Eska.pl. W ankiecie portalu 52% internautów uważa, że Alicja to zdecydowanie dobra opcja na Eurowizję 2020. 26% jest przeciwnego zdania, a 22% nie interesuje się tym tematem. Spore szanse na wygraną daje się też Paulinie Czapli, która brawurowo poradziła sobie z niezwykle trudną balladą „Amar pelos dois” po portugalsku. Przypominam, że na swoich faworytów II półfinału głosować możecie TUTAJ lub w ankiecie poniżej.

Źródło: RAI, Wikipedia, RTS, ARMTV, SVT, Eurovoix, Eurosong.hr, TVP, Eska, inf. własne, fot.: @andrijajo

%d blogerów lubi to: